Talibanci pátrajú po homosexuáloch: Bez súcitu nás zabijú, hovorí afganská študentka

  • LGBT+ ľudia v Afganistane sa boja vychádzať na ulicu
  • Obávajú sa, že na nich zaútočia Talibanci
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Rahmat Gul, unsplash/Markus Spiske
  • LGBT+ ľudia v Afganistane sa boja vychádzať na ulicu
  • Obávajú sa, že na nich zaútočia Talibanci

Portál Dúhy je moderovaná sociálna sieť pre Queer ľudí. Na svojom Instagrame sa pravidelne zameriavajú na „dúhové“ témy, ktoré rezonujú  v spoločnosti. Aktuálne poukázali na to, akým komplikovaným je život LGBT+ ľudí v Afganistane, ktorý len nedávno padol pod nadvládu Talibanu. Posledné evakuačné lety z krajiny ukončili vlády viacerých krajín v minulom týždni. Afganci ostali s Talibanom v uliciach sami.

Bez súcitu ich zabijú

LGBT+ osoby sa obávajú, že návrat vlády Talibanu prinesie tvrdé tresty za homosexualitu. Taliban totiž chodí od domu k domu a pátra po gejoch a lesbách.

N., 20-ročná študentka žijúca v Afganistane, sa skrýva a verí, že spolu s rodinou bude môcť krajinu opustiť, informuje NBC. Tí ďalej dodávajú, že celé jej meno neuverejnili zámerne, nakoľko N. žiadala, aby kvôli ochrane bezpečnosti uviedli len iniciály. „Bez súcitu nás zabijú,“ cituje študentku NBC.

Rovnako intenzívne obavy má aj 25-ročný Faraz, ktorý je homosexuálom. Ten mal pre médiá uviesť, že sa bojí o seba aj svojich troch synov. Obáva sa, že ak ostanú v Afganistane, unesú a zabijú jeho aj rodinu. „Taliban hľadá homosexuálov, “ povedal pre NBC a žiadal, aby ho americké ministerstvo zahraničia evakuovalo spolu s rodinou.

Afghanistan
zdroj: TASR/AP Photo/Rahmat Gul

Boja sa o vlastný život

Len dúfam, že príde niekto, kto ma z tohto zlého sna prebudí,“ povedal 37-ročný gay Rameen pre Insider. Napriek tomu, že v krajine bola homosexualita nezákonná aj predtým, Rameen uviedol, že sa cítil relatívne bezpečne, keď počas týždňa navštevoval tajný karaoke bar v Kábule, kde si zaspieval a zatancoval s ostatnými členmi LGBTI+ komunity v krajine.

„Bolo to fantastické a veľmi zábavné,“ spomínal Rameen.

Jeho život sa však v priebehu niekoľkých dní obrátil naruby. Teraz žije v neustálom strachu a bojí sa stretnúť so svojim priateľom. „Ak sa o nás Taliban dozvie, odsúdia nás na smrť,“ povedal Rameen s plačom pre Insider.

„Myslím si, že budeme musieť ukončiť náš vzťah,“ dodal.

Mnohí totiž očakávajú, že Taliban zavedie prísny výklad práva šaría, čo by skutočne mohlo znamenať, že by sa homosexualita oficiálne trestala smrťou. Jeden z Afgáncov je dokonca natoľko vydesený, že od nástupu Talibanu neopustil prah dverí. „Nemôžeme ísť von, pretože sa bojíme o vlastný život,“ povedal.

Afghanistan
zdroj: TASR/AP Photo/Rahmat Gul
Zdroje: Instagram/duhy.sk, NBC, businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK