Tehotenský vitamín napomáha mužskej „pýche“ aj ľuďom s depresiou. Na jeho účinky zabúdame

  • Kyselinu listovú poznáme ako vitamín tehotných
  • Prospešná je však aj pre mužskú pýchu či ľudí s depresiou
  • Dôležité je poznať správne dávkovanie
kyselina listová
Ilustračný obrázok Canva
  • Kyselinu listovú poznáme ako vitamín tehotných
  • Prospešná je však aj pre mužskú pýchu či ľudí s depresiou
  • Dôležité je poznať správne dávkovanie

Kyselina listová sa vo veľkom spája so zdravým tehotenstvom. Pomáha k správnemu vývoju plodu, ale aj v období pred počatím. Vedci sa už niekoľko rokov zameriavajú na výskum kyseliny listovej a folátu (prírodného ekvivalentu vitamínu B9) aj v iných sférach. Tento zabudnutý vitamín dokáže s telom pravdepodobne viac, ako sme si doteraz mysleli.

Posledné štúdie poukázali na to, že užívanie kyseliny listovej dokáže byť príznačné nielen pre ženy, ale aj mužov a starších ľudí, ktorí už dávno nie sú v plodnom veku. Kvôli benefitom, ktoré kyselina listová prináša, ju v USA dodatočne pridávajú do rôznych potravín.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) vyžaduje, aby ju výrobcovia dopĺňali do chleba, cestovín, ryže, obilnín a iných obilných produktov, informuje Medical News Today

U mužov dokáže zvýšiť šance stať sa otcom, starším ľuďom dopomáha k aktívnejšiemu životnému štýlu. Jej nedostatok prináša vážne zdravotné problémy, preto je nutné dať si pozor na to, koľko tejto zabudnutej čarovnej látky prijmeme. 

Čo je kyselina listová?  

Kyselina listová je forma folátu. Folát je tiež známy ako vitamín B9. Tento vitamín sa prirodzene vyskytuje v určitých potravinách. Hoci si pod termínom folát a kyselina listová predstavíme to isté, v skutočnosti ide o rôzne formy vitamínu B9. Kyselina listová má totiž trocha inú štruktúru ako folát. Rovnako tak sa mierne líšia aj ich účinky na telo. 

Zatiaľ čo folát sa nachádza v potravinách prirodzene, kyselina listová je špecifická syntetická forma vitamínu, ktorá sa pridáva do výživových doplnkov. Pri užití kyseliny listovej ju musí telo najskôr metabolizovať na folát. Až potom ho zužitkuje. V článku budeme kyselinu listovú a folát brať za ekvivalenty vitamínu B9. 

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Tento článok je dostupný členom
Startitup PREMIUM
Najvýhodnejšie
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Medical News Today, National Library of Medicine, Healthline, Zdravoteka, natalist.com, National Library of Medicine

Najnovšie videá

Trendové videá