Tešil sa do NHL, namiesto toho zrejme narukuje do ruskej armády. Brankára Fedotova zadržali

  • Zadržali ho priamo na štadióne
  • Hráva za tím spojený s ruskou armádou
  • Má za sebou skvelú sezónu
Ivan Fedotov
Ruský brankár Ivan Fedotov, Flickr/Flyerdelphia.com
  • Zadržali ho priamo na štadióne
  • Hráva za tím spojený s ruskou armádou
  • Má za sebou skvelú sezónu

Ako sme ťa už veľakrát informovali a ukázali, šport a politika sú často spojené nádoby. Vojna na Ukrajine už trvá viac ako štyri mesiace, ale prípadov vzájomného prepojenia medzi politickým, respektíve spoločensko-politickým dianím pribúda pomerne rýchlo. 

Najnovším príkladom je 25-ročný ruský hokejový brankár Ivan Fedotov. The New York Times píše, že Fedotov podpísal zmluvu na jeden rok s tímom profesionálnej zámorskej ligy NHL Philadelphia Flyers 7. mája.

Očakávalo sa, že v prípravnom campe tohto tímu zabojuje o miesto v základnej zostave pre nadchádzajúcu sezónu, avšak po piatku je jeho ďalšie pôsobenie za veľkou mlákou prinajmenšom vážne ohrozené. 

Zadržanie priamo na štadióne

Ndtv totiž uvádza, že v piatok petrohradská polícia zadržala Fedotova na žiadosť vojenskej prokuratúry priamo na petrohradskom hokejovom štadióne.

NBC Sports informuje, že dôvodom tohto nečakaného kroku bola jeho údajná snaha vyhnúť sa vojenskej službe v jeho rodnej krajine. Následne ho lokálna polícia prepravila do vojenského registračného a náborového úradu, pričom jeho budúcnosť je zatiaľ mimoriadne nejasná.

The Hockey News podotýka, že podľa článku 328 ruského federálneho trestného zákonníka: „Vyhýbanie sa výkonu vojenskej alebo náhradnej civilnej služby môže viesť k trestu odňatia slobody až na dva roky.“ 

Ndtv cituje Fedotovho právnika Alexeja Ponomareva, ktorý uviedol, že jeho klient bol hospitalizovaný. „Ak som tomu dobre porozumel, zo stresu dostal zápal žalúdka. Ivan sa cíti zle. Hovorí, že nedostáva lekársku pomoc v postačujúcej miere. Zamestnanci oddelenia kriminálneho vyšetrovania, ktorí sa s ním stretli pri východe z ľadovej plochy, ho nevzali na testy potrebné na stanovenie kategórie fyzickej kondície,“ zdôraznil Ponomarev pre EPrimefeed, ktorý zároveň jednoznačne vyvrátil akékoľvek obvinenia z pokusu o vyhnutie sa vojenskej služby.

The New York Time prízvukuje, že mladí Rusi majú povinnú vojenskú službu v dĺžke minimálne jedného roka, ale Fedotov ju zatiaľ neabsolvoval. Zatiaľ nie je jasné, či sa v prípade narukovania bude musieť 25-ročný Rus pridať ku svojim krajanom v bojoch na Ukrajine. 

CSKA Moskva je vojenský klub 

Fedotov sa síce narodil vo Fínsku, ale jeho profesionálna kariéra bola dosiaľ spojená s najrozsiahlejšou krajinou sveta, teda Ruskom. Poslednú sezónu obliekal dres tímu CSKA Moskva, ktorý patrí medzi najlepšie v rámci Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL).

Insider v tejto súvislosti pripomína, že CSKA, ktorý je v podstate klubom ruského ministerstva obrany, v uplynulej sezóne túto ruskú verziu NHL aj vyhral a nemalou mierou sa o zisk Gagarinovho pohára pričinil aj Fedotov, ktorého takmer všetci odborníci označili za najlepšieho brankára súťaže.

Predstavitelia jeho pravdepodobného budúceho pôsobiska Philadelphia Flyers boli v komentári aktuálnej situácie pomerne zdržanliví. „Vieme o najnovšom vývoji a situáciu preverujeme. V tejto chvíli nemáme ďalší komentár,“ cituje generálneho manažéra Flyers Chucka Fletchera NBC Sports.

Zdroje: The New York Times, Ndtv, NBC Sports, The Hockey News, Insider, EPrimefeed

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá