Tekutý kokaín ako účinné anestetikum. Lekár udieral muža kladivom a hasil na ňom cigarety, ten nič necítil

  • Nemecký lekár vynašiel prvé anestetikum, išlo o tekutý roztok kokaínu, ktorý aplikoval do miechy
  • Pacienti necítili nič. Mohol na nich v pokoji hasiť ohorky cigariet a udierať ich kladivom
  • August Bier je považovaný za zakladateľa modernej anestézie
august bier
Twitter/Nick Budd, sciencedirect.com
  • Nemecký lekár vynašiel prvé anestetikum, išlo o tekutý roztok kokaínu, ktorý aplikoval do miechy
  • Pacienti necítili nič. Mohol na nich v pokoji hasiť ohorky cigariet a udierať ich kladivom
  • August Bier je považovaný za zakladateľa modernej anestézie

August Karl Gustav Bier je nemecký lekár, ktorý dlhé roky študoval anestéziu miechy. Priniesol na medicínsky trh nevšedné objavy. V roku 1898 sa dočkal veľkého úspechu, a to spinálnej anestézie. Ani zďaleka sa však nepodobala tej, ktorú poznáme dnes. Išlo o injekciu, ktorá obsahovala nemalú dávku kokaínu.

Bier zistil, že v závislosti od množstva anestézie zavedenej do miechy môže byť do značnej miery znecitlivená veľká časť ľudského tela. Stanovil postup na znecitlivenie jednotlivcov, a to od ich dolných končatín po brucho. Necitlivosť jednotlivcov sa pohybovala od toho, že cítili tlak na svoje telo až po to, že necítili vôbec nič.

bier
zdroj: Twitter/Anaesthesia Heritage

Objav nazývaný spinálna anestézia

Bierov spinálny blok patril k prvým prípadom regionálnej anestézie alebo znecitlivenia veľkej časti tela, na rozdiel od iba lokálnej anestézie alebo znecitlivenia malej časti tela. Samotný vývoj tejto spinálnej anestézie viedol k ústupu bolesti pri veľkých operáciách, vrátane cisárskych rezov či amputácií.

Bier sa narodil 24. novembra 1861 Christiane Beckerovej a Theodorovi Bierovi vo Waldecku v Nemecku. Mal troch súrodencov. Sestru, ktorá zomrela, keď mala jeden rok a dvoch bratov Júliusa a Ludwiga, ktorí neskôr zomreli na tuberkulózu.

Ako 9-ročný začal navštevovať Gymnasium Fridericianum v nemeckom Korbachu, kde sa zameral na štúdium zvierat a lesov, a pritom aj na šport a medicínu.

Bol spokojný až na tretej vysokej škole

Strednú školu úspešne ukončil v roku 1881 a jeho kroky viedli na lekársku fakultu na Humboldtovej univerzite v Berlíne. To  nebola jeho jediná vysoká škola. Z Berlína prestúpil na univerzitu v Lipsku, no ako absolvent odišiel až z univerzity v Kieli, a to v roku 1886.

Po absolvovaní štúdia pracoval ako praktický lekár v malebnom mestečku Gettorf. Bier sa počas praxe toho veľa naučil od chirurga Friedricha Von Esmarcha, ktorý vytvoril techniku ​​na udržanie dýchacích ciest u pacientov v bezvedomí. Pod Esmarchovým vedením sa Bier tiež naučil, ako vykonávať chirurgické zákroky.

B
zdroj: Twitter/RCSEd Library & Archive

Profesor na univerzite

V roku 1894 sa stal profesorom na univerzite v Kieli a začal skúmať hyperémiu, čiže hromadenie prebytočnej krvi v cievach zásobujúcich orgán alebo oblasť tela. Tiež prišiel s návrhom, aby hyperémia mohla byť účinnou terapiou pri tuberkulóze či infekčných bakteriálnych ochorenoach, ktoré najčastejšie postihujú pľúca.

Počas pôsobenia na univerzite sa zoznámil s chirurgom Heinrichom Quinckem, ktorý vyvinul postup na odstránenie mozgovomiechového moku z miechového kanála pomocou ihly. Išlo o lumbálnu punkciu, ktorá umožňovala diagnostiku mnohých chorôb.

V tom čase Quincke študoval fyziológiu mozgovomiechového moku, tekutiny obklopujúcej mozog a miechu. Pri práci s Quinckeom zvažoval účinky použitia techniky lumbálnej punkcie na podanie anestézie. Bier predpokladal, že malá injekcia anestetika do miechového kanála môže dostatočne potlačiť pocity bolesti, a to počas vykonávania väčšieho chirurgického zákroku.

bier
zdroj: Twitter/StoriaDellaMedicina

Kokaín ako účinne anestetikum

Bolo to v auguste 1898, kedy nemecký lekár po prvýkrát použil spinálnu anestéziu, ktorá obsahovala kokaínový roztok. Dnes pre mnohých zvláštnosť, no v tom období bežné anestetikum.

Bierov pacient bol tridsaťštyriročný muž, ktorý mal tuberkulózu. Infekčné ochorenie zasiahlo pacientove kosti a bola nutná čiastočná amputácia nohy. Tu prichádza na scénu kokaínový roztok. Po dvadsiatich minútach muž hlásil, že si necíti dolnú polovicu tela.

Operácia dopadla dobre, a tak sa Bier rozhodol postup testovať na sebe. Pomáhal mu s tým jeho asistent August Hildebrandt. Jeho pokus o streknutie kokaínu do miechy skončil neúspešne, keďže vytieklo väčšie množstvo mozgomiešneho moku.

Asistenta udieral do semenníkov a hasil na ňom ohorky

Bier sa teda rozhodol, že sa vymenia a kokaín vstrekne asistentovi on. Asistent necítil žiadnu bolesť, a to ho Bier udieral kladivom, trhal ochlpenie či udieral do semenníkov. Podľa informácii Discover magazine o neho dokonca hasil cigaretové ohorky. Asistent napriek všetkým krutým spôsobom poškodzovania necítil vôbec nič.

Pokus sa vydaril a oni sa tešili z úspechu, to však potláčali nežiaduce účinky. Boli to najmä silné bolesti hlavy. No nikto sa hádam nebude čudovať, že sa kroky Biera a jeho asistenta veľmi rýchlo po tomto pokuse rozišli. Ako uvádza New Scientist, Hildebrandt sa stal tvrdým kritikom spinálnej anestézie. Po Bierových úspechoch sa začala rýchlo rozširovať.

bier
zdroj: Twitter/Legends Of Surgery

Bier sa naďalej venoval svojej práci a v roku 1899 sa dostal do pozície riaditeľa chirurgickej kliniky na univerzite v Greifswalde v Nemecku. O štyri roky neskôr sa stal profesorom na univerzite v Bonne a v roku 1905 sa oženil so svojou pacientkou Annou Ezauovou.

Priekopník športového lekárstva

Po smrti hlavného chirurga na berlínskej univerzite Ernsta von Bergmanna v roku 1907 sa zas Bier stal riaditeľom chirurgickej kliniky na berlínskej univerzite. Tu priniesol niekoľko noviniek do chirurgického sveta.

Podarilo sa mu uskutočniť intravenóznu regionálnu anestéziu, ktorá dodnes nesie názov Bierova blokáda. Pri tejto technike sa aplikuje lokálne anestetikum do žily odkrvenej končatiny a  vyvolá sa tak znecitlivenie a motorická blokáda.

Následne si v roku 1911 vyslúžil titul prezidenta Nemeckej chirurgickej spoločnosti. Bier zohral kľúčovú úlohu v športovom lekárstve, kde bol považovaný za samotného priekopníka tohto odboru.

bier
zdroj: Twitter/RCSEd Library & Archive

Na svedomí ma množstvo prelomových úspechoch, za ktoré získal nejedno vyznamenanie. Ocenil ho aj Adolf Hitler, a to v roku 1937, kedy mu udelil Nemeckú národnú cenu za umenie a vedu. V tom čase predstavovala náhradu za Nobelovu cenu, ktorú Hitler rázne zakázal v Nemecku akceptovať.

 Dva roky po smrti manželky ho skolila chrípka a zápal pľúc. Zomrel ako 87 ročný a pochovaný je na jeho panstve Sauen.

Zdroje: newscientist.com, discovermagazine.com, embryo.asu.edu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá