Ťažké správy pre motoristov: Za staršie auto si čoskoro priplatíš stovky eur

  • Čím staršie a výkonnejšie vozidlo, tým je poplatok vyšší
  • Táto zmena začne platiť až od apríla 2023
Ilustračná foto
Ilustračná foto TASR/Radovan Stoklasa, Unsplash/Markus Spiske, Unsplash/Hayes Potter
  • Čím staršie a výkonnejšie vozidlo, tým je poplatok vyšší
  • Táto zmena začne platiť až od apríla 2023

Registračný poplatok za motorové vozidlo sa od apríla 2023 bude meniť. V rámci novely to poslanci odsúhlasili ešte počas decembrovej schôdze vo štvrtok (22. 12.). Má zohľadniť aj ekologický aspekt.

Schválený pozmeňujúci návrh Mariána Viskupiča (SaS) prináša zmenu spôsobu výpočtu registračného poplatku za motorové vozidlá. Do výpočtu zavádza ekologické hľadisko. Po novom sa registračný poplatok určí ako súčin výkonu a ekologického koeficientu vozidla.

Parlament tak „v tichosti“ schválil celkom dôležitú novinku. Tá sa bude týkať všetkých motoristov, ktorí si chcú kúpiť nové alebo ojazdené auto. Od apríla si tak majitelia elektromobilov polepšia, zatiaľ čo tí, ktorí si zakúpia staršie auto, zaplatia výrazne viac. Zo vzorca sa vylúči faktor, ktorým sa zohľadňuje vek vozidla.

Z predloženého návrhu teda v jednoduchosti vyplýva, že pokiaľ si kúpiš novšie auto s prísnou emisnou normou, poplatok za jeho prihlásenie bude nižší. Čím staršie vozidlo, tým je poplatok vyšší.

Pozmeňujúci návrh bude brať do úvahy aj to, či ide o auto so spaľovacím motorom, s motorom s hybridným pohonom, s plug-in hybridným pohonom, alebo ide o elektromobil či vodíkové vozidlo.

„Zmena umožní Slovensku, aby rovnako ako v ostatných členských štátoch EÚ výška registračného poplatku motivovala ku kúpe ekologických vozidiel,“ priblížil Viskupič. Preto podľa neho občania zaplatia na poplatkoch o približne 32 miliónov eur menej.

Staré autá dostali od vlády košom

Táto zmena začne platiť až od apríla 2023. Dôležitý bude súčin výkonu vozidla a jeho ekologického koeficientu. Od roku 2016 bola na výpočet výšky registračného poplatku používaná rovnica, v ktorej sa narábalo s výkonom vozidla a jeho vekom. 

V nasledujúcich tabuľkách si môžeš pozrieť základnú sadzbu podľa výkonu vozidla a tabuľku ekologických koeficientov vozidla podľa emisnej normy. Stále platí, že minimálna výška registračného poplatku je aj naďalej 33 eur.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, Autoviny, MINV SR, NR SR

Najnovšie videá

Trendové videá