Taliban zahájil očistu ako z hororu. Vraždí bývalých štátnych zamestnancov, ich telá nachádzajú rodiny

  • Hneď od nástupu začali s „očistou" krajiny
  • Human Rights Watch zhromaždila informácie o viac ako 100 zabitiach
  • Nočné razie sú vedené pod podmienkou odzbrojenia bývalých bezpečnostných síl
Afganistan Taliban
Taliban, TASR/ AP/ Rahmat Gul.
  • Hneď od nástupu začali s „očistou" krajiny
  • Human Rights Watch zhromaždila informácie o viac ako 100 zabitiach
  • Nočné razie sú vedené pod podmienkou odzbrojenia bývalých bezpečnostných síl

Taliban nelenil a od svojho nástupu začal s „očistou“ krajiny. Od 15. augusta, keď prevzal moc nad Afganistanom, popravil alebo nechal zmiznúť viac ako 100 policajtov a intelektuálov v krajine, uviedla ľudskoprávna organizácia Human Right Watch. 

Rodiny sa nedočkali odškodnenia

Vo svojej správe dokumentuje zabitie alebo zmiznutie 47 bývalých členov afganských národných bezpečnostných síl, vojenského personálu, a členov spravodajských služieb, ktorí sa vzdali silám Talibanu, alebo ich zadržali medzi 15. augustom a 31. októbrom.

Okrem toho Human Rights Watch zhromaždila dôveryhodné informácie o viac ako 100 zabitiach len z provincií Ghazni, Helmand, Kandahár a Kunduz. 

zdroj: SITA/AP, Rahmat Gul

„Sľúbená amnestia vedenia Talibanu nezabránila miestnym veliteľom v popravách bývalých príslušníkov afganských síl,“ povedala Patrícia Ossmanová, zástupkyňa riaditeľa pre Áziu organizácie.

„Taliban má teraz zodpovednosť, musí zabrániť ďalším vraždám a odškodniť rodiny obetí,“ dodala. 

Organizácia osobne vypočula 40 ľudí v štyroch provinciách a ďalších 27 telefonicky. Boli to hlavne svedkovia, príbuzní a priatelia obetí. Veliteľ Talibanu na obvinenia reagoval, že zverstvá, za ktoré sú títo ľudia zodpovední, nemožno odpustiť. 

Musíš sa prihlásiť 

Vedenie Talibanu nariadilo členom vzdávajúcich sa jednotiek bezpečnostných síl, aby sa zaregistrovali, aby ich mohol Taliban ochrániť. Sily Talibanu však tieto previerky využili na zadržanie a popravy alebo nechávali zmiznúť ľudí v priebehu niekoľkých dní po ich registrácii. Ich telá nachádzali príbuzní. 

Taliban mal tiež prístup k záznamom o zamestnaní, ktoré po sebe zanechala bývalá vláda, a použil ich na identifikáciu osôb, aby ich mohol zatknúť a popraviť.

V meste Kandahár koncom septembra jednotky Talibanu išli do domu Baza Muhammada, ktorý bol zamestnaný v Národnom riaditeľstve bezpečnosti (NDS), bývalej štátnej spravodajskej službe, a zatkli ho. Jeho telo neskôr našli príbuzní. 

zdroj: SITA/AP, Rahmat Gul

Taliban tiež vykonával pátracie operácie vrátane nočných razií s cieľom zatknúť a niekedy aj nechať zmiznúť podozrivých bývalých predstaviteľov.

Nočné razie Talibanu sú desivé,“ povedal aktivista občianskej spoločnosti z provincie Helmand. 

„Sú vedené pod zámienkou odzbrojenia bývalých bezpečnostných síl, ktoré neodovzdali zbrane. Tí, ktorí zmiznú, sa už domov nevrátia. Rodiny nemôžu zmiznutie ani nahlásiť a nevedia, kam Taliban človeka zobral,“ uviedol. 

Počas prehliadok sa Taliban často vyhráža a zneužíva rodinných príslušníkov, aby ich prinútil odhaliť miesto pobytu ukrývaných. Niektorí z tých, ktorí boli nakoniec zadržaní, boli popravení alebo vzatí do väzby bez potvrdenia, že sú zadržiavaní, alebo informácií o ich umiestnení.

Spravodajské oddelenie Talibanu v Helmande zadržalo Abdula Raziqa, bývalého provinčného vojenského dôstojníka, po tom, čo sa koncom augusta vzdal. Odvtedy sa jeho rodine nepodarilo zistiť, kde ho zadržiavajú a či ešte žije.

Popravy a zmiznutia vyvolali strach medzi bývalými vládnymi predstaviteľmi a ostatnými, ktorí verili, že prevzatie moci Talibanom ukončí útoky, s ktorými sa stretávali počas celého svojho života. 

Najmä v provincii Nangarhár sa Taliban zameral aj na ľudí, ktorých obviňuje z podpory Islamského štátu v provincii Chorásán (ISKP, odnož Islamského štátu, známeho aj ako ISIS). OSN oznámila, že Taliban sa v boji proti Islamskému štátu spolieha na zatýkanie a zabíjanie bez súdu. 

Zdroje: Human Rights Watch, OSN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie