Taliansko uzatvára celú krajinu. Ľudia majú zákaz vychádzať

  • Talianska vláda rozšírila mimoriadne opatrenia týkajúce sa koronavírusu na celú krajinu
  • Tie zahŕňajú obmedzenia cestovania aj zákazy zhromažďovania sa
TASR, unsplash.com
  • Talianska vláda rozšírila mimoriadne opatrenia týkajúce sa koronavírusu na celú krajinu
  • Tie zahŕňajú obmedzenia cestovania aj zákazy zhromažďovania sa

Premiér Giuseppe Conte nariadil ľuďom, aby ostali doma a o povolenie pre nevyhnutné cestovanie musia požiadať. Cieľom týchto opatrení je podľa neho chrániť najzraniteľnejších, informuje SITA.

„Už nemáme viac času. Zaznamenali sme výrazný nárast prípadov nákazy a úmrtí. Celé Taliansko sa stane chránenou zónou,“ uviedol v televíznom príhovore premiér.

Počet obetí epidémie koronavírusu stúpol v pondelok v Taliansku z 366 na 463. Ide tak o najviac zasiahnutú krajinu po Číne. Počet prípadov nákazy sa vyšplhal v porovnaní s nedeľou o 24 percent na 9 172, ukazujú oficiálne štatistiky. Prítomnosť vírusu už potvrdili vo všetkých 20 talianskych regiónoch.

Il futuro dell’Italia è nelle nostre mani. Facciamo tutti la nostra parte, rinunciando a qualcosa per il bene della…

Gepostet von Giuseppe Conte am Montag, 9. März 2020

Na celom svete sa novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, nakazilo už takmer 114-tisíc ľudí. Vyše 4 000 ich ochoreniu podľahlo, prevažná väčšina v Číne.

„Obchody púšťajú dnu len obmedzený počet ľudí, aby zabezpečili, že každá osoba bude vzdialená od iných ľudí aspoň jeden meter. Pred týmito obchodmi sa však ľudia tlačia v radoch a stoja blízko pri sebe,“ popisuje situáciu študentka.

„Ľudia sa normálne vozia v autách a nie je tu ani veľa policajtov. Na sociálnych sieťach vidím, že mnohí ľudia chodia normálne do mesta na pohárik, na pláž či na výlety,“ dodáva obyvateľka Padovy.

Questa battaglia si vince con il contributo di TUTTI. Agiamo responsabilmente.

Gepostet von Giuseppe Conte am Montag, 9. März 2020

Taliansky premiér Giuseppe Conte v pondelok v rozhovore pre denník La Repubblica vyhlásil, že Taliansko sa vinou koronavírusu nachádza vo svojej „najťažšej hodine“. Parafrázoval tak bývalého britského premiéra Winstona Churchilla, ktorý toto slovné spojenie používal v súvislosti s Veľkou Britániou počas 2. svetovej vojny. Conte oznámil, že sa dal aj sám otestovať na koronavírus, no test bol negatívny.

Podľa najnovších informácii Johna Hopkinsa z University v Baltimore, Marylandu 14-denná karanténa nemusí stačiť. Odborníci potvrdili, že u jedného zo 100 pacientov boli viditeľné príznaky koronavírusu až po dvoch týždňoch.

14 dní nemusí stačiť 

Na Slovensku sa doteraz potvrdilo sedem pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 (koronavírus), negatívnych je 541 vzoriek. Okrem už známych pozitívnych prípadov v Bratislavskom kraji, bolo ochorenie COVID-19 identifikované v Martine a Košiciach. Obe osoby mali cestovateľskú anamnézu a sú hospitalizované na príslušných infektologických pracoviskách.

Čítaj viac TU>>Dezinfekciu už v obchode nekúpiš. Bojuj proti vírusom a baktériám prírodou, prinášame ti konkrétne tipy zo Slovenska

„Miestne príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva majú ohniská nákazy podchytené. Zisťujú epidemiologickú anamnézu, dohľadávajú kontakty a zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia s dôrazom na elimináciu rizika šírenia ochorenia COVID-19. Šírenie ochorenia aktuálne nemá epidemický charakter. Hygienici sú v pohotovosti, dôsledne monitorujú epidemiologickú situáciu. Uskutočňujeme všetky potrebné kroky k tomu, aby k epidémii COVID-19 nedošlo,“ uviedol J. Mikas.

Zdroje: BBC, SITA, UVZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech