Testy sľubného lieku na COVID idú do finále. Môže zabrániť prívalu pacientov do nemocníc

  • Liek proti COVIDu od Mercku možno schvália pred koncom roka
  • Ide o tabletkové antivirotikum pre pacientov s miernym priebehom ochorenia COVID-19
merck
TASR/AP Photo/Mel Evans, File
  • Liek proti COVIDu od Mercku možno schvália pred koncom roka
  • Ide o tabletkové antivirotikum pre pacientov s miernym priebehom ochorenia COVID-19

Americká farmaceutická spoločnosť Merck & Co. v pondelok uviedla, že molnupiravir, jej antivirotické liečivo proti ochoreniu COVID-19, by mohlo byť v USA schválené na núdzové použitie ešte pred koncom tohto roka. Informovala o tom agentúra Reuters.

Poviem iba, že náš program napreduje dobre a očakávame, že klinické dáta budeme mať k dispozícii v druhej polovici roka,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Robert Davis.

Merck spolu s farmaceutickou spoločnosťou Ridgeback Biotherapeutics v súčasnosti vykonávajú klinické testovanie tohto lieku u pacientov s COVIDom, ktorí neboli hospitalizovaní, aby zistili, či liek znižuje riziko hospitalizácie alebo smrti. Tieto testy sú pritom už v pokročilom štádiu.

Výsledky druhej fázy testovania sú podľa firmy povzbudivé, liek však musí ešte prejsť treťou fázou, kedy sa podáva práve pacientom s COVIDom. Liek by sa mal podávať vo forme tabletiek, pacient by ho teda mohol užívať aj doma.

Vlastník patentu na Ivermektín

Spoločnosť Merck ešte v júni uviedla, že predpokladá, že žiadosť o núdzové použitie svojho liečiva molnupiravir podá najskôr v druhej polovici roku 2021. Merck je spoločnosť, ktorá vlastní (dnes už exspirovaný) patent na liečivo Ivermektín, ktoré niektorí ľudia považujú za zázračný liek proti COVIDu. Samotná firma však v štúdii vyvrátila toto tvrdenie a deklarovala, že liečivo je na túto chorobu nevhodné. Napriek tomu si ho mnohí zháňajú aj vo veterinárnej forme, ktorú vyrába rovnaká firma.

Molnupiravir je antivirotikum, ktoré má upraviť RNA vírusu tak, aby mu zabránilo sa množiť, píše Reuters.

Okrem spoločnosti Merck najväčší pokrok pri vývoji antivirotických liečiv proti ochoreniu COVID-19 zaznamenala spoločnosť Pfizer a švajčiarska firma Roche Holding AG. Antivirotiká od týchto spoločností môžu byť prvé na trhu, ktoré v budúcnosti vyliečia, prípadne úplne zabránia ochoreniu COVID-19, píše Reuters.              

Zdroje: TASR, Merck

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK