Terasy na Slovensku dávajú nádej na prežitie, mestá solidárne pomáhajú. Predstavujú záchranné koleso

  • Na Slovensku pomáhajú mestá podnikom
  • Z terás sa stávajú záchranné laná podnikov
Unsplash/Johan Mouchet
  • Na Slovensku pomáhajú mestá podnikom
  • Z terás sa stávajú záchranné laná podnikov

Už nejaký čas sú na Slovenskú otvorené terasy a obchody. Prvé podniky otvorili svoje terasy začiatkom mája, ekonomika sa opäť na chvíľu uvoľnila. Všetko má však svoje pravidlá: hygienické predpisy, o ktorých sme už písali, sa musia všade dodržiavať rovnako. Tiež sme vyrazili do ulíc, a pozreli sme sa, ako to vyzerá na terasách. Dokážu však terasy zachrániť reštaurácie?

Terasy zriadili prevádzky po celom Slovensku. Denník SME informoval, že napríklad v Trnave si letné terasy zriadilo viac ako tridsať gastronomických podnikov. Na začiatku mája totiž mesto rozhodlo, že prenájom pozemkov budú mať v tomto roku za jedno euro. Týka sa to celej sezóny. 

Mestá chcú pomôcť

O situácií sa diskutuje aj v Bratislave. Informoval o tom facebookový účet Starého mesta. Bratislavský magistrát chce na pozemkoch mesta odpustiť daň za užívanie verejného priestranstva pre terasy. O návrhu sa má ešte rozhodnúť. Všetko však závisí od finančnej situácie.

„Ak by mesto pomohlo kaviarnikom (nielen v Starom Meste, ale aj v iných mestských častiach) a zadotovalo by 25% dane za zaujatie verejného priestranstva, znamenalo by to pre podnikateľov celkovú úľavu vo výške 75% z dane. Považujeme to za rozumné riešenie a rokujeme o tom s vedením mesta,“ píše sa v príspevku Starého mesta. 

zdroj: Unsplash/Jonathan Nguyen

Záchranné laná

Aj keď sú terasy otvorené, predpisy, ktoré sú pochopiteľné, sťažujú zarábanie. Vonkajšie terasy boli vždy posilnením vnútorných priestorov, teraz sú však akýmisi záchrannými lanami.

CityLab píše, že ľudia viac a viac požadujú  terasy. V USA to predstavuje najlepšiu nádej na prežitie pre ohrozené reštaurácie v niektorých mestách,  napríklad New York. Očakáva sa, že cez leto bude v mestách prevládať vonkajšie stravovanie na terasách. Vo výhode sú mestá s výhľadom na rieky, či prístavy.

Reštaurácie dúfajú, že rozšíria svoje pôsobenie mimo podnikov, aby prilákali zákazníkov, ktorí sú teraz viac obozretní kvôli koronavírusu, informuje Bangor Daily News. K terasám sa stavia pozitívne aj starosta Toronta John Tory. „Myslím, že terasy môžu byť veľkou pomocou pre niektoré reštaurácie, vzhľadom na skutočnosť, že stoly musia byť od seba ďalej, ako sme boli zvyknutí,“ povedal pre Global News Tory.  

Aj keď na Slovensku si na situáciu otvárania podnikov a terás pomaly zvykáme, v USA je už teraz jasné, že niektoré podniky neotvoria. Kvôli veľkej konkurenicii a strachu zákazníkov je možné, že sa z koronakrízy nespamätajú a ak nemajú možnosť otvoriť si terasu, nemajú z čoho profitovať.

Zdroje: charlotteagenda.com, globalnews.ca, bangordailynews.com, citylab.com, mytrnava.sme.sk, facebook.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech