Taliansky ostrov ťa ubytuje na mesiace zadarmo. Digitálnych nomádov láka neodmietnuteľnou ponukou

  • Radnica mesta celkovo vyčlenila financie na prijatie 30 ľudí
  • Na ostrov pricestovala prvá teleworkerka
nomad
Ilustračný obrázok, Sardínia, Unsplash/Daria Mamont Unsplash/Katie Kalmykova
  • Radnica mesta celkovo vyčlenila financie na prijatie 30 ľudí
  • Na ostrov pricestovala prvá teleworkerka

Práca na diaľku už nie je len trendom, je to životný štýl. Keďže čoraz viac ľudí využíva slobodu pracovať odkiaľkoľvek, niektoré malé mestá využívajú túto príležitosť na prilákanie nových obyvateľov.

Jedným z takýchto príkladov je Ollolai, malebná dedinka na Sardínii v Taliansku. Prostredníctvom nového programu „Work from Ollolai“ (Pracuj z Ollolai) mesto dúfa, že sa stane globálnym centrom digitálnych nomádov, pretože ponúka bezplatné pobyty pracovníkom na diaľku z celého sveta. 

Ollolai sa nachádza na ostrove Sardínia, ktorý je druhým najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Mesto leží v provincii v centrálnej časti ostrova. Ľudia sa tak môžu dočasne presťahovať za prácou do centra ostrova medzi farmárov a pasúce sa ovce, ako píše portál CNBC.

Medzi prvými, ktorí na ostrov prišli, bola Clarese Partisová, 39-ročná softvérová dizajnérka z Los Angeles. Podľa jej vlastných slov chcela sama vždy pracovať na nezvyčajnom mieste, čo sa jej po rokoch konečne splnilo. „Cítila som, že potrebujem zmeniť miesto,“ povedala.

Partisová na ostrov Sardínia dorazila ešte minulý týždeň, teda ide o prvú takzvanú digitálnu nomádku, ktorá tam pricestovala. „Ako digitálny nomád cestujem už dva roky, naposledy na Zanzibare,“ povedala Partisová. „Ale keď sa naskytla príležitosť na Ollolai, bola som nadšená, že to môžem vyskúšať,“ dodala.

Čo je to digitálny nomád?

Digitálny nomád je osoba, ktorá žije a pracuje na mobilnom telefóne či počítači, čo jej umožňuje cestovať a pracovať z rôznych miest na celom svete.

Títo jednotlivci často využívajú svoje počítače, telefóny a iné digitálne nástroje na to, aby mohli vykonávať svoju prácu z ľubovoľného miesta s prístupom k internetu. Digitálni nomádi majú tendenciu presúvať sa často a vyhýbať sa tradičným kanceláriám, čím majú možnosť skúmať nové kultúry a miesta počas svojej práce.

Táto životná voľba sa stala populárnejšou vďaka globalizácii, rastúcim možnostiam na diaľkovú prácu a flexibilným profesionálnym príležitostiam.

Mesto, do ktorého sa Partisová prisťahovala, sa nachádza v divočine Barbagia ďaleko od sardínskeho pobrežia. Z tohto miesta po čase odišlo veľa domácich, ktorí sa rozhodli hľadať svetlejšiu budúcnosť inde vo svete.

Starosta Francesco Columbu sa snaží priniesť do svojej obce nový život. „Bol to veľký úspech – mnoho cudzincov kúpilo a obnovilo desiatky opustených obydlí,“ povedal pre CNBC o iniciatíve. „Teraz, po investovaní do vysokorýchlostného internetu, chceme týmto novým projektom ‚Work from Ollolai‘ urobiť z našej dediny centrum digitálnych nomádov.“ 

Mesto je známe svojou tradičnou sardínskou architektúrou, ktorá zahŕňa kamenné domy s typickými kamennými stenami a strechami pokrytými šindľom.

Rozpočet na bývanie

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: CNBC, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá