The Legits Blast v Banskej Bystrici už tento víkend. Ako chutí organizácia najmedzinárodnejšieho festivalu na Slovensku?

  • O tom, že v srdci Slovenska to kultúrne žije, svedčí niekoľko podujatí. Jedným z týchto prestížnych formátov je aj medzinárodný festival The Legits Blast, ktorého sa pravidelne zúčastňujú stovky tanečníkov z viac ako 70 krajín celého sveta. Práve títo tanečníci prichádzajú do Banskej Bystrice kvôli kvalitnej hip-hopovej hudbe a tancu koncom júla už deviaty raz. O tom, ako to celé vzniklo a ako to vyzerá s festivalom teraz, nám rozpovie Miro MK Križan, jeden z hlavných organizátorov festivalu.
  • O tom, že v srdci Slovenska to kultúrne žije, svedčí niekoľko podujatí. Jedným z týchto prestížnych formátov je aj medzinárodný festival The Legits Blast, ktorého sa pravidelne zúčastňujú stovky tanečníkov z viac ako 70 krajín celého sveta. Práve títo tanečníci prichádzajú do Banskej Bystrice kvôli kvalitnej hip-hopovej hudbe a tancu koncom júla už deviaty raz. O tom, ako to celé vzniklo a ako to vyzerá s festivalom teraz, nám rozpovie Miro MK Križan, jeden z hlavných organizátorov festivalu.

Prvý ročník festivalu ste zorganizovali v roku 2010. Ako to vyzeralo ešte pred usporiadaním prvého ročníka? Kto všetko stál pri tebe a pomáhal ti s ucelením myšlienky a samotnou organizáciou?

Pred viac ako 9 rokmi spolu s mojim dobrým kamarátom, teraz aj spoločníkom vo firme Martinom „MG“ Gilianom vznikla myšlienka obchodu s oblečením americkej značky Biggest&Baddest. Obaja sme vtedy doštudovali univerzity, MG sa vrátil z USA a bola to pre nás obrovská výzva. Mladí absolventi s prázdnymi vreckami, takmer žiadnymi skúsenosťami, ale veľkou túžbou robiť niečo veľké. Značka oblečenia nestačila, hneď od začiatku sme pracovali aj na podujatí Outbreak Europe, ktoré bolo európskou preselekciou tých najlepších bboys a bgirls.

Chuť priniesť akciu svetového formátu na Slovensko bola pre nás najväčšou motiváciou i keď sme si uvedomovali, že Banská Bystrica je malé mesto. Úprimne, úvod nebol jednoduchý hlavne po finančnej a organizačnej stránke a po prvom ročníku sme si povedali, že ďalší ročník neprichádza do úvahy. Potrebovali sme sa poriadne vyspať aby sme s čistou hlavou vnímali to neskutočné množstvo pozitívnych feedbackov. Navyše, vedomie, že sme do srdca Slovenska pritiahli priateľov z viac ako 31 krajín sveta nás absolútne nakoplo. Musím však povedať, že to nebola len naša zásluha. To naši kolegovia-superhrdinovia vytvorili vtedy pre všetkých návštevníkov výborné podmienky. Veľké množstvo vtedajších reakcií sa nedalo prehliadnuť, rozhodli sme sa teda zorganizovať ešte jednu edíciu.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: The Legits Blast

Značka The Legits bola toho všetkého súčasťou? 

Nie len celý projekt, festival, ale aj my sme sa vyvíjali a začali sme mať vlastné vízie a nápady. Rozhodli sme sa preto vytvoriť značku The Legits, ktorej súčasťou je streetwear, festival The Legits Blast ale aj foto/videoprodukcia The Legits Studios. Mali sme chuť robiť veci po svojom, realizovať vlastné myšlienky a byť samostatnejší. Sme naozaj radi, že sa nám to darí.

Ako vyzerá sídlo vášho office pred festivalom, máte vôbec svoju kanceláriu?

Prípravy na festival prebiehajú celoročne, ale jadro tímu sa pár mesiacov pred festivalom stretáva v office, kde spoločne brainstormujeme, pričom každý člen ,,core“ tímu má jasne dané kompetencie. Ja sa starám o partnerov a komunikáciu.

Mojou pravou rukou je Bernie, ktorý rieši všetky technické záležitosti festivalu a MG komunikujte s umelcami, hosťami, dáva dokopy line-up, koncerty, porotu, DJov. Tento ročník ponúka účastníkom festivalu niekoľko stage-ov v novej venue – plážové kúpalisko Aqualand. Aj keď festival organizujeme niekoľko rokov aj pre nás je to novinka preto máme v office pravidelné meetingy s členmi tímu, ktorí sa starajú o porotu, časový harmonogram, gastro zónu, PR alebo komunikáciu s účastníkmi festivalu ohľadne lístkov, ubytovania a ich celkovej starostlivosti.

Je ťažké získať na takúto akciu hostí a prestížne mená z celého sveta?

Celý vibe festivalu, jeho energia, ľudia, ktorí ho tvoria a každoročne podporujú ukazujú celému svetu, že si zaslúžime mať len tých najlepších hostí. Každý rok sa snažíme pozývať uznávaných ľudí z tanečného a hudobného sveta a úprimne nás tešia ich odozvy. No predchádza tomu komunikácia s ich agentmi a osobné stretnutia či pravidelná komunikácia. Ako som už spomínal, toto rieši MG, ktorý aj v hektickom období pred festivalom cestuje po celom svete a spolu s The Legits je neodmysliteľnou súčasťou hip-hopovej komunity.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: The Legits Blast
Festival The Legits Blast sa uskutoční v Banskej Bystrici už po deviaty raz. Minulý rok ste sa rozhodli expandovať aj do Prahy. Dá sa teda konštatovať, že festival napreduje a jeho história sa vyvíja podľa vašich predstáv?

Každý rok prinášame novinky. Snažíme sa byť stále atraktívni nie len pre tanečníkov, ale aj pre verejnosť. Dávame si záležať na kvalite priestorov, zvuku, svetiel a, samozrejme, na výbere umelcov, hostí, poroty. Chceme účastníkom festivalu prinášať kvalitu, za akou by za iných okolností museli cestovať do cudziny a zároveň sa im chceme približovať. Tak vznikla zimná edícia The Legits Blast v Prahe. Máme veľké vízie, sny a ciele, ktoré sa postupne plnia. Je to však o neustálej práci a prekonávaní prekážok, ktoré sú určite súčasťou každého podnikania a práce s ľuďmi.

Vieš nám priblížiť ako v skratke vyzerá príprava na letný The Legits Blast?

Začnem od konca. Je to určite rekapitulácia nie len minulého ročníka, brainstormingy a meetingy. Ako organizátor festivalu viem, že je to živý organizmus, v ktorom sa dejú chyby, preto sa snažíme každú analyzovať a urobiť všetko pre to, aby sa v budúcnosti neopakovala. Samozrejme, veľa času zaberie oslovovanie partnerov, písanie grantov, komunikácia s potenciálnymi hosťami, porotou, DJs či headlinermi. Tento harmonogram nám už druhý rok trošku „narúša“ zimná edícia festivalu v Prahe. Stále však zostávame verní Banskej Bystrici, je to naša srdcovka.

Spomínal si niekoľko konceptov, ktoré pribúdajú na festivale každý rok. Na čo všetko sa môžu tešiť návštevníci tento rok?

Tento rok meníme lokalitu. To je absolútna novinka pre účastníkov, ale aj pre nás ako tím. Je to areál plážového kúpaliska Aqualand. Tanečné bitky sa síce budú odohrávať v halách, ale hlavného headlinera Das EFX z USA si môžete vychutnať pod holým nebom v areáli kúpaliska na Orange stage-i. Časť projektu s názvom Youth is The Future prebehne v Europa Shopping Centre, neďaleko areálu. Ďalšou novinkou je Streetdance battle, ktorým pritiahneme ďalšiu časť hip-hopovej komunity. Na konci júla si tak môžete vychutnať pláž, skvelú hudbu, nadľudské tanečné výkony a výborný koncert v krásnej Banskej Bystrici.

Aké sú vaše vízie so značkou The Legits do budúcna?

Našim cieľom je naďalej celosvetovo napredovať v móde, letnej a zimnej edícii festivalu a tiež vo video produkcii. Momentálne finišujeme prípravy letnej edície, ktorá vypukne už o niekoľko dní. Chceme návštevníkom priniesť najlepšiu kvalitu a neopísateľný zážitok. Ja som nadšený, že môžem pracovať s tak skvelými ľuďmi, ktorí žijú pre celý festival a som si istý, že spolu môžeme dokázať ešte oveľa väčšie veci. Zatiaľ nám však najmedzinárodnejší festival na Slovensku s účasťou viac ako 70 krajín stačí. :)

Zdroj: The Legits Blast

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech