Každý piaty pacient vo vážnom stave je tehotná žena, ohrozené sú aj ich deti. Riešenie existuje

  • Tehotné ženy tvoria až 20 % zo všetkých pacientov v kritickom stave, ukazuje štatistika NHS
  • Budúce matky tvoria 1 z 5 pacientov napojených na špeciálny prístroj pľúcny bypass
  • Izraelská štúdia ukazuje, že koronavírus je rizikom nie len pre matky, ale aj ich deti
  • Regulačné orgány preto odporúčajú očkovanie proti koronavírusu. Je bezpečné a účinné
tehotné ženy
Unsplash/SITA/AP, 🇸🇮 Janko Ferlič, Darko Vojinovic
  • Tehotné ženy tvoria až 20 % zo všetkých pacientov v kritickom stave, ukazuje štatistika NHS
  • Budúce matky tvoria 1 z 5 pacientov napojených na špeciálny prístroj pľúcny bypass
  • Izraelská štúdia ukazuje, že koronavírus je rizikom nie len pre matky, ale aj ich deti
  • Regulačné orgány preto odporúčajú očkovanie proti koronavírusu. Je bezpečné a účinné

Národná zdravotná služba (NHS) zverejnila štatistiku, ktorá ukazuje, že tehotné neočkované ženy sú ohrozenou skupinou. Podľa NHS tvorili až 20 % zo všetkých pacientov v kritickom stave.

Tehotné častejšie vyžadovali špeciálny prístroj 

Od júla bol každý piaty pacient vo Veľkej Británii, ktorého zdravotný stav si vyžadoval špeciálny stroj na pľúcny bypass, tehotná neočkovaná žena.

Extrakorporálna membránová oxygenácia (ECMO) sa používa vtedy, keď sú pľúca pacienta natoľko poškodené koronavírusom, že ventilátor nemôže udržiavať hladinu kyslíka.

koronavírus zdravotníctvo starostlivosť covid-19
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Na začiatku pandémie potrebovalo špeciálny prístroj ECMO iba 6 % žien vo veku 16 až 49 rokov, ktoré boli tehotné. V posledných mesiacoch vyžadovala pľúcny bypass takmer tretina žien v tejto vekovej skupine, ktoré neboli zaočkované a boli tehotné.

Odkedy sa očkovanie vo Veľkej Británii začalo, takmer každá osoba, ktorá vo Veľkej Británii dostala pľúcny bypass, bola neočkovaná, ukazujú údaje NHS.

HHS odkazuje, že je dôležité, aby sa tehotné ženy nechali zaočkovať

NHS vyzýva budúce matky, aby neverili dezinformáciám o očkovaní a nechali sa zaočkovať. Vakcíny sú bezpečné a účinné.

„Je zúfalo smutné, že takmer 1 z 5 pacientiek s ochorením COVID-19, ktoré sú najkritickejšie choré, sú tehotné ženy, ktoré neboli očkované. Toto ukazuje, aké dôležité je, aby nastávajúce matky dostali očkovaciu látku, aby chránili seba aj svoje deti,“ uviedol britský minister zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Sajid Javid.

„Neúmerný počet neočkovaných tehotných žien na jednotke intenzívnej starostlivosti dokazuje, že existuje vážne riziko ochorenia spôsobeného koronavírusom v tehotenstve,“ uviedol doktor Edward Morris, predseda Kráľovskej akadémie pôrodníkov a gynekológov.

„Chápeme obavy žien z očkovania v tehotenstve a chceme ženy ubezpečiť, že neexistuje žiadna súvislosť medzi očkovaním a zvýšeným rizikom potratu, predčasného pôrodu alebo úmrtia dieťaťa.“

CDC tiež odporúča vakcináciu 

Pred rizikom ťažkého vírus varuje aj americké Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC). Regulačný úrad „silne odporúča“ vakcináciu tehotných žien z dôvodu stúpajúceho počtu hospitalizovaných Američaniek s ťažkým priebehom až smrťou, uvádza CBS News.

CDC uvádza, že bolo potvrdených viac ako 125 000 prípadov COVID-19 u tehotných žien. Z nich bolo zaznamenaných viac ako 22 000 hospitalizácií a 161 úmrtí.

Podľa nezverejnených údajov agentúry o dohľade nad ochorením COVID-NET tvoria nezaočkované budúce matky až 97 % zo všetkých hospitalizácií tehotných na koronavírus.

zdroj: Unsplash/Anna Civolani

Údaje CDC však ukazujú, že viac ako dve tretiny tehotných Američaniek stále zostávajú neočkované, pričom najmenej sa očkujú Hispánky alebo Afroameričanky.

„Vieme, že tehotné osoby s COVID-19 môžu veľmi ťažko ochorieť. Niektoré zomrú a mnohé postihnú novorodenecké komplikácie. Vieme, že kvôli COVID-u niektoré deti vyrastú bez matiek,“ cituje expertku z CDC Danu Meaney-Delman CBS News.

Expertka vyzvala tehotné ženy, aby sa dali zaočkovať aj počas tehotenstva, a zároveň aj ženy, ktoré plánujú tehotenstvo. Dodala, že štúdie s tehotnými ženami nepreukázali zvýšené riziko potratu ani žiadne iné riziká pre plod.

COVID je riziko pre budúce matky aj deti, ukazuje štúdia 

Naopak štúdia z Izraela zverejnená v nedeľu tvrdí, že u tehotných žien s koronavírusum sa môžu vyskytnúť tehotenské komplikácie a komplikácie sa môžu vyskytnúť aj u narodeného dieťaťa. Štúdia z izraelskej nemocnice skúmala 2 471 žien v treťom trimestri tehotenstva, tesne pred pôrodom.

„Medzi pozitívnymi na COVID-19 a zdravými boli významné rozdiely, ktoré zahŕňali vyšší výskyt GDM (gestačný diabetes), nízky počet lymfocytov (počet bielych krviniek), ktoré boli významne nižšie, popôrodné krvácanie (krvácanie počas pôrodu) a neonatálne respiračné komplikácie (u dieťaťa),“ uvádza vedúci štúdie Elior Eliasi vo vyhlásení.

K očkovaniu vyzývala už v septembri aj samotná riaditeľka CDC Rochelle Walensky, potom v Spojených štátoch zaznamenali v auguste rekordných 21 prípadov úmrtia tehotných žien na koronavírus, uvádza CNBC.

„V porovnaní s tehotnými ženami, ktoré nie sú nakazené, majú tehotné ženy s koronavírusom väčšiu pravdepodobnosť predčasného pôrodu alebo pôrodu mŕtveho plodu,“ cituje Walensky CNBC.

„A tu sa vynára obrovské množstvo dôkazov, že tehotné ženy sú vystavené vysokému riziku COVID-19 a rovnako aj ich deti.“

Zdroje: NHS , CBS News, CNBC, TAYLOR & FRANCIS GROUP, The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá