TEDxBratislava bude hľadať spoločný menovateľ

  • Podujatie TEDxBratislava oslavuje dekádu svojej existencie. 5. júla privíta v Činohre Slovenského národného divadla takmer tisícku účastníkov. Vstupenky je možné zakúpiť na webstránke usporiadateľa.
  • Podujatie TEDxBratislava oslavuje dekádu svojej existencie. 5. júla privíta v Činohre Slovenského národného divadla takmer tisícku účastníkov. Vstupenky je možné zakúpiť na webstránke usporiadateľa.

Originálny multižánrový koncept

Britský biológ Dave Goulson v piatok vysvetlí, ako môžeme predísť hmyzej apokalypse, priblíži projekt Ježíškova vnoučata, Valentína Sedileková popíše svoj boj s poruchami príjmu potravy, urbanistka Milota Sidorová sa postaví za zeleň v mestách a Martin Lipták z Čiernych dier pripomenie zabudnuté miesta Slovenska.

Okrem nich na TEDxBratislava 2019 vystúpia aj islandský dobrovoľný záchranár Atli Már Hreggviðsson, český žurnalista Martin Ondráček, riaditeľka environmentálnej školy Venus Jahanpour, úspešný slovenský dizajnér Dodo Dobrík, novinár Braňo Dobšinský, uznávaný open inovátor Ján Gondoľ a ďalší.

zdroj: TEDxBratislava

Oslava 10 rokov TEDx na Slovensku

Celodenný zážitok umelecky podčiarkne 12-ročný klavírny virtuóz Ryan Martin Bradshaw a bratislavské zoskupenie Preßburger Klezmer Band. Oslava 10. výročia konferencie na afterparty vyvrcholí vystúpením hudobníčky Kataríny Málikovej a tanečníkov z New style hustle Bratislava.

“TEDxBratislava oslavuje svoje prvé okrúhliny, čo je dôvod na oslavu,” zdôrazňuje spoluorganizátorka Monika Ďurajková. Konferencia bude podľa nej v mnohom rekapituláciou toho, čo dobrovoľný organizačný tím za 10 rokov do Bratislavy priniesol, zároveň však chystajú aj prekvapenia prekonávajúce minulé ročníky.

Jedným z nich je špeciálne vytvorené sedenie pre ďalších 160 účastníkov, pre ktoré sa organizátori rozhodli po každoročne sa opakujúcom vypredaní kapacity. Ďalšou novinkou budú diskusie v Štúdiu SND, ktorými reagujú na tohtoročný podtitul konferencie Spoločný menovateľ.

Ako sa hľadá spoločný menovateľ

“V roku 2017 bol TEDxBratislava oddelením Strát a nálezov, minulý rok sme sa ocitli Na pomedzí. Rokmi sme ale dozreli k tomu, že nehľadáme motív, ktorý sa vyhraňuje,” vysvetľuje spoluorganizátorka Dominika Babulicová. V každej prestávke preto bude dvojica rečníkov s naoko vzdialenou témou hľadať spolu s účastníkmi tematické priesečníky.

zdroj: TEDxBratislava

“Aj ľudia s úplne odlišnými názormi spolu dokážu komunikovať, musia len nájsť hodnotový prienik,” uvádzajú na webstránke TEDxBratislava. “Spoločný menovateľ tu vždy je, iba občas dlhšie trvá, kým ho nájdeme.”

Konferencia sa koná 5. júla v novej budove Slovenského národného divadla. Vstupenky na každoročne vypredané podujatie je možné zakúpiť na webstránke usporiadateľa do 3. júla.

Webová stránka: www.tedxbratislava.sk

Fotografie: www.flickr.com/photos/tedxbratislava

Čo je TED

TED – nezisková organizácia s mottom Ideas Worth Spreading / Myšlienky hodné šírenia. TED začal ako štvordňová konferencia v roku 1984 v Kalifornii. Odvtedy narástol a prostredníctvom viacerých iniciatív podporuje myšlienky, ktoré menia tento svet. Výročná konferencia TED pozýva popredných svetových mysliteľov a realizátorov, aby predniesli svoj 18 minútový príhovor. Videozáznamy z ich vystúpení sú následne bezplatne sprístupnené na www.ted.com. Medzi rečníkov, ktorí na TEDe vystúpili, patria napríklad zakladateľ Microsoftu Bill Gates, zakladateľ Microsoft Bill Gates, bývalý viceprezident USA Al Gore, výskumníčka primátov Jane Goodall, zakladatelia spoločnosti Google, spevák skupiny U2 Bono, motivátor Anthony Robbins, spisovateľka Isabel Allende či predseda vlády Veľkej Británie Gordon Brown. Výročná konferencia TED sa každoročne koná v kanadskom Vancouveri. Mediálne iniciatívy TED zahŕňajú stránku TED.com, kde sa denne pridávajú nové videá vystúpení, tzv. TEDTalks a Otvorený projekt prekladu, v rámci ktorého je možné získať titulky a interaktívne prepisy vystúpení, čo umožňuje dobrovoľníkom na celom svete prekladať vystúpenia TED do

svojho rodného jazyka. TED tiež vyhlasuje výročnú cenu TED Prize, kde traja výnimoční jednotlivci s želaním zmeniť svet dostanú príležitosť realizovať svoje želania. Ďalšou iniciatívou je TEDx – formát, ktorý umožnuje jednotlivcom alebo skupinám kdekoľvek vo svete usporiadať miestne, nezávisle organizované podujatia. A na záver je tu TED Fellows – program, ktorý pomáha inovátorom z celého sveta, aby sa stali súčasťou spoločenstva TED a vďaka jeho pomoci ešte znásobili dopad ich výnimočných svet meniacich projektov a aktivít.

Čo je TEDx

Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia“ ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne, samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. Konferencia TED definuje všeobecný rámec pre program TEDx, ale jednotlivé podujatia TEDx sú organizované nezávislými organizátormi, ktorí musia spĺňať určité pravidlá a predpisy.

Zdroj: TS

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech