Texaský ľadový masaker: Milióny ľudí sú celé dni v tme a zime, dorazili ich tisícové účty za elektrinu, ktorú nemajú

  • V Texase bolo chladnejšie ako na Aljaške, mráz priniesol výpadky elektriny
  • Obyvatelia zaznamenali prudký nárast účtov za elektrinu, vyšplhali sa až na 17 000 dolárov
  • Prezident Joe Biden vyhlásil Texas za štát postihnutý prírodnou katastrofou
  • Texaský senátor Ted Cruz utiekol do tepla do Mexika, doma nechal svojho psa v ľadovom dome
Texas zima kríza zahraničie
  • V Texase bolo chladnejšie ako na Aljaške, mráz priniesol výpadky elektriny
  • Obyvatelia zaznamenali prudký nárast účtov za elektrinu, vyšplhali sa až na 17 000 dolárov
  • Prezident Joe Biden vyhlásil Texas za štát postihnutý prírodnou katastrofou
  • Texaský senátor Ted Cruz utiekol do tepla do Mexika, doma nechal svojho psa v ľadovom dome

Milióny obyvateľov amerického štátu Texas už niekoľko dní trápi mrazivé počasie, na aké nie sú v štáte na juhu USA zvyknutí. Všetko sa to deje v kombinácii s výpadkami elektriny. 

Práve tie mala spôsobiť vlna mrazivého počasia. Obyvateľov Texasu však šokovali astronomické účty za elektrinu, ktoré sa vyšplhali až na 17 000 dolárov (14 000 eur). 300-násobný nárast dopytu mali spôsobiť dve silné búrky, ktoré prerušili napájanie, informuje Fox News.

Mnoho vodovodných potrubí štátu prasklo a obyvatelia boli nútení zbierať sneh, aby si čo i len uvarili a zaobstarali si základné potreby.

Priaznivci QAnonu veria, že v marci nastúpi Trump. Hrozia ďalšie nepokoje, členovia Národnej gardy ostávajú v D.C.

Hrozilo preťaženie siete

Rozvodnú sieť tohto južanského štátu riadi ERCOT (Texaská rada pre elektrickú energiu). Ako uviedla, boli nútení pozastaviť dodávky energie pre milióny svojich zákazníkov po tom, ako v dôsledku mrazivého počasia vypli niekoľko elektrární, uvádza The Guardian.

Ak by tak nespravili, Texasu by hrozilo preťaženie siete a následne úplný kolaps naprieč celým štátom. Podľa odborníkov a oficiálnych predstaviteľov, na súčasnej kríze majú najväčší podiel elektrárne na zemný plyn. Avšak niektorí republikánski poslanci to dávajú za vinu zamrznutým veterným turbínam.

Jeden z obyvateľov Texasu, Ty Williams, bol predplatiteľom spoločnosti Griddy, veľkoobchodnej elektrickej energie so sídlom v Houstone.

Táto spoločnosť svojím zákazníkom účtuje mesačný poplatok za pripojenie členov na veľkoobchodný trh s energiou. Povedal: „Z pár stoviek dolárov mesačne sa dostanete na obrovské číslo. Nedáva to zmysel,“ poznamenal pre televíziu WFAA.

Pointa je v tom, že spoločnosť Griddy účtuje zákazníkom poplatky na základe fluktuácií trhu, ktoré sa môžu z minúty na minútu meniť.

Z 50 dolárov za megawatt na 9 000 dolárov za megawatt

Spomínaná spoločnosť pred niekoľkými dňami podnikla neobvyklý krok. Svojich zákazníkov vyzvala, aby zmenili poskytovateľa. Vedeli, že účty, ktoré zákazníkom budú účtované, sa vyšplhajú na obrovské sumy.

Avšak keď chcel Williams zmeniť poskytovateľa, bolo mu povedané, že sa môže prihlásiť ako nový zákazník iba so zmluvou s pevnou úrokovou sadzbou od budúceho týždňa. „Ste v skutočnosti rukojemníkmi a nedá sa s tým nič robiť,“ uviedol pre Dailymail.

Odstavenie elektrickej siete začiatkom týždňa spôsobilo, že dopyt prudko narástol a naopak, ponuka klesla. Cena sa teda z pôvodných 50 dolárov (41 eur) za megawatt dostala na 9 000 dolárov (7 414 eur) za megawatt.

Ako informuje Dailymail, ERCOT v pondelok uviedol, že extrémne poveternostné podmienky prinútili mnoho jednotiek na výrobu energie ísť mimo prevádzky. Avšak na otázky k prudkému nárastu cien spoločnosť ERCOT nereagovala.

Obyvatelia sú nútení zbierať sneh

Asi 14 miliónov obyvateľov Texasu naďalej trpí výpadkami vody kvôli zamrznutým potrubiam. Táto situácia ich núti zbierať sneh a variť ho, aby si zabezpečili pitnú vodu. Mnohí iní čakajú na balené vody dlhé hodiny.

V Houstone sa v piatok otvorila hromadná distribúcia balenej vody. Okolo poludnia sa rad automobilov čakajúcich na vodu natiahol najmenej pol míle, informoval agentúru Reuters policajt.

Odborníci tvrdia, že nebezpečne nízka hladina vody predstavuje hrozbu pre obyvateľov. Táto situácia spôsobila ešte viac utrpenia celému Texasu.

Niektorí obyvatelia po príchode do svojich obydlí zistili, že stropy sa zrútili práve kvôli vodovodnému potrubiu, ktoré prasklo v dôsledku rekordne nízkych teplôt.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Khalsa Aid (UK) (@khalsa_aid)

Situácia sa dotkla aj nemocníc

V Austine boli pracovníci nemocnice nútení pomocou tašiek vypratávať odpad z toaliet, pričom si pre nedostatok vody nemohli umyť ruky alebo sa osprchovať.

Viac ako dve desiatky chorých pacientov, ktorí boli hospitalizovaní v hlavnom meste štátu, museli byť prevezení do iných zariadení, pretože teploty na chodbách a v izbách pre pacientov hlboko klesli.

Z opatrnosti sme prepravili približne 30 pacientov, ktorí boli buď zraniteľní, alebo sa o nich dalo ľahšie postarať v inom zariadení,“ uviedol David Huffstutler, generálny riaditeľ spoločnosti St. David’s HealthCare pre Dailymail.

Teploty nižšie ako na Aljaške

Zimná búrka má na svedomí viac ako 40 úmrtí v Texase a 58 v celej krajine, informuje The Texas Tribune. Meteorológovia očakávajú, že sa začne otepľovať v priebehu víkendu.

„V niektorých oblastiach bude ešte jedna noc pod bodom mrazu, potom sa očakáva víkendové oteplenie,“ napísala v piatok na Twitteri kancelária meteorologickej služby v Houstone. V ten istý deň klesli teploty v hlavnom meste štátu Austin pod teploty v častiach Aljašky.

Americký prezident Joe Biden vyhlásil štát Texas za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou veľkého rozsahu, informovala agentúra AP. Biden uviedol, že urýchli federálnu núdzovú pomoc pre Texas a nasmeroval svoju administratívu na hľadanie pomoci štátu. 

Ako Dailymail uvádza, guvernér Texasu Greg Abbott potvrdil, že všetky elektrárne sú od štvrtka popoludnia opäť v prevádzke. „To, čo sa tento týždeň stalo našim kolegom z Texasu, je absolútne neprijateľné a už nikdy sa to nemôže opakovať,“ povedal Abbott na popoludňajšej tlačovej konferencii.

Kým iní trpeli, senátor odišiel do luxusného hotela

Hillary Clintonová odsúdila texaského senátora Teda Cruza a jeho rodinu za to, že nechali svojho psa napospas zlým podmienkam po tom, čo odleteli do hotela Ritz-Carlton v mexickom Cancúne.

Cruz so svojou rodinou odletel do tepla v stredu , ich pes však zostal sám v nevykurovanom dome v Houstone. „Nevoľte nikoho, komu by ste nezverili svojho psa,“ uverejnila Clinton v piatok ráno na svojom Twiterri.

Ich cesta sa stretla s veľkou kritikou, pretože zatiaľ čo jeho voliči boli bez prúdu a teplej vody, Cruz tento čas strávil v luxusnom hoteli.

Senátor po vlne kritiky pripustil, že jeho cesta bola chybou. „Bola to zjavne chyba a pri spätnom pohľade by som to neurobil,“ povedal pri príchode späť do svojho domova

Niektorí ľudia dokonca stoja za tým, že by v tomto prípade mali zakročiť organizácie na ochranu zvierat. „Miestna humánna spoločnosť by mala psovi nájsť skutočný domov s milujúcou a starostlivou rodinou,“ uviedla obyvateľka Texasu na sociálnej sieti.

„Obyvatelia Texasu už príliš dlho trpia Cruzovu korupciu, neúprimnosť a pokrytectvo,“ uviedol ďalší s tým, že nechanie svojho psa samého doma bola posledná kvapka.

Zdroje: FOXNews, Reuters, The Texas Tribune, The Guardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech