Taraba „si kopol“ do Zuzany Fialovej: Nenávistný incident má dohru

  • Minister Taraba nedávno kritizoval RTVS a „zaútočil" aj na známu herečku
  • Mimovládna organizácia na neho podala trestné oznámenie
Tomáš Taraba, Zuzana Fialová
TASR/Jaroslav Novák, Marko Erd
  • Minister Taraba nedávno kritizoval RTVS a „zaútočil" aj na známu herečku
  • Mimovládna organizácia na neho podala trestné oznámenie

Minister envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) uverejnil počas Veľkej noci na sociálnej sieti príspevok, v ktorom kritizoval RTVS s tým, že „na titulke webu RTVS namiesto príbehu o najväčších sviatkoch predkladajú ‚duchaplný príbeh‘ o Zuzane Fialovej“.

V príspevku nechýbala ani titulná fotka článku so známou slovenskou herečkou. Na Zuzanu Fialovú sa následne „zosypala lavína“ urážok. 

Taraba kritizuje RTVS

„Dnes kresťania slávia najväčší sviatok v roku a naša ružovučká neverejnoprávna televízia v rukách Progresívneho Slovenska, ktorú im ľudia musia platiť z daní, nám na titulke webu RTVS namiesto príbehu o najväčších sviatkoch, predkladajú ‚duchaplný príbeh‘ o Zuzane Fialovej. Táto arogancia k našej kultúre je presne to, o čom som hovoril, že RTVS pod vedením súčasného vedenia je bezduchý brak odtrhnutý od slovenskej reality, ktorý si nezaslúži ani cent z daní ľudí. Poriešime čoskoro!“ napísal na Facebooku minister.

RTVS sa ohradzuje voči statusu, ktorý zverejnil na sociálnych sieťach minister životného prostredia SR Tomáš Taraba 31.3. 2024 . Kritizovaný článok bol na webe RTVS publikovaný 27.3. 2024 a bol promom na obľúbenú reláciu Hit roka, ktorá bola vysielaná nasledujúci deň.

„RTVS si uvedomuje a ctí význam najväčších kresťanských sviatkov v roku o čom svedčí mimoriadna vysielacia štruktúra v televíznom aj v rozhlasovom vysielaní, ako aj množstvo článkov na webových portáloch. RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní reflektovala silný náboženský charakter sviatkov a odvysielala programy ako Služby božie z Poltára,  minisériu Volajte ma František. Na Veľkonočnú nedeľu, ktorú ako najväčší sviatok slávia katolícki veriaci uviedla  v priamom prenose Slávnostnú svätú omšu s pápežom Františkom z Vatikánu a tradičné požehnanie mestu a svetu Urbi et Orbi,“ uviedla v TS vedúca Odboru komunikácie RTVS, Zuzana Vicelová.

Herečka Fialová sa po Tarabovom statuse stala terčom verbálnych útokov, v pondelok vo večerných hodinách sa jej zastala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

„Vyjadrujeme podporu a solidaritu herečke Zuzane Fialovej, ktorá sa po statuse člena vlády kritizujúcom RTVS stala objektom verbálnych útokov na sociálnych sieťach. Ponižujúce komentáre spôsobujú bolesť aj opodstatnené obavy o bezpečnosť. Na takéto konanie neexistuje ospravedlnenie a dôrazne ho odsudzujeme!“ uviedla prezidentka Čaputová.

V príspevku taktiež poďakovala ľuďom, ktorí stoja za herečkou. „Zároveň ďakujeme množstvu ľudí, ktorí jej kultivovaným spôsobom vyjadrujú podporu. Ďakujeme, že vytvárate vlnu solidarity a rozširujete priestor rešpektu,“ odkázala prezidentka.

Zuzana Čaputová tiež spomenula novú platformu SME TU, ktorá združuje nielen ženy zažívajúce rôzne podoby násilia, ale aj ženy a mužov, ktorí tento problém neprehliadajú a nechcú prehliadať.

Trestné oznámenie na Tarabu

Tarabov príspevok má aj dohru. Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) podala v utorok (2.4.) ráno na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie na ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (SNS). Dôvodom je Tarabov príspevok na sociálnej sieti o herečke Zuzane Fialovej, píše organizácia v tlačovej správe.

„Člen vlády sa na sociálnej sieti dopustil verbálneho útoku a ponižujúcim spôsobom sa vyjadroval o známej herečke. Nepochybne preto, že sa netají svojimi politickými názormi, ktoré sú opačné ako tie ministrove. Odsudzujeme vyjadrenia Tomáša Tarabu a aj spôsob, akým ich formuloval, a vyjadrujeme solidaritu so Zuzanou Fialovou. Člen vlády, ktorý získal mandát v demokratických voľbách, by nemal svoje postavenie zneužívať na šírenie nenávisti. Nie je ministrom len svojich voličov a voličiek, ale všetkých občanov a občianky a podľa toho by sa mal správať,“ uviedol riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.

Šikanovanie dcéry prezidentky

Exkotlebovec Taraba sa v roku 2021 zviditeľnil podobným excesom, ktorý pobúril časť verejnosti. Vtedy taktiež uverejnil príspevok na sociálnej sieti, následkom čoho sa spustila vlna útokov online hejterov na adresu dcéry prezidentky Emmy Čaputovej.

V tej dobe minister postoval na Facebooku fotku Čaputovej dcéry z módnej prehliadky, ku ktorej napísal: „Vieme, že máme na Slovensku novú top modelku.“ Na vtedy neplnoletú Emmu Čaputovú sa následne spustil poriadny virtuálny lynč. Na situáciu reagovala aj samotná prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá incident označila za politické dno.

„Útok na politika alebo političku cez jeho deti je politické dno. Poslanec Taraba by sa o moju dcéru nikdy nezaujímal, keby to nesúviselo s mojou funkciou. Ľudskej zlobe a hlúposti musím v živote čeliť, ale moje deti z toho vynechajte!“ napísala v statuse prezidentka.

Zdroje: Facebook/Tomáš Taraba • SNS - ŽIVOT NS, TS Inštitút ľudských práv, Facebook/Tomáš Taraba • SNS - ŽIVOT NS, Facebook/Zuzana Čaputová, RTVS/TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá