Táto solárna farma predstavuje budúcnosť poľnohospodárstva

  • Startup zo San Francisca vytvoril farmu v “krabici”, ktorá dokáže dodávať potraviny pre 150 ľudí.
farm-from-a-box-illustration
  • Startup zo San Francisca vytvoril farmu v “krabici”, ktorá dokáže dodávať potraviny pre 150 ľudí.

Farm From a Box je sada v lodnom kontajneri, ktorá obsahuje všetky náležitosti spojené so zriadením dvoj akrovej farmy (s výnimkou pozemkov, samozrejme). Zakladatelia Brandi DeCarli a Scott Thompson dostali nápad po práci na centre mládeže v Keni, kde boli prepravné kontajnery používané ako náhrada tam, kde chýbala infraštruktúra. Ten projekt ale neriešil nedostatok potravín, čo viedlo DeCarli a Thompsona k založeniu ich vlastného podniku špeciálne na tento účel.

cq0v1y0umae3cse

 

foto: twicopy.org

Farm From a Box je súprava navrhnutá tak, aby všetkým typom organizácií zjednodušila pestovanie udržateľného jedla. Neziskové humanitárne agentúry, školy, komunitné skupiny a dokonca aj jednotlivci si za 50 000 dolárov môžu kúpiť súpravu, ktorá je dodávaná s kompletným vodným systémom vrátane čerpadla a kvapkovej závlahy na solárny pohon. Tieto funkcie pomáhajú šetriť vodu, pretože ju účinnejšie používajú, keďže ju dodávajú priamo ku koreňom rastúcich rastlín.

Všetky komponenty v súprave sú na solárny pohon, takže sada obsahuje tiež systém schopný dodať 3 kW solárnej energie, čo je k dosť k pohonu vodného čerpadla, ale aj WiFi pripojenia, ktoré umožňuje sledovať poľnohospodárske podmienky na diaľku. Pretože vstavaná solárna technológia vytvára viac než dostatok energie pre napájanie farmy a vybavenia, dokáže farma fungovať úplne off-grid.

Všetko, čo budúci farmár musí mať, je životaschopná krajina a semená. Našťastie si tím Farm From a Box uvedomuje, že poľnohospodárstvo je do značnej miery o zručnostiach a vede, takže sada obsahuje tiež tri etapy učebných materiálov v oblasti trvalo udržateľného poľnohospodárstva, poľnohospodárskych technológií a údržby, a aj podnikaní v poľnohospodárstve.

V nedávnom rozhovore pre časopis Smithsonian, DeCarli vysvetlila, že sada bola navrhnutá tak, aby „pôsobila ako šablóna“ a je možné zapojiť komponenty, ktoré sa špecificky hodia k miestnej klíme farmy a potrebám poľnohospodárov. Tieto možnosti zahŕňajú internú mraziareň, ktorá pomôže zachovať úrodu medzi zberom a spotrebou alebo predajom a systém čistenia vody, ak je potreba.

aaeaaqaaaaaaaau-aaaajgvjytm0yta4ltyyotqtndyymc1inzyzlwzmndrjmtywmzfjyw

foto: linkedin.com

Zatiaľ bol nasadený jeden prototyp farmy na Shone Farm v Sonoma County v Kalifornii. V projekte Santa Rosa Junior College je farma súčasťou väčšieho vonkajšieho laboratória, v ktorom sa študenti učia, ako pestovať plodiny v období sucha, dopestované plodiny slúžia na zásobovanie vlastného komunitou podporovaného poľnohospodárskeho programu, ale aj pre program kulinárskeho umenia na vysokej škole. DeCarli povedala, že prototyp Shone Farm sa ukázal byť „oveľa efektívnejší než sme plánovali,“ s „naozaj vysokou“ produkciou a energetickým výkonom. Farm From a Box už má vytvorený zoznam ďalších možných lokalít v Etiópii, Nepále, Bhutáne a Afganistane, ale aj ďalšie testovacie farmy v Kalifornii a vo Virgínii.

cg_6dotu8aaszch

foto: twitter @farmfromabox

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: treehugger.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech