Tatry budú plné, 61 % ľudí napokon bude dovolenkovať na Slovensku. Za dovolenku dáme do 1 000 eur

  • Prevažná väčšina Slovákov chce stráviť nadchádzajúcu letnú dovolenku na Slovensku
  • Cestovať k moru je odhodlaných len 8 % opýtaných
TASR/Milan Kapusta, Pixabay
  • Prevažná väčšina Slovákov chce stráviť nadchádzajúcu letnú dovolenku na Slovensku
  • Cestovať k moru je odhodlaných len 8 % opýtaných

Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu, ktorý pre Košický samosprávny kraj a Košice Región Turizmus realizovala agentúra Median SK na reprezentatívnej vzorke 502 dospelých respondentov.

Väčšina Slovákov, ktorí si na leto plánujú dovolenku, ostane podľa očakávaní doma. Pred vypuknutím pandémie už malo dovolenku naplánovanú 51 % opýtaných, z nich sa iba 29 % chystalo dovolenkovať na území Slovenska. 

Pandémia COVID-19 však všetko zmenila – až 61 % ľudí napokon bude dovolenkovať na Slovensku, alebo výletmi v okolí domova – najčastejšie v Tatrách, na Liptove alebo na Orave. Iba 8 % sa chystá k moru a 5 % nebude pre obavy spojené s koronavírusom cestovať vôbec. 

zdroj: TASR/Roman Hanc

Svoju plánovanú dovolenku zrušilo, alebo sa v dohľadnej dobe chystá zrušiť až 48 % z tých, ktorí ju už mali zarezervovanú. Ďalších 27 % chce počkať a rozhodne sa na základe vývoja situácie. Dovolenku presunulo 13 % a len 8 % krajanov dovolenku nezrušilo a určite na ňu pocestuje.

Nevídaný nával turistov očakáva Zemplín aj Spiš

„Podľa výsledkov prieskumu, spomedzi jednotlivých regiónov nášho kraja najviac láka Zemplín a Spiš, v oboch plánuje dovolenku po 9,7 % respondentov. Na Zemplíne tak očakávame nárast turistov napríklad v lokalite Zemplínska šírava alebo v tokajskej vinohradníckej oblasti, na Spiš láka najmä turistika v Národnom parku Slovenský raj,“ vyjadril sa predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

zdroj: Pixabay/ Zemplínska Šírava

Výsledky prieskumu tiež potvrdili radikálnu zmenu v správaní v reakcii na pandémiu. V ére pred koronavírusom bolo najsilnejším faktorom rozhodovania to, aké miesta chceme vidieť a navštíviť (68 %), ďalej kvalita ubytovania (30 %), služby ubytovacieho zariadenia (26 %) či odporúčania od známych (22%).

ČÍTAJ TIEŽ >> Majo trávi dlhé noci v prírode, aby natočil úchvatné časozberné videá zo Slovenska

Za dovolenku dáme do 1 000 eur

Na svoje jednodňové výlety minie prevažná väčšina opýtaných maximálne 100 eur, jedna štvrtina opýtaných maximálne 200 eur. Vyššiu sumu za jednodňové výlety minú častejšie ekonomicky aktívny a obyvatelia väčších miest. Na svoju dovolenku, ktorá má 5 a viac dní, minú opýtaní v najväčšej miere od 330-990 eur.

zdroj: Unsplesh/Spiske

Post-pandemickým faktorom rozhodovania medzi ľuďmi dominujú hygienické a zdravotné odporúčania (71 %), informácie o danej krajine (58 %) a možnosť dopraviť sa domov v prípade núdze (32 %). Pre 23 % respondentov je dôležitá aj dostupnosť lekárskej starostlivosti.

Slovákom sa nechce pri cestovaní podstupovať riziko

„Globálna pandémia, všetky prirodzené obavy, ale aj neistota týkajúca sa voľného pohybu osôb či leteckej dopravy chuť ešte viac cestovať po Slovensku len zvýšia. Až 63 % opýtaných sa chce pohybovať po menej frekventovaných miestach a spoznávať tak menej známe lokality. K nám na východ to bolo pre mnohých slovenských cestovateľov ako na kraj sveta. A my ich teraz pozývam skutočne spoznať kraj sveta a úžasné miesta, ktoré inde nenájdu,“ uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Turisti sa chcú počas svojich výletov po Slovensku najviac venovať poznávacím aktivitám, akými sú návštevy hradov a múzeí (68 %), lákajú ich tiež oddychové aktivity – wellness a aquaparky (56 %) a športové aktivity (46 %).

Do budúcna chce podľa prieskumu na Slovensku častejšie dovolenkovať 32 % opýtaných, iba 5 % sa chystá dovolenkovať výhradne v zahraničí.

Zdroj: Košice Región Turizmus

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech