Firma prišla na trh s ekologickou revolúciou v textilnom biznise. Ušetrí milióny litrov vody ročne

  • Ročne sa na svete vyrobí približne 96 miliónov ton oblečenia
  • Z toho 50 miliónov je produkovaných z polyesteru
  • Na farbenie textílií sa väčšinou používa voda, holandská firma ale používa oxid uhličitý
unsplash.com
unsplash.com
  • Ročne sa na svete vyrobí približne 96 miliónov ton oblečenia
  • Z toho 50 miliónov je produkovaných z polyesteru
  • Na farbenie textílií sa väčšinou používa voda, holandská firma ale používa oxid uhličitý

Holandská firma prišla na európsky trh s inovačným riešením v odevnom priemysle. Ako informoval portál Business Europe, spoločnosti sa podaril vyriešiť problém so znečistením vody, ku ktorému dochádza kvôli spracovaniu a farbeniu textilných materiálov. DyeCoo je tak prvá firma na svete, ktorá prišla so systémom farbenia textílií bez použitia vody. Miesto nej pracujú s oxidom uhličitým.

Holandská spoločnosť má už 15 rokov skúsenosti s výrobou technológií, aké využívajú CO2. Ide pritom o ekologický proces, keďže použitie plynu nie je jednorazové. Znova a znova sa recykluje a používa sa na nové textílie, v procese sa oxid uhličitý neuvoľňuje do prostredia. Technológia uvedie plyn do superkritického stavu, keď to nie je ešte ani kvapalina ani plyn. CO2 potom dokáže fungovať ako rozpúšťadlo a v odevnom priemysle môžu tento prvok použiť na farbenie textílií.

zdroj: unsplash.com

Takýto spôsob nevytvára žiaden odpad, neznečisťuje naše vody a nevypúšťa škodlivé látky do ovzdušia. Ide o suchý proces farbenia látok, ktorý je rovnako efektívny ako ten, čo využíva vodu. Okrem ekologickosti je aj menej finančne náročný a oblečenie sa po ňom nemusí sušiť. Módne spoločnosti by tak mohli ušetriť až 45 % finančných prostriedkov.

Farbenie oxidom uhličitým je zatiaľ vhodné iba na polyester, no Holanďania pokračujú v zdokonaľovaní technológií. V blízkej budúcnosti sa bude môcť použiť na nylón či textilnú priadzu. Proces farbenia oxidom uhličitým dokáže ročne ušetriť 32 miliónov litrov vody a 160 ton chemikálií.

Ako píše portál Goexplorer, proces dokáže ušetriť až 50 % energie v porovnaní s klasickým farbením textilu. Technológia je aj rýchlejšia a šetrí čas. Ak by sme tento systém začali používať, dokázali by sme znečistenie vody zmierniť o 17 až 20 %.

Ročne sa na svete vyrobí približne 96 miliónov ton oblečenia z toho 50 miliónov je z polyesteru. Technológia farbenia oxidom uhličitým je momentálne pripravená spracovať 7 miliónov kíl oblečenia ročne.

Zdroj: Business Europe, Go explorer, China Water Risk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech