Teplo, slnko a vlhkosť oslabujú koronavírus, tvrdia experti v USA

  • „Vírus najrýchlejšie umiera pod priamym slnečným žiarením,“ uviedol expert na štvrtkovom tlačovom brífingu Trumpa
  • Americký prezident navrhol, aby sa dezinfekcia vstrekovala priamo do tela. Vzápätí odborníci varovali verejnosť, nech to nerobí
koronavírus USA
TASR/Martin Baumann
  • „Vírus najrýchlejšie umiera pod priamym slnečným žiarením,“ uviedol expert na štvrtkovom tlačovom brífingu Trumpa
  • Americký prezident navrhol, aby sa dezinfekcia vstrekovala priamo do tela. Vzápätí odborníci varovali verejnosť, nech to nerobí

Koronavírus sa podľa poznatkov odborníkov americkej vlády rýchlejšie oslabuje, keď je vystavený slnečnému žiareniu, teplu a vlhkosti. Prežíva v interiéri a v suchu. Na tlačovom brífingu Bieleho domu to uviedol William Bryan, ktorý stojí na čele oddelenia pre vedu a technológie amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť.

Poznatok podľa agentúry Reuters môže signalizovať, že sa nákazlivosť vírusu v letných mesiacoch zníži. Svetové médiá si zároveň všímajú trochu bizarné dedukcie prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa odborníkov spýtal, či by bolo možné vstreknúť nakazeným dezinfekciu alebo ich vystaviť silnému žiareniu. Lekári okamžite pred takými pokusmi varovali.

„Vírus najrýchlejšie umiera pod priamym slnečným žiarením,“ uviedol Bryan na štvrtkovom tlačovom brífingu Trumpa.

Leto by mohlo pomôcť

Poznatky tak prinášajú nádej, že sa nový koronavírus bude správať podobne ako iné vírusy spôsobujúce respiračné ochorenia, ako je napríklad chrípka, a šírenie nákazy sa v letných mesiacoch spomalí, píše Reuters. Úmrtia na koronavírus však už boli zaznamenané aj v krajinách s teplejšou klímou, napríklad v Singapure. Aký je skutočný vplyv prostredia na šírenie nákazy tak zatiaľ nie je úplne jasné.

Na povrchu, ako je nerezová oceľ, v tme a v suchu, trvá podľa Bryana 18 hodín, kým vírus stratí polovicu svojej sily, zatiaľ čo vo vlhkom prostredí to trvá šesť hodín. Pri vysokej vlhkosti s priamym slnečným žiarením to je ešte rýchlejšie.

kampan zadarmo od startitup

Podobné výsledky experti zaznamenali aj v prípade koronavírusu vo vzduchu. Simulovali situáciu, keď niekto kýchne či zakašle, čím sa do okolia dostávajú kvapôčky, ktorými sa choroba šíri. V tmavej miestnosti sa vírus držal na polovici svojej sily hodinu. Pod priamym slnečným žiarením sa ale jeho sila znížila.

Americký prezident navrhoval ožarovať ľudí, experti krútia hlavami

Médiá si všímajú najmä zvláštne komentáre amerického prezidenta. Začal totiž polemizovať o tom, či by bolo možné telo nakazeného „ožiariť veľmi silným svetlom“. Poznamenal tiež, že by sa malo zisťovať, či by injekcia dezinfekcie mohla vírus zlikvidovať.

„Potom to za minútu zabije dezinfekcia. Je tu spôsob, ako by sme to mohli nejako vstreknúť dovnútra? Skoro ako čistenie. Pretože sa to (koronavírus) dostáva do pľúc a napácha to tam hrozné škody …. takže by bolo zaujímavé sa tým zaoberať,“ poznamenal americký prezident s tým, že výskum nechá na lekároch.

Trump USA
zdroj: TASR/AP Photo/Alex Brandon

Rad lekárov vzápätí na sociálnych sieťach varoval verejnosť pred vstrekovaním dezinfekcie a vystavovaním sa UV žiareniu, Trumpove výroky označil za nebezpečné.

Niekdajší šéf amerického Úradu pre vládnu etiku (OGE) Walter Shaub Trumpove vystúpenie komentoval slovami: „Je pre mňa nepochopiteľné, ako môže taký idiot zastávať najvyššiu funkciu v krajine a že existujú ľudia, ktorí sú tak hlúpi, že si myslia, že je to v poriadku. Nemôžem uveriť tomu, že v roku 2020 musím kohokoľvek, kto počúva prezidenta, varovať, že injekcie s dezinfekciou vás môžu zabiť.“

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech