Taliban odťal hlavu mojej zverenkyni, tvrdí trénerka afganských volejbalistiek. Rodina reprezentantky hovorí niečo iné

  • Hviezda volejbalového tímu spáchala údajne samovraždu
  • Jej trénerka je však presvedčená, že za smrť je zodpovedný Taliban
  • Talibanu dlhodobo ležia v žalúdku ženy športovkyne
Taliban
TASR/AP Photo/Rahmat Gul, TASR/AP Photo/Sidiqullah Khan
  • Hviezda volejbalového tímu spáchala údajne samovraždu
  • Jej trénerka je však presvedčená, že za smrť je zodpovedný Taliban
  • Talibanu dlhodobo ležia v žalúdku ženy športovkyne

Svet obletela správa, že Mahjabin Hakimi, členka afganského ženského národného volejbalového tímu, ktorá hrala v junior lige, bola zabitá Talibanom v Kábule. Pred niekoľkými dňami sa na sociálnych sieťach objavili zábery, ktoré vyzerali ako jej odrezaná hlava a zakrvavený krk. V rozhovore pre Independent Persian to povedala jedna z tréneriek.

Smrť kvôli športu

Nikto okrem Mahjabininej rodiny nevie presný čas a okolnosti smrti. Mahjabin hrávala za volejbalový klub v Kábule pred pádom vlády a bola jednou z najúspešnejších hráčok klubu.

Podľa vyjadrení jej rodiny však o žiadnu vraždu nešlo a reprezentantka spáchala samovraždu. V súčasnosti nie je jasné, či je za smrť športovkyne zodpovedný Taliban, alebo si na život naozaj siahla sama.

Trénerka uviedla, že k vražde Mahjabin došlo pravdepodobne začiatkom októbra a že sa o jej smrti bála rodina prehovoriť kvôli vyhrážkam. Podľa trénerky po páde predchádzajúcej vlády čelili atlétky v celom Afganistane bezpečnostným hrozbám. Údajne ich Taliban prenasledoval a prehľadával domy, v ktorých žili.

Mnohé atlétky, najmä členky afganského ženského volejbalového tímu, ktoré pretekali na zahraničných súťažiach a zároveň sa zúčastňovali mediálnych programov, sú vážne ohrozené. 

Iba dvom hráčkam tímu sa podarilo z krajiny ujsť predtým, ako Taliban v auguste získal úplnú kontrolu. Od prevzatia moci sa Taliban pokúšal identifikovať a zadržať športovkyne.

„Všetky hráčky volejbalového tímu a zvyšok športovkýň sú v zlej situácií a žijú v zúfalstve a strachu,“ povedala trénerka. 

Národný tím bol založený v roku 1978 a už dlho je majákom nádeje pre mladé ženy v krajine. Mahjabinina smrť však vyvolala obavy, že sa športovkyne stanú terčom Talibanu. Účasť tímu na medzinárodných súťažiach bola v Afganistane vždy podporovaná. 

Snahy členov tímu získať podporu zahraničných organizácií a opustiť Afganistan sú zatiaľ neúspešné. Minulý týždeň FIFA a katarská vláda úspešne evakuovali až 100 futbalistiek a ich rodinných príslušníkov z Afganistanu, píše India Today.

Mahjabinina smrť vyvolala obavy z toho, čo sa stane so ženami, ktoré v minulosti robili činnosti nie v súlade s talibanskými názormi. 

Ženy sú v najhoršej situácií 

Počas prvej vlády Talibanu boli výrazne obmedzené ženské práva. Aj napriek nedávnym vyjadreniam, že nové zákony začnú stavať na tom, čo existuje dnes, sú niektoré skupiny ohrozené.

Hovorca Talibanu Zekrullah Hashimi v rozhovore pre afganskú televíziu TOLO news uviedol, že ženy by mali namiesto angažovania sa v politike rodiť deti. Bývalé ministerky a pracovníčky pre vládu prirovnal k prostitútkam.

„Žena nemôže byť ministerkou, je to, ako keby ste jej dali na krk niečo, čo nemôže niesť. Nie je potrebné, aby boli ženy v kabinete – mali by rodiť. Demonštrujúce ženy nemôžu zastupovať všetky ženy v Afganistane,“ cituje Hashimiho slová NDTV.

zdroj: SITA/AP, Sidiqullah Khan

Afganské ženy môžu na rozdiel od politiky ostať v školách, kde môžu naďalej študovať na univerzitách, vrátane postgraduálnych programov. Podmienkou je ale nosenie islamského odevu. Študenti budú taktiež rozdelení na základe pohlavia.

Ženy nebudú môcť ani športovať, pretože nie je nevyhnuté, aby športovali. V športe nastávajú situácie, kde nie je možné zahaliť ženské telo alebo tvár. 

„Islam nedovoľuje, aby boli ženy takto videné,“ uviedol rozhovore pre austrálsku televíziu SBS zástupca vedúceho kultúrnej komisie Talibanu Ahmadullah Wasiq.

Zdroje: NDTV, Independent Persian, India Today, SBS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá