Úspech slovenskej vedy: Testovanie na koronavírus bude ešte rýchlejšie, máme nové špičkové vybavenie

  • Vedci v SAV dostali nový prístroj a 42 000 izolačných súprav na testovanie koronavírusu
  • Pomocou nového prístroja a izolačných súprav bude vedieť SAV rýchlejšie vyhodnotiť dodané odobraté vzorky
koronavírus, test, testovanie
Foto: Pixabay.com/fernando zhiminaicela
  • Vedci v SAV dostali nový prístroj a 42 000 izolačných súprav na testovanie koronavírusu
  • Pomocou nového prístroja a izolačných súprav bude vedieť SAV rýchlejšie vyhodnotiť dodané odobraté vzorky

Laborantom SAV, ktorí vyhodnocujú PCR testy na koronavírus, sa výrazne uľaví. Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied má nový prístroj, ktorý vie vykonať časť testu, teda izoláciu RNA vírusu. Doteraz sa to robilo ručne. Informoval o tom člen krízového štábu Robert Mistrík na Instagrame.

S Biomedicínskym centrom SAV sme uviedli do života špičkový prístroj Biomek i5 schopný automatickej izolácie RNA, ktorý zasponzorovala Slovenská sporiteľňa. Zároveň bolo zakúpených 42 000 izolačných setov pre spoľahlivé testovanie koronavírusu,“ oznámil Mistrík.

Dodal, že doteraz sa v laboratóriu SAV vykonávala izolácia RNA manuálne, čo je fyzicky aj psychicky vyčerpávajúca práca. Je to podľa neho ďalší úspech slovenskej vedy. Iba nedávno vedci na čele s Mistríkom darovali štátu 100 000 testovacích súprav na koronavírus, ktoré však robia tretiu, teda poslednú časť testu.

Test pozostáva z odberu vzorky (výteru), izolácie RNA a nakoniec samotnej PCR analýzy. Pomocou nového prístroja a izolačných súprav bude vedieť SAV rýchlejšie vyhodnotiť dodané odobraté vzorky.

Slovensko technologicky opäť podrástlo, už ani zďaleka nie sme len montážnou dielňou Európy. Vieme si nielen vyrábať kvalitné PCR testy, ale máme už aj špičkový prístroj na izoláciu RNA a odborníkov, ktorí to celé majú v malíčku. Aj vďaka našim talentovaným a pracovitým vedcom sa dnes môžeme pomaly vracať do normálneho života. Vďaka všetkým,“ dodal.

View this post on Instagram

ĎAĽŠÍ ÚSPECH – 42 000 IZOLAČNÝCH SETOV A PRÍSTROJ Po minulotýždňovom oznámení 100 000 PCR testov dnes ďalšia dobrá správa. Testovanie na COVID-19 pozostáva z troch častí: odberu vzorky, izolácie RNA a nakoniec PCR analýza. Dnešná dobrá správa sa týka druhej, veľmi dôležitej časti. S Biomedicínskym centrom SAV sme uviedli do života špičkový prístroj Biomek i5 schopný automatickej izolácie RNA, ktorý zasponzorovala Slovenská sporiteľňa. Zároveň bolo zakúpených 42 000 izolačných setov pre spoľahlivé testovanie koronavírusu. Dosiaľ sa musela na SAV-ke izolácia RNA vykonávať manuálne, čo je fyzicky aj psychicky vyčerpávajúca práca, oddnes to može robiť moderný automat. Slovensko technologicky opäť podrástlo, už ani zďaleka nie sme len montážnou dielňou Európy. Vieme si nielen vyrábať kvalitné PCR testy, ale máme už aj špičkový prístroj na izoláciu RNA a odborníkov, ktorý to celé majú v malíčku. Aj vďaka našim talentovaným a pracovitým vedcom sa dnes môžeme pomaly vracať do normálneho života. Vďaka všetkým. #robertmistrik #krizovystab

A post shared by Robert Mistrík (@robertmistrik) on

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech