Tento obľúbený ostrovný štát otvára turistickú sezónu. Slováci dostali zelenú, postačí ti aj Sputnik

  • Od pondelka (10. mája) sa môžeš slniť aj na cyperských plážach
  • Ostrov akceptuje všetky vakcíny, ktoré boli schválené Európskou liekovou agentúrou, ale aj Spunik V
  • Do krajiny môžu vstúpiť zaočkovaní ľudia až zo 65 krajín sveta
dovolenka
Freepik/wirestock, tawatchai
  • Od pondelka (10. mája) sa môžeš slniť aj na cyperských plážach
  • Ostrov akceptuje všetky vakcíny, ktoré boli schválené Európskou liekovou agentúrou, ale aj Spunik V
  • Do krajiny môžu vstúpiť zaočkovaní ľudia až zo 65 krajín sveta

Dovolenka pri mori sa pre Slovákov stáva každým dňom reálnejšou. Svoje brány otvára ďalšia krajina. Po Chorvátsku či Grécku budeš môcť dovolenkovať aj na ostrovnom štáte Cyprus.

Hlavné mesto Nikózia oznámila, že od dnes do krajiny budú môcť vstúpiť zaočkovaní ľudia až zo 65 krajín sveta, medzi nimi sú aj všetky členské krajiny Európskej únie, a teda aj Slovensko.

Televízia TA3 informovala, že Cyprus akceptuje všetky vakcíny, ktoré boli schválené Európskou liekovou agentúrou. Ak sa však rozhodneš pre Sputnik V, máme dobré správy. Cyprus je otvorený aj pre ľudí očkovaných ruskou vakcínou.

So Sputnikom sa na Cyprus pokojne dostaneš

TA3 uvádza, že sa tak cyperské úrady rozhodli aj kvôli tomu, že medzi 65 krajinami sa nachádza okrem Veľkej Británie či Ukrajiny aj Rusko.

„Myslím si, že je to fantastická správa. Je veľmi dôležité, aby ľudia vedeli, že ak je niekto úplne očkovaný, už nepotrebuje absolvovať žiadne testy,“ povedal námestník ministra cestovného ruchu Savvas Perdios pre agentúru Reuters.

Chýba ti dovolenka?

Len včera sa skončil na ostrove už tretí dvojtýždňový lockdown. V krajine od začiatku koronakrízy zaznamenali 70 000 prípadov na ochorenie COVID-19 a vyše 300 úmrtí. Prvú dávku vakcíny už má vyše jedna tretina obyvateľstva. Perdios počas posledného lockdownu uviedol, že na ostrove je miera infekcií nižšia, ako v mnohých iných krajinách.

Urobili sme veľký pokrok a myslím si, že to bude dobrá sezóna,“ dodal Savvas Perdios. Ostrov zaznamenal v roku 2020 pokles turistov o 84 %.

dovolenka
zdroj: Unsplash/Joey Nicotra

Otvorené sú aj ďalšie krajiny

Okrem Cypru má svoje brány otvorené aj Chorvátsko, stačí ti potvrdenie o zaočkovaní s tým, že od absolvovania druhej dávky muselo uplynúť aspoň 14 dní.

Grécko sa rozhodlo zrušiť karanténne obmedzenia nielen pre nás, ale pre všetky členské štáty Európskej únie, Spojené štáty, Veľkú Britániu, Srbsko a Spojené arabské emiráty. Povinnosť karantény pre očkovaných neplatí od 19. apríla.

Dočkali sme sa. Slováci budú môcť dovolenkovať pri mori bez karantény, týka sa to tejto európskej krajiny

Podľa portálu Pelipecky výnimka pre očkovaných platí po novom už aj na Maldivách, podmienkou je, aby od zaočkovania druhou dávkou ubehli aspoň dva týždne. Zaočkovaní cestovatelia sa dostanú aj do Čiernej Hory, ak od druhej dávky uplynulo už najmenej sedem dní.

Do Izraela zase zaletíš od 23. mája, samozrejme, opäť musíš byť zaočkovaný. Slniť sa už môžeš aj na Sardínii.

Island bol jednou z prvých krajín, ktorá koncom minulého roka umožnila výnimku z karantény a testovania cestovateľom, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. „Rovnako tak majú výnimku cestujúci, ktorí absolvovali obe dávky očkovania na koronavírus a vedia sa preukázať platným medzinárodným osvedčením o očkovaní,“ informuje portál.

Zdroje: TA3, Reuters, Pelipecky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK