Taliban sa teší z odchodu vojakov USA. Prechádzali sa po pristávacej dráhe a hovoria o lekcii pre ďalších votrelcov

  • Krajinu po 20 rokoch vojenskej intervencie opustili poslední americkí vojaci
  • Taliban ovládol celé letisko v Kábule
Ilustračný obrázok
TASR/Satellite Image ©2021 Maxar Technologies via AP, TASR/U.S. Central Command via AP
  • Krajinu po 20 rokoch vojenskej intervencie opustili poslední americkí vojaci
  • Taliban ovládol celé letisko v Kábule

Vysokopostavený hovorca islamistického hnutia Taliban Zabihulláh Mudžáhid zablahoželal v utorok obyvateľom Afganistanu k víťazstvu, a to len niekoľko hodín po tom, ako krajinu po 20 rokoch vojenskej intervencie opustili poslední americkí vojaci. Informuje o tom agentúra AFP.

Varujú budúce generácie

„Gratulujem Afganistanu… toto víťazstvo patrí nám všetkým,“ vyhlásil Mudžáhid v prejave z dráhy Medzinárodného letiska Hámida Karzaja v afganskej metropole Kábul.

„Chceme mať dobré vzťahy so Spojenými štátmi a so svetom. Vítame dobré diplomatické vzťahy s nimi všetkými,“ dodal hovorca Talibanu. Porážka Ameriky znamenala „veľkú lekciu pre ďalších votrelcov a pre budúcu generáciu,“ podotkol ďalej Mudžáhid.

Vojak
zdroj: TASR/U.S. Central Command via AP

Prechádzali sa po pristávacej dráhe

Taliban ovládol v utorok už celé letisko v Kábule po tom, čo odletelo posledné lietadlo USA, pripomína AFP. Pred letiskom sa stále nachádzali Afganci, ktorí dúfali, že môžu z krajiny odletieť.

Mali by sme pomôcť ľuďom z Afganistanu?

V severnej, vojenskej časti letiska sa na jedinej pristávacej dráhe pohybovali vozidlá. Pred úsvitom sa po hangároch prechádzali ťažko ozbrojení bojovníci hnutia. Lídri Talibanu sa neskôr symbolicky prešli po pristávacej dráhe na znak svojho víťazstva po boku s bojovníkmi z elitnej brigády Badr, píše AFP.

„Svet by sa mal poučiť, pričom toto je príjemný okamih víťazstva, povedal Mudžáhid počas živého prenosu, ktorý zverejnil jeden z militantov.

Afghanistan
zdroj: TASR/Satellite Image ©2021 Maxar Technologies via AP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie