Taliban má takmer rovnaké vzdušné sily ako Slovensko. Prekonáva aj niektoré krajiny NATO

  • Vzdušná sila Talibanu je porovnateľná so Slovenskom a väčšia ako majú niektoré krajiny NATO
  • Po odchode amerických vojsk sa džihádisti zmocnili aj vojenskej techniky
  • Je však otázne, koľko techniky budú môcť využiť, väčšina je znefunkčnená
Taliban
Bojovníci Talibanu, TASR/AP Photo/Rahmat Gul, TASR/AP Photo/Sidiqullah Khan
  • Vzdušná sila Talibanu je porovnateľná so Slovenskom a väčšia ako majú niektoré krajiny NATO
  • Po odchode amerických vojsk sa džihádisti zmocnili aj vojenskej techniky
  • Je však otázne, koľko techniky budú môcť využiť, väčšina je znefunkčnená

Taliban pokračuje v dobýjaní Afganistanu a to rovno zaistením niekoľkých veľkých leteckých základní v Herate, Chóste, Kundúze a Mazare – Šerifé a samozrejme v hlavnom meste, Kábule, píše Al Jazeera. Po včerajšom odchode posledných amerických vojakov Taliban oslavoval. „Posledný americký okupant sa stiahol … o 12:00 naša krajina získala úplnú nezávislosť, chválu a vďačnosť Bohu,“ napísal hovorca džihádistov Zabihullah Mujahid na svojom Twitteri. Členovia Talibanu v skorých ranných hodinách strieľali do vzduchu náboje. 

Americké vojenské lietadlá

Po odchode amerických vojakov sa Taliban zmocnil aj ich techniky, píše BBC. Na videu zverejnenom na sociálnych sieťach bojovníci Talibanu sledujú helikoptéru Black Hawk na letisku v Kandahar. Helikoptéra nevzlietla, len sa presúvala po asfalte. Podobné príspevky zverejnili už v minulosti. V polovici augusta odfotili bojovníkov s množstvom zbraní a vozidiel vyrobených v USA. Taliban sa tak stáva jedinou extrémistickou skupinou s leteckým vybavením. 

Talibanu ostala aj výbava už rozpustenej afganskej armády. Tá ešte na konci júna vlastnila 167 lietadiel, vrátane útočných helikoptér. Množstvo z nich však americká armáda pred odchodom znefunkčnila, alebo presunula do Ameriky. 

Na satelitných snímkoch vidno 5 lietadiel, najmenej 2 helikoptéry MI-17, a 3 helikoptéry (pravdepodobne všetky 3 Black Hawks). Na ďalšom obrázku zo 16. júla vidno ďalšiu leteckú výbavu, a to 16 lietadiel, z toho 9 Black Hawks, 2 MI-17 a 5 lietadiel s pevnými krídlami. 

Nová výbava nemusí reálne nič znamenať. Obsluha a údržba takýchto strojov je náročná, niektoré z prístrojov potrebujú vymeniť alebo opraviť celé časti. Ich údržbu predtým zabezpečovali súkromní americkí dodávatelia, ktorí stihli odletieť skôr, ako Taliban začal útočiť. Existuje však riziko, že pilotov budú vyberať z bývalej afganskej armády, a teda budú mať schopných pilotov.  

Podobný počet lietadiel

Aj napriek otázkam, či bude Taliban schopný vôbec vzdušnú silu využiť, sú z hľadiska počtu lietadiel na tom lepšie ako 10 z 30 členských krajín NATO. Ich vzdušná sila by sa dala porovnať so Slovenskom. Aktuálne vlastní Slovensko 50 vojenských lietadiel, Taliban 48. Horšie ako Afganistan je Albánsko, Bosna, Estónsko, Island, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, či Slovinsko. 

Reálna sila Talibanu

Vyzerá to tak, že Talibanu sa bude oveľa viac dariť v pozemnom boji ako vo vzduchu. Bojovníci už majú skúsenosti s manipuláciou so sofistikovanými zbraňami, puškami a vozidlami, ktorých je v krajine veľa. 

afganistan
zdroj: TASR/AP Photo/Rahmat Gul

Zverejnili aj fotky v kompletnej bojovej výbave, kde sa nedali odlíšiť od ostatných špeciálnych síl v krajinách sveta. Nebolo vidieť charakteristickú dlhú bradu, tradičný odev či hrdzavé zbrane. 

Hrozivá sila a strach je tak spôsob, akým bude Taliban vládnuť. So svitaním však bolo obyčajným Afgancom jasné, že Taliban na čele krajiny prináša aj neistú budúcnosť. Po dvoch desaťročiach zahraničnej okupácie sa bude musieť krajina vysporiadať s bezpečnostnou hrozbou v podobe Islamského štát, finančnými problémami, ktoré budú musieť vyriešiť bez zahraničnej pomoci. 

 

Zdroje: Al Jazeera, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá