Termín na zápis konečného užívateľa výhod je za rohom. Ako sa vyhnúť mastnej pokute 3 310 eur?

  • Povinnosť vzniká každej právnickej osobe
  • Prinášame návod na to, ako si splniť povinnosť a vyhnúť sa mastnej pokute
sud
TASR/ilustracne/pixabay
  • Povinnosť vzniká každej právnickej osobe
  • Prinášame návod na to, ako si splniť povinnosť a vyhnúť sa mastnej pokute

Pred pár dňami sme ťa informovali o povinnosti podania návrhu na zápis konečného užívateľa výhod, na čo máš čas len do 31.12.2019, inak ti hrozí nepríjemná pokuta vo výške 3 310 eur.

Konečný užívateľ výhod je každá fyzická osoba, ktorá skutočne kontroluje alebo ovláda právnickú osobu. Sú to napríklad majitelia s.r.o. či ľudia v pozadí veľkých firiem.

Povinnosť podať návrh na zápis konečného užívateľa výhod sa týka každého, kto sa pred novembrom 2018 zapísal do Obchodného registra. Cieľom zmeny je odhaliť ľudí, ktorí skutočne profitujú z komplikovaných firiem, keby napríklad prali špinavé peniaze.

Ako spraviť zápis konečného užívateľa výhod?

Máš dve možnosti – spravíš to listinne alebo elektronicky, na čo potrebuješ mať občiansky preukaz s čipom, čítačku a aj určité technologické zručnosti.

  • V listinnej podobe: Vyplníš formulár, ktorý podpíšeš úradne osvedčeným podpisom štatutárneho orgánu. Ten doručíš do podateľne súdu, pod ktorý tvoja firma spadá.
  • V elektronickej podobe: Podpísaný formulár zaručený elektronickým podpisom – teda budeš potrebovať občiansky preukaz s čipom. Vyplnený formulár je potrebné nahrať na slovensko.sk.

Nižšie nájdeš formulár, ktorý budeš musieť vyplniť – rozumieť niektorým veciam je náročnejšie a vyžaduje si určité množstvo trpezlivosti a googlenia.

zdroj: justice.gov.sk

Nikto sa v tom nevyzná

Inými slovami, práca s takýmto formulárom nie je jednoduchá ani príjemná– podobne, ako väčšina byrokracie v tomto štáte – a zaberie ti niekoľko hodín.

Stratiť sa v takejto spleti okienok a pojmov naozaj nie je problém a ak z toho máš poriadny zmätok, nie si v tom sám. Vyplniť takýto formulár totiž vyžaduje značnú dávku právnej znalosti a pokiaľ nemáš hodiny na naštudovanie si všetkého potrebného, hrozí, že dôjde k nejakej chybičke.

Na Slovensku však existujú služby, ktoré podobné byrokratické dokumenty vyriešia za teba a práve na registráciu konečných užívateľov výhod je určený portál registraciakuv.sk, kde to vyriešiš len  za 29 eur.

zdroj: registraciakuv.sk – Krok 1: Všetko prebieha online. Zadáš IČO alebo názov firmy, systém si ju vyhľadá a nasleduje Krok 2.

Portál komunikuje výhradne online a celý proces zápisu konečného užívateľa výhod, vďaka nemu, vyriešiš za 5 minút. Jediné, čo budeš potrebovať vedieť, je rodné číslo a číslo občianskeho preukazu toho, kto bude ako konečný užívateľ výhod uvedený. Zvyšné desiatky okienok za teba už vyplní šikovný systém napojený na Obchodný register.

Nebudeš si tak musieť študovať žiadne právne definície a strácať čas nekonečným googlením či telefonátmi.

zdroj: registraciakuv.sk – Krok 2: Zo zoznamu stačí vybrať tú správnu osobu, ktorá je koncovým užívateľom výhod. Ak je KÚV niekto iný, dá sa manuálne pridať. A týmto tvoja práca končí – všetko je vyriešené online a rýchlo.

Okrem získania základných údajov o konečnom užívateľovi výhod tak už stačí len odoslať splnomocnenie pre samotný portál registraciakuv.sk, vďaka ktorému ťa v tejto právnej veci budú môcť zastupovať. Opäť však, ide len o stiahnutie, vytlačenie a jeden podpis. Netreba dokonca chodiť ani k notárovi či dokonca na poštu – sken či fotku stačí uploadnúť na web.

Po zaplatení sa už nebudeš musieť starať o nič ďalšie. Jediné, na čo musíš myslieť je, aby sa návrh stihol podať do 31.12.2019, inak ti hrozí pokuta až do výšky 3 310 eur. Na rozhýbanie sa ti tak ostáva už len zopár dní.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK