Tesla ukázala najväčšiu nabíjaciu stanicu na svete. Toľko nabíjačiek nemáme ani na celom Slovensku

  • Tesla predstavila najväčšiu nabíjaciu stanicu na Svete s 56 Superchargermi
  • Na Slovensku ich máme veľmi málo
tesla supercharger
Najväčší Tesla supercharger v LA, TASR/AP Photo/Chuck Burton, File
  • Tesla predstavila najväčšiu nabíjaciu stanicu na Svete s 56 Superchargermi
  • Na Slovensku ich máme veľmi málo

Elektrické autá v posledných rokoch naberajú na popularite a z veľkej časti za to vďačíme automobilke Tesla, ktorú založil excentrický miliardár Elon Musk. Autá od tejto spoločnosti ohromujú svojou rýchlosťou a technologickou vyspelosťou. Aj lacný Model S sa pýši podobným zrýchlením, akým disponujú najrýchlejšie superautá na svete. Bohužiaľ, všetky elektrické autá súčasnosti majú jednu veľkú nevýhodu. Teda, ak nehľadíme na cenu.

Slabý dojazd a nedostatok nabíjacích staníc odrádzajú vodičov od kúpy elektromobilu

Prakticky všetky elektromobily súčasnosti vrátane luxusných stotisícových sedanov ako Model S majú v porovnaní s benzínovými či naftovými autami slabší dojazd. A aby toho nebolo málo, zatiaľ čo benzínky sú na každom rohu, nabíjacích staníc je stále nedostatok. Tesla si je toho vedomá a preto rapídne expanduje sieť svojich superchargerov.

Spolu so zvyšujúcim sa počtom elektromobilov na cestách musí inštalovať stále viac superchargerov v existujúcich, ale aj nových lokalitách. Najnovšie bola v Los Angeles otvorená najväčšia nabíjacia stanica na svete. Takto nejak vyzerá budúcnosť nabíjania:

Tesla rozširuje svoju sieť superchargerov

56 nových superchargerov tretej generácie bolo nainštalovaných v oblasti s najväčším počtom elektrických áut na svete. Tesla tak prekonala svoj predchádzajúci rekord, keď postavila 50 superchargerov v čínskom Šanghaji. Pri novej nabíjacej stanici v LA je tiež reštaurácia a malý supermarket. To sa majiteľom Tesly určite hodí, keďže nabíjanie trvá desiatky minút.

Stanica je, samozrejme, pripojená do siete, no elektrickú energiu generuje aj pomocou solárnych panelov, ktoré zároveň slúžia ako strieška. Tesla sa zaviazala, že zvýši počet solárnych panelov v existujúcich, ale aj nových lokalitách a zabezpečí čistú, ekologickú energiu pre svojich zákazníkov. Taktiež plánuje výrazne zvýšiť počet staníc v celom svete. Na Slovensku však stále čakáme.

Elon Musk a jeho Tesla predstavili „nesmrteľnú“ batériu. Menia tým celý svet pred tvojimi očami

Kedy na Slovensku pribudne viac Tesla superchargerov?

Aktuálne tu máme iba tri. Jeden supercharger je, samozrejme, v Bratislave, druhý na Demänovskej v Liptovskom Mikuláši a ten tretí vo Zvolene. Východ na nabíjaciu stanicu od Tesly stále čaká.

Sám Elon Musk na Twitteri potvrdil, že v našej krajinke pribudnú ďalšie miesta. Stalo sa tak ešte v roku 2019 a odvtedy vznikla iba jedna.

„Na budúci rok (teda 2020) Otvoríme stanice v Slovensku Chorvátsku, Srbsku a väčšine východnej Európy. Nikola Tesla bude pyšný, že jeho autá sa konečne dostanú do krajiny, z ktorej pochádza!“

Špekuluje sa však, že si nás iba pomýlil so Slovinskom. Nebolo by to prvýkrát, veď aj počas majstrovstiev sveta v hokeji raz naši chlapci súťažili pod slovinskou vlajkou a zápas Slovenska so Slovinskom spôsobil obrovský chaos v médiách.

Pravdou je, že Slovensko je pre Teslu malý a nezaujímavý trh. Väčšina Slovákov si také drahé autá nemôže dovoliť a naša vláda po prepuknutí krízy koronavírusu pozastavila dotácie na elektrické vozidlá. Takže ak chceš veľa nabíjacích staníc aby si sa mohol voľne pohybovať so svojou Teslou, odsťahuj sa do Nemecka. Tam sa dokonca stavia aj tretia Gigafactory. I keď, aj Slovensko malo veľký záujem o túto továreň. Prilákala dokonca aj experta zo Silicon Valley!

Zdroje: electrek.co, mojelektromobil.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech