Táto čínska knižnica má unikátny tvar tunela

  • Popri čítaní zaujímavých príbehov, budeš mať zážitok aj z miesta, v ktorom sa budeš nachádzať.
yangzhou-zhongshuge-bookshop-by-xl-muse-banner-1020x399
  • Popri čítaní zaujímavých príbehov, budeš mať zážitok aj z miesta, v ktorom sa budeš nachádzať.

Tento zaujímavý, jedinečný štýl architektúry knižnice v Číne, presnejšie v Zhen Yuane, sa nesie v tvare tunela, ale aj rieky. Tento tvar rieky reflektuje klenuté regály plné kníh a návštevníkov prirodzene vedie cez knižnicu.

yangzhou-zhongshuge-bookshop-by-xl-muse-7-1020x610

Foto: inhabitat.com

Zhongshuge je hlavný predajca a obchodník s knihami v tejto knižnici. On poveril Šanghajské dizajnérske štúdio, XL-Muse, aby sa postarali o dizajn surrealistického obchodného domu. Dizajn bol ovplyvnený hlavne umiestnením tohto obchodného domu do priestoru, v ktorom dominujú oblúkové mosty a voda.

yangzhou-zhongshuge-bookshop-by-xl-muse-10-1020x610

Foto: inhabitat.com

Keďže je tvar knižnice v tvare rieky, zem po ktorej chodia návštevníci je logicky jej breh. Architekti navrhli vytvoriť čiernu, reflexnú podlahu, ktorá bude napodobňovať prítomnosť vody a umocňovať počet kníh, ktoré sa v regáloch nachádzajú. V knižnici má priestor taktiež hlavná čitáreň so sochami, bielymi stĺpmi a klenutými policami, pavilón pre deti a predsieň. Pavilón pre deti obsahuje horskú dráhu, teplovzdušné balóny, pirátske lode a mnoho ďalších zaujímavých priestorov, v ktorých sa budú počas čítania knižky, cítiť absolútne vtiahnuto do deja. Drevená polica, na ktorej sú knihy, je namaľovaná v žiarivých farbách, zatiaľ čo strop pripomína hviezdnu oblohu.

yangzhou-zhongshuge-bookshop-by-xl-muse-4-1020x610

Foto: inhabitat.com

“V minulosti sa mnoho umelcov, básnikov a spisovateľov stretávalo pri rieke, kde ich to prirodzene ťahalo,” vyjadrili sa architekti. “Mosty vždy boli dôležitým symbolom v každej kultúre. Ľudia sa chceli navzájom spojiť a táto myšlienka má pôsobiť aj na našich návštevníkov a knihy v knižnici. Snažíme sa vytvoriť, taký pomyselný most medzi nimi.”

Zdroj článku: inhabitat.comZdroj prezenčného obrázku: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech