Ťažké správy pre vodičov: Na Slovensku pribudne cez 250 radarov. Toto sú ich nové miesta

  • Po Slovensku majú rozmiestniť cez 250 radarov
  • Miesta, kde budú umiestnené, mali v kompetencii okresné riaditeľstvá dopravného inšpektorátu
Ilustračná foto
Ilustračná foto Unsplash/Xan Graffin, Sara Adel TASR/František Iván
  • Po Slovensku majú rozmiestniť cez 250 radarov
  • Miesta, kde budú umiestnené, mali v kompetencii okresné riaditeľstvá dopravného inšpektorátu

O tom, že štát plánuje modernizáciu v dopravnom segmente, respektíve chce realizovať projekt Automatizácia systému odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky, sme ťa už informovali. Zo štúdie a dát Ministerstva financií SR je zrejmé, že štát chce z plánu obnovy využiť peniaze na kúpu 279 nových cestných rýchlomerov a radarov.

Radary budú v hodnote 17,9 milióna eur. Ďalej investujú do kapacít na ukladanie záznamov o priestupkoch a prejazdoch, a to za 7,7 milióna eur a investujú aj do vývoja informačného systému za 5,8 milióna eur na automatizáciu konania.

Denník SME z regiónu MY Orava uviedol niekoľko miest a obcí, do ktorých chce polícia zriadiť stacionárne radary na meranie rýchlosti jazdy, na sledovanie dodržiavania dopravnej značky Stoj, daj prednosť v jazde či dodržiavanie semaforov. 

„Hlavný cieľ je zautomatizovať odhaľovanie porušení pravidiel cestnej premávky na vybraných úsekoch. Ďalej má byť v projekte využitý inštitút objektívnej zodpovednosti na zautomatizované konania o správnom delikte, s možnosťou obcí používať tento systém najmä v kontexte vlastnej parkovacej politiky, a zjednotený zber štatistík,“ vyplýva to z hodnotenia ministerstva financií štúdie Ministerstva vnútra SR.

Miesta, kde budú radary inštalované, boli v kompetencii krajských, okresných riaditeľstiev dopravného inšpektorátu. Prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti je hneď druhou najčastejšou príčinou ťažkých dopravných nehôd, a to až s 19-percentným podielom.

Riaditeľ odboru dopravnej polície v Dolnom Kubíne Peter Škulec pre denník SME upresnil miesta na Orave, kde budú rozmiestnené radary. „Pýtali od nás zoznam miest, kde by radary mohli dať. Zaujímali ich aj nehodové miesta, ale také na Orave nemáme. Ďalšími podmienkami boli stĺp, elektrina a pripojenie na internet,“ povedal pre denník Škulec.

Toto sú návrhy na umiestnenie radarov:

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Redakcia , SME, Stats

Najnovšie videá

Trendové videá