Tesla ukázala svetu ako vyrába pľúcne ventilátory z automobilových dielov

  • Tesla sa pridala ku skupine svetových automobiliek, ktoré vyrábajú pľúcne ventilátory pre pacientov s ochorením COVID - 19
  • Tie vyrábajú z automobilových dielov, ktoré majú k dispozícii
Elon musk 2
Zdroj: TASR/Twitter
  • Tesla sa pridala ku skupine svetových automobiliek, ktoré vyrábajú pľúcne ventilátory pre pacientov s ochorením COVID - 19
  • Tie vyrábajú z automobilových dielov, ktoré majú k dispozícii

Inžinieri svetového lídra v oblasti elektromobilov, spoločnosti Tesla, sa rozhodli podobne ako ľudia vo Forde či General Motors začať vyrábať a navrhovať pľúcne ventilátory zo súčiastok, z ktorých vyrábajú aj svoje autá. Informoval o tom portál TechCrunch.

Tesla o tomto procese natočila aj samostatné video, kde jej inžinieri vysvetľujú, že sa snažia na výrobu pľúcneho ventilátoru použiť čo najviac automobilových dielov. Pre príklad do ventilátoru od Tesly umiestnili inžinieri informačný systém na napájanie počítača z Modelu 3, ktorý teraz v pľúcnom ventilátore riadi rozdeľovač prúdu vzduchu.

Automobilky pri výrobe ventilátorov vyvíjajú ohromné úsilie

Do boja proti ochoreniu COVID – 19 sa medzi prvými zapojili americké automobilky Ford a General Motors, ktoré v súčasnosti vyvíjajú ohromné úsilie na to, aby dokázali zabezpečiť dostatok pľúcnych ventilátorov pre nemocnice a iné medicínske zariadenia.

Spoločnosť Ford deklarovala, že do konca tohto mesiaca vyrobí približne 1500 ventilátorov. General Motors by zas mala byť schopná vyrábať desať tisíc týchto zariadení už v polovici mája.

Nemusí to však stačiť. Podľa Inštitútu pre metriku a hodnotenie zdravia na Univerzite vo Washingtone sa predpokladá, že vrchol krízy príde v polovici apríla, kedy bude krajina potrebovať približne 24 000 ventilátorov. Do dnešného dňa má však len niečo kolo desiatich tisíc.

V boji s ochorením COVID – 19 pomáhajú aj ďalšie firmy

Šírenie koronavírusu sa snažia svojou činnosťou zastaviť aj odevné značky ako Gap, Eddie Bauer či HanesBrands. Tieto firmy začali vyrábať masky a ďalšiu ochrannú výstroj pre zdravotníkov. Firma Pernod Ricard, ktorá je vlastníkom viacerých značiek alkoholu vrátane vodky Absolut, začala vyrábať tisíce galónov dezinfekcie.

Pľúcne ventilátory dodal aj Elon Musk

Veľkým paradoxom je fakt, že majiteľ spoločnosti Tesla, Elon Musk, donedávna patril medzi najväčších skeptikov prebiehajúcej pandémie koronavírusu. Aj napriek svojim názorom sa však rozhodol darovať 1255 pľúcnych ventilátorov pre nemocnice v štáte California.

Približne v tomto čase sa taktiež na svojom Twitteri vyjadril, že gigafactory v New Yorku bude čoskoro znova otvorená, aby sa v nej mohla začať výroba Tesla pľúcnych ventilátorov.

Zdroje: techcrunch.com, washingtonpost.com, covid19.healthdata.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK