Tesco vydá vyše 600-tisíc nových klubových kariet, stali sa terčom kybernetického útoku

  • Predstavitelia firmy uviedli, že na ich webstránke niekto skúšal zadať mená a heslá ukradnuté na iných platformách
  • V niektorých prípadoch páchatelia aj uspeli
BeFunky-collage-6
jumpstory.com
  • Predstavitelia firmy uviedli, že na ich webstránke niekto skúšal zadať mená a heslá ukradnuté na iných platformách
  • V niektorých prípadoch páchatelia aj uspeli

Spoločnosť Tesco vydá približne 600-tisíc zákazníkom nové klubové karty, takzvané Clubcard, keďže má podozrenie na bezpečnostný problém. Predstavitelia firmy uviedli, že na ich webstránke niekto skúšal zadať mená a heslá ukradnuté na iných platformách a v niektorých prípadoch páchatelia aj uspeli.

Potvrdili, že tretej strane sa nepodarilo preniknúť do systému firmy a získať finančné dáta. „Náš interný systém sa s hrozbou rýchlo vysporiadal a okamžite sme podnikli kroky na ochranu našich zákazníkov,“ uviedlo Tesco s tým, že ohlásené kroky sú skôr preventívne a zákazníkom sa ospravedlnili za nepríjemnosti.

Všetky dotknuté osoby dostali e-mail s upozornením a potvrdením, že nikto neprišiel o nazbierané body. Špecialista na kybernetickú bezpečnosť Jake Moore z firmy Eset pre BBC povedal, že množstvo ľudí používa jednoduché heslá alebo podobné prihlasovacie údaje na rôznych platformách.

„Kyberzločinci dokážu napáchať veľké škody, ak sa im podarí dostať sa k menám, e-mailom alebo iným triviálnym dátam,“ objasnil.

Odhalená komunikácia viac ako miliardy ziariadení

Bezpečnostné problémy nedávno zaznamenala aj spoločnosť Eset, ktorá objavila doteraz neznámu zraniteľnosť „Kr00k“, ktorá sa nachádzala vo Wi-Fi čipoch používaných v mnohých mobilných či smart zariadeniach, ale aj vo Wi-Fi prístupových bodoch a routeroch.

Ako ďalej informovala firma, uvedená zraniteľnosť je prítomná minimálne v miliarde zariadení a zapríčiňuje nesprávne šifrovanie časti sieťovej komunikácie takzvaným nulovým kľúčom. Útočník môže pritom túto chybu zneužiť na odchytávanie Wi-Fi komunikácie obetí a jej následné dešifrovanie.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech