Testovanie sprevádza ďalší škandál. Obce obdržali nefunkčné testy, napriek tomu nimi testovať musia

  • Zdravotníci musia pracovať so zlými testami
  • Starostovia vyjadrujú nespokojnosť
Testovanie
Ilustračná fotografia, TASR/Peter Kneffel/AP,TASR/Ján Krošlák
  • Zdravotníci musia pracovať so zlými testami
  • Starostovia vyjadrujú nespokojnosť

Mestá a obce majú pri ďalšom testovaní svojich obyvateľov rátať s vyššou chybovosťou antigénových testov. Informáciu dostali starostovia obcí počas rokovania pandemického strediska krízového štábu Okresného úradu v Trnave.

Musíme pracovať so zlými testami

SITA uvádza, že v obci Košúty v okrese Galanta mali problémové testy počas testovania už minulú sobotu. Starostka Zdenka Mačicová potvrdila, že 66 ľudí museli testovať opakovane, pretože sa test nedal vyhodnotiť.

Nespokojnosť vyjadril na sociálnej sieti aj starosta obce Veľké Kostoľany, ktoré sú súčasťou Trnavského kraja. Gilbert Liška uvádza: „Na územie SR bolo minulý týždeň naskladnených cca 16 miliónov testov, ktoré boli distribuované medzi mestá a obce. Podľa záverov z rokovania Pandemického strediska TTSK, testy vykazujú veľkú chybovosť. Iné testy ale štát momentálne nemá a tak musíme pracovať aj so zlými testami. Obciam bolo oznámené, že iné štát obciam nezabezpečí, pokiaľ sa neminú tie kazové.“

Starosta obce ďalej opisuje, že chybové testy sa buď úplne zalejú do bordovej farby, v dôsledku čoho z nich nie je možné nič vyčítať, alebo sa nezafarbia vôbec.

Testovanie
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Do dvoch hodín 17 chybných

Liška ďalej uvádza: „Ak sa takýto test vyskytne a nebude možné z neho určiť správny výsledok, musí sa test opakovať. Prosíme občanov, aby nekládli vinu zdravotníkom, pretože tí musia pracovať s takými testami, aké štát obciam poskytol.“ Starosta si zároveň kládol otázku, kto nesie zodpovednosť za takéto testy a prečo ich štát nereklamoval.

Ľudí budeme testovať aj kazovými testami. Na územie SR bolo minulý týždeň naskladnených cca 16 mil. ks testov, ktoré…

Posted by Gilbert Liška on Wednesday, March 10, 2021

Marika Filinová, obyvateľka obce Veľké Kostoľany, ktorá antigénový test v obci dnes absolvovala, nám uviedla, že sa s podobnou situáciou stretla. „Spočiatku som sa bála, že som pozitívna, nakoľko ma zavolali skôr ako ľudí, ktorí boli predo mnou. Následne mi však hasička oznámila, že sa celý môj test zafarbil a nebolo možné vyčítať odpoveď. Musela som teda celý proces absolvovať ešte raz,“ vysvetľuje Marika.

V obci sa testovalo od 8:00 a obyvateľka dodáva, že už o 9:30 bola pätnástou v poradí, ktorej vyšiel chybný výsledok. Občianka Veľkých Kostolian dodáva: „Okrem toho, že predo mnou bolo 14 podobných ľudí, ďalší dvaja s rovnakým výsledkom nasledovali po mne. Musím ale povedať,  že personál, ktorý nás testoval, bol veľmi milý a situáciu dokázal nadľahčiť.“

Testovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Thanassis Stavrakis
Zdroje: SITA, FACEBOOK/Gilbert Liška

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK