Tanečníčka Nika Lehocká si otvorila vlastnú školu Neytiri, ktorá spája tanec so športom

  • Tanec a pohyb sú jej život. Od detských začiatkov sa rokmi vypracovala na skúsenú tanečníčku, ktorú práca živí a ktorá spolupracuje s umelcami, ako je Dara Rolins. Teraz chce svoje skúsenosti odovzdávať ďalej. Otvorením vlastného tanečného štúdia Neytiri si splnila svoj najväčší sen.
collageneytiri
archív Nikoly Lehockej, Neytiri
  • Tanec a pohyb sú jej život. Od detských začiatkov sa rokmi vypracovala na skúsenú tanečníčku, ktorú práca živí a ktorá spolupracuje s umelcami, ako je Dara Rolins. Teraz chce svoje skúsenosti odovzdávať ďalej. Otvorením vlastného tanečného štúdia Neytiri si splnila svoj najväčší sen.

Ahoj, Nika, na Slovensku si tancom známa. Mohla by si sa však krátko predstaviť pre tých, ktorí ťa nepoznajú? 

Pochádzam z malej dedinky Spišský Štvrtok a už od svojich šiestich rokov tancujem. Vyrastala som v Spišskej Novej Vsi, kde som tancovala na umeleckej škole a v tanečnej skupine BDSk. Už šiesty rok pôsobím v Bratislave. Od svojich 16-tich trénujem tanečníkov a vzdelávam sa v oblasti tanca. Tretí rok tancujem s Darou Rolins a som aj jej choreografka. Tento rok. po ukončení vysokej školy, som si v Bratislave otvorila vlastnú tanečnú školu s názvom Neytiri, ktorá má jedinečný koncept.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: archív Nikoly Lehockej

Čo ťa k tomu motivovalo? Bol to detský sen alebo to prišlo samo?

Motivovalo ma k tomu to, že tancom žijem “celý život”. V 15-tich som si doma spravila veľký plagát svojich snov a bod číslo 1 znel : tanečná škola. Tak som si za tým šla. Vedela som, že je to to, čo chcem robiť. Aj vďaka vysokej škole, kde som študovala Trénerstvo tanca (na Fakulte telesnej výchovy a športu), aj vďaka tomu, že som neprežila takmer ani jeden deň bez tanca. :)

Milujem byť kreatívna, milujem aj prácu s ľuďmi a milujem pohyb! Som cieľavedomá a keď som túžila mať vlastnú školu, išla som do toho naplno, aj keď som sa veľmi bála. Pretože v Bratislave je silná konkurencia, ale hovorila som si, že zdravá konkurencia nás len všetkých posunie vpred.

Ako som už spomenula, tvoje meno je celkom známe. Pomôže tanečníkovi, ktorý si chce otvoriť vlastnú školu, práve dobré meno?

Som toho názoru, že ak niekto robí niečo dlhodobo dobre, tak sa to ukáže. A nepotrebujete k tomu “slávu”. Samozrejme, že ak má niekto už meno – pomôže mu to k lepšiemu promu a cestu má ľahšiu ako niekto, koho nepoznajú. Ale hovorím, nemusia ho poznať, ale svojou prácou môže dosiahnuť to, že ho poznať budú. :)

Mňa fascinujú a veľmi inšpirujú skromní a kvalitní ľudia, ktorí nepotrebujú dávať o sebe nasilu vedieť! Je potrebné byť kvalitný a pokorný. A potom to všetko bude fungovať tak ako má. Preto sa snažím robiť všetky veci čisto, bez nejakej nafúknutej bubliny, bez klamstiev a hlavne sa na 100% venujem škole – aby boli tanečníci maximálne spokojní po tanečnej a ľudskej stránke.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: archív Nikoly Lehockej

Kto tvorí tím Neytiri a aké štýly učíte? 

Tím tvorí 9 lektorov + fitness centrum Cvičisko. Ja a Vanda trénujeme deti, juniorov a dospelých tanečníkov – buď sú to začiatočníci alebo pokročilí, s ktorými sa chystáme na súťaže, vystúpenia. Otec Mirec trénuje Hip Hop Freestyle – to je novinka, z ktorej sa teším. Učí tam tanečníkov ako improvizovať, ako ovládať svoje telo. B-boy Fešák učí Break dance. A potom každý večer v týždni máme v Neytiri Open Class – otvorené hodiny pre každého, kto si zaplatí jednorazový vstup a príde si zatancovať na štýl, ktorý si sám vyberie.

Otec Mirec vedie tiež hodiny House Dance a Fast Foot. Spunkey vedie Hip Hop a Locking. Ja a Vanda máme Hip Hop. A potom máme externých lektorov, ktorí trénujú každý piatok (každý raz v mesiaci) Special Open Class : Gency (Bratislavčan) – contemporary, Chilli (Banská Bystrica / Praha) – Hip Hop a House dance, Peťka Krbať (Košice) Hip Hop a Alex (Košice) Hip Hop a Funk styles. Plus do toho každý piatok sú kondičné tréningy s Cvičiskom pre každého člena Neytiri.

Neytiri si sa rozhodla prepojiť s Cvičiskom. Prečo? Je pre tanečníka dôležité hýbať sa aj iným spôsobom ako tancom?

Áno, prepojenie s Cvičiskom bolo pre mňa veľmi dôležité. V prvom rade preto, lebo majitelia sú moji dobrí kamaráti a bývalí spolužiaci. Od začiatku som sa veľmi tešila, že do toho išli a vôbec sa nebáli. Páčilo sa mi, ako boli a aj sú do toho ponorení. :) Chodím k ním cvičiť dosť často a vnímam na svojom tele, ako veľmi mi to pomáha. Nielen v mojom osobnom živote, ale aj v tom tanečnom. Sú extrémne kvalitní, vedia, čo robia, a hlavne chcú ľuďom pomôcť, aby cvičili správne a žili zdravo.

Dlhé roky už trénujem tanečníkov a vždy mi bolo ľúto, keď som videla, že ich rodičia alebo známi čakajú hodinu a pol na chodbe a sú na telefónoch, alebo len tak sedia. Pretože za ten čas nikdy nikam nestihli ísť. Takže aj kvôli nim som si povedala, že chcem vedľa tanečnej dobré fitness centrum, ktoré sa postará presne o tých, ktorí “čakajú”. Nech to majú pod jednou strechou.

Chcem tiež robiť tanečné sústredenia v Tatrách a v lete pri mori a mať tam aj kondičných trénerov. Nech si tanečníci zažijú ranné behy, kondičné tréningy. Viem si predstaviť sústredenie spojené s rodičmi – rodičia trénujú s kondičnými trénermi z Cvičiska, decká tancujú s trénermi z Neytiri. Krásna dovolenka, ktorú máme v pláne v lete 2018. :)

Zaujímavý je aj názov tvojho štúdia, ktorý je inšpirovaný Avatarom. Si len taká veľká fanúšička alebo je za tým hlbší príbeh? :)

V prvom rade musím povedať, že pri výbere názvu tanečnej školy som mala najväčšie stresy. :) Nechcela som mať totiž v názve nič s “dance” alebo “streetdance” alebo niečo podobné. Jasné som mala aj v tom, že nechcem v názve moje meno. Potom som si povedala, že chcem jedno slovo, nech je to značka. Pretože do budúcna chystám viac vecí, kde sa značka hodí (oblečenie, eventy, …).

Jedného dňa mi to jednoducho napadlo, pretože Avatara pozerám veľmi často. Hlavne vtedy, keď chcem trošku vypadnúť z reality, keď mám chuť na niečo čisté. Neviem to ani poriadne vysvetliť, ale baví ma, akí sú, ako vnímajú svet, veci okolo seba. Hneď na prvý pohľad som sa zamilovala do Neytiri – do jej chôdze, správania, pohybov, očí. A jedného dňa som si povedala, že moja tanečná škola bude Neytiri. Niekedy tak hovorím mojej mamine alebo ženám, ktoré ma fascinujú a inšpirujú. Tak, ako ma fascinuje tá sci-fi žena vo filme, tak ma bude vždy fascinovať tanec. :).

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: archív Nikoly Lehockej

Ako by si definovala filozofiu Neytiri? Čo sa snažíš do sveta tanca priniesť?

Už od začiatku som chcela, aby táto tanečná škola bola niečím iná. Milujem šport a veľakrát som sa presvedčila o tom, ako veľmi mi pri tanci pomáha. Či už gymnastika, dobrá kondícia alebo dobre spevnené svalstvo. Preto som sa rozhodla, že tanečníci z Neytiri budú mať na 100% kondičnú prípravu ako súčasť tanečnej. Nech sa nestáva to, že tanečník nevládze, pretože nemá dobrú kondíciu, že nevie základné gymnastické prvky a podobne. Na tomto som si veľmi zakladala.

Ďalšia vec bol výber lektorov. Je veľmi dôležité, aby lektor bol dobrý pedagóg! Preto, aj keď to bolo dosť náročné, máme v Neytiri až deviatich lektorov, ktorí patria medzi TOP tanečníkov na Slovensku a v Česku. Nie všetci sú z Bratislavy, ale ja som ich tu veľmi chcela. Vymysleli sme taký systém, že štyria z nich sú externí lektori a chodia sem len raz za mesiac. Ostatní sú v tanečnej pravidelne každý týždeň. Je dôležité mať dobrých lektorov, pretože učia decká a decká sú naša budúcnosť. Tak nech majú kvalitu.

Otvorenie vlastnej školy však nie je len o skúsenostiach a vášni, ale priznajme si, aj o peniazoch. Bolo pre teba získanie financií zložité alebo naopak?

Je to veľmi náročné. Ja som tento rok dokončila štúdium na FTVŠ a žiadne extra peniaze som nemala našetrené. Všetky banky ma poslali preč, že nemám žiaden nárok na hypotéku. Od rodičov som si peniaze nechcela požičiavať. Tak som si povedala, že spravím “plán”, ako by som chcela, aby moja tanečná škola vyzerala, čo všetko chcem pre ňu spraviť a podobné záležitosti a oslovila som ľudí, ktorí by mi vedeli finančne vypomôcť.

Môj priateľ trénoval (je kondičný tréner) Lucku Paškovú, ktorá je zakladateľkou Curaprox na Slovensku. Práve jej sa plán tanečnej školy veľmi zapáčil. Po pár stretnutiach sa rozhodla, že nám finančne pomôže, čo mňa a môjho priateľa veľmi tešilo, pretože nám nepomohla len z finančnej stránky, ale aj z marketingovej a ľudskej – je to anjel, ktorý vedie svoju firmu výnimočne. Takže my sa od nej zároveň učíme. Je to super a som za ňu naozaj vďačná.

Veľmi mi pomohla aj moja rodina, hlavne môj otec, ktorý pracuje v oblasti stavebníctva a je rodený podnikateľ. :) Maminka sa zase vyzná v ekonomických veciach, takže pomáhali aj oni. Samozrejme, najväčšia podpora šla práve od mojej a priateľovej rodiny. Najväčšou oporou a pomocou mi je však môj priateľ Dominik, ktorý je veľkou súčasťou Neytiri a spoločne ju vedieme. On je ten, ktorý ma do toho poriadne “nakopol”. :) Taktiež som veľmi vďačná za podporu a propagáciu Dare Rolins, Filipovi Šebovi, Osťovi (Hip hop reality), TWINZZ, Naďke Valentovej, všetkým trénerom a ostatným, ktorí nám držali palce a dodnes nás podporujú.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: Archív Nikoly Lehockej

Pre tých, ktorí si nevedia život tanečníka a lektora tanca predstaviť, koľko hodín denne asi venuješ tancu?

Ako kedy. Keď to mám povedať teraz, tak momentálne (od kedy som otvorila tanečnú školu) mám tréningy každý deň. Do toho tréningy na vystúpenia, cez víkend nejaké tanečné vystúpenia. Je toho dosť, ale zatiaľ to funguje a ja si dávam extrémny pozor na svoje zdravie. Aby som v takomto tempe vydržala ešte pááár rokov. :) Doobeda mám súkromné tréningy v Cvičisku (box, funkčný tréning), chodím k fyzioterapeutom do Profy Fyzio, párkrát v týždni si idem aj zaplávať. Potrebujem, aby som bola fyzicky fit, aby ma nič nebolelo a mohla som sa 100% venovať tomu, čo milujem.

Tanečníka dosť definuje aj jeho štýl života či obliekania. Ako by si definovala ten svoj?

Vždy, keď si niečo oblečiem, musím sa v tom cítiť maximálne pohodlne. Baví ma kupovať a dávať si na seba oblečenie, ktoré som nevidela na nikom inok. Som úchylák na kúsky, ktoré sú iné,  niekedy až čudné. :) Niekedy do toho investujem a kúpim si drahšiu vec, často nakupujem v sekáči alebo vezmem nejaké oblečko od mojej maminy alebo babky a prerobím si ho. A tak nejak je to aj s vlasmi. Skúšam čokoľvek, čo ma napadne v danej chvíli, napríklad rôzne vrkôčiky, účesy – to ma baví. Ďalej ma fascinujú tetovania. Mám na tele už pár tetovaní a nemyslím si, že som s tým skončila. Žijem prítomnosťou a rada skúšam nové veci.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: archív Nikoly Lehockej

Najnovšie videá

Trendové videá