Ťažké správy pre motoristov: Ceny pohonných hmôt rekordne porastú, varujú analytici

  • Analytici predpokladajú opätovné zdraženie pohonných hmôt
  • Odnesie si to najmä nafta
  • Nateraz sú čísla pomerne stabilné
pohonné látky
Ilustračná fotografia TASR/Štefan Puškáš, DPA
  • Analytici predpokladajú opätovné zdraženie pohonných hmôt
  • Odnesie si to najmä nafta
  • Nateraz sú čísla pomerne stabilné

Slováci si momentálne užívajú relatívne prívetivé ceny pohonných hmôt. Ako nafta, tak aj benzín sa pohybujú v sumách okolo 1,5 € za liter, čo je výrazným zlepšením oproti stavu po začiatku invázie na Ukrajinu. Všetko sa však čoskoro môže zmeniť k horšiemu.

Možno opäť dosiahneme hornú hranicu

Podľa spravodajského webu TV Noviny čaká zdražovanie najmä naftu. Nie je nepredstaviteľný ani scenár, v ktorom nafta prekročí hranicu 2 € za liter. Potvrdil to aj burzový analytik Stanislav Pánis.

Budeme sa približovať k tej dvojeurovej méte. O tom v podstate niet pochýb,“ predpokladá. Obavy pre portál potvrdil aj predseda predstavenstva spoločnosti Slovnaft, Oszkár Világi. Ako priblížil predseda, problémom sú zmeny, ktoré Slovnaftu znemožnia vyvážať produkty z ruskej ropy do zahraničia. Do platnosti by mali vstúpiť už o pár mesiacov.

Môže sa stať, že keď bude obrovský dopyt po rope a Slovnaft nebude vedieť zabezpečiť tento dopyt, cena môže vyletieť hore. Aj na 2 €,“ dodal analytik František Burda. Samotné odpútanie sa od ruskej ropy predstavuje pre Slovensko zvyšovanie cien, keďže sú všetky ostatné alternatívy podstatne drahšie.

Analytička 365.bank Jana Glasová, ktorú sme citovali v našom článku, však podobný vývin situácie predpovedala už v decembri minulého roka. Ďalší vývoj na ropnom trhu mal podľa analytičky závisieť hlavne od toho, ako budú trhy vnímať obavy z recesie globálneho hospodárstva, vývoj dopytu a začiatok zimnej vykurovacej sezóny.

„Počas vianočných sviatkov ale môže rásť dopyt po pohonných látkach, keďže ľudia budú viac cestovať, čo môže opäť zatlačiť aj na rast cien,“ upozornila Glasová.

Obavy z recesie v dnešných dňoch skutočne upravujú ceny pohonných látok.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TV Noviny, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá