Tí, čo boli najviac paranoidní, sa dnes bez rúšok zhromažďujú na námestiach, vraví podnikateľka Dorota Nvotová

  • Hosťkou nášho Diskusného klubu bola umelkyňa a podnikateľka Dorota Nvotová
  • O tom, aký má vplyv pandémia na odvetvie cestovného ruchu, viac rozpráva v rozhovore
Dorota Nvotová
  • Hosťkou nášho Diskusného klubu bola umelkyňa a podnikateľka Dorota Nvotová
  • O tom, aký má vplyv pandémia na odvetvie cestovného ruchu, viac rozpráva v rozhovore

Za posledné obdobie si veľké množstvo politikov zo strany ľudí vyslúžilo kritiku. Nvotová však tvrdí, že v tomto prípade už ide o hejt. Má pocit, že ľudia majú tendenciu rozoberať každú maličkosť. Je teda nutné, rozlišovať dôležité od menej dôležitého: „Očista od mafie je dôležitejšia, ako či vám niekto vytiera tyčinkou nos,“ dodáva.

Tí, čo boli najviac paranoidní, sa dnes bez rúšok zhromažďujú

Aj napriek tomu, že umelkyňa patrí do skupiny ľudí, ktorí v ťažkom období stratili príjem, nechce obviňovať politikov. Zastáva názor, že nikto z nich nie je zodpovedný za situáciu, v ktorej sa svet ocitol. Postráda solidaritu, ktorá medzi ľuďmi panovala počas prvej vlny.

Nadobúda pocit, že tí, ktorí boli na začiatku najviac ustráchaní a paranoidní, teraz kričia na námestiach, že opatrení stačilo. Aj napriek tomu, že je nútená predávať dom a druhé auto, tvrdí, že na tom stále nie je zle: „Sú ľudia, ktorí nemali čo predať a nemajú čo jesť. Tí sú na tom horšie.“

Nvotová verí, že dotácie, ktoré by umelcov podporili, sa ku nim dostanú. Ak by si vraj podobné informácie Ministerstvo kultúry utriedilo hneď na začiatku, teraz by stačilo už len poslať peniaze. Nakoľko podľa umelkyne aktuálne nevedia určiť akú sumu a akým ľuďom poslať, situácia je sťažená: „Musia to najskôr zistiť. Pokiaľ viem, tak sa to spracováva a dúfam, že na tom naozaj robia. Dáta od nás dostali.“

Z každého predaja letenky venuje čiastku na ochranu lesov

Okrem umeleckej oblasti Nvotová podniká aj v cestovnom ruchu. Keďže obe odvetvia boli postihnuté pandémiou, podnikateľke sa príjem okresal. Tvrdí, že zájazdy trabantami, ktoré cestovná kancelária organizovala, pokryli iba mesačné nájomné. Jediným svetlým bodom sú vraj Maldivy, kde sa dá cestovať bezproblémovo.

V súvislosti s cestovaním uvádza aj to, že si uvedomuje, aký dopad má letecká doprava na životné prostredie: „Riešim to. Cítim sa previnilo za to, že podporujem produkciu CO2 v takomto množstve.“ Ďalej pokračuje: „Snažíme sa vyhľadávať lety, ktoré majú nižšie emisie. Čo najpriamejšie lety. Vyberáme ich aj keď je to drahšie, ako obchvatom cez 3 krajiny.“

Taktiež založila fond v spolupráci s nadáciou Aevis. Z každého predaja letenky budú určitú čiastku venovať ochrane slovenských lesov. Zastáva totiž názor, že je dôležité chrániť už existujúce stromy a nie len nové vysádzať. Mimo vyššie spomenuté vyzýva ľudí, aby na dovolenke nenakupovali igelitové tašky a nosili svoje, plátené. Taktiež apeluje na to, aby mali na hotelovej izbe radšej sklenú fľašku a obmedzovali nákup plastových.

Bohaté krajiny sú priveľmi konzumnými

Na otázku, či človek v zahraničí príde na iné myšlienky odpovedá: „Človek si svoje problémy nosí stále so sebou ako slimák ulitu.“ Druhá vec však je podľa nej situácia, keď sa človek dlhodobo ocitá v provizórnych podmienkach.

Vtedy to má iný efekt, nakoľko človek rieši základné otázky, spojené s prežívaním. V porovnaní s týmto pôsobí všetko ostatné malicherne. Tvrdí, že veľkú rolu zohráva aj to, keď vidíme, že ostatní sú na tom horšie.

Ďalej uvádza, že je dôležité pomáhať a nevyhovárať sa. Najčastejšie vraj pomoc druhým kritizujú tí, z ktorých vačku nejde nič a nikam.  Podstatné je podľa nej vybrať si kohokoľvek a čokoľvek: ,,Ak to budú robiť všetci, svet sa zaplní pomocou,“ dodáva. Zastáva tiež názor, že chudobným krajinám pomôže, ak tie bohaté prestanú byť natoľko konzumnými. Nie je vraj potrebné kúpiť si 10 rôznych košieľ, ktoré šijú deti v Bangladéši.

V súvislosti s potratmi je nutné so ženami komunikovať

V našom videu Šimon načrtol aj tému potratov. Dorota tvrdí, že názorovo sa nachádza niekde v strede. Na potrat by zrejme nešla ani v krajných podmienkach. Ako však uviedla, ťažko sa niečo podobné konštatuje, keď sa v podobnej situácii neocitla. Zároveň si však myslí, že je nutné, aby sa z vyšších pozícií venovala pozornosť najmä komunikácii so ženami.

Aby sme boli schopní ženám pomôcť do takej miery, že na potrat nebudú potrebovať a chcieť ísť. Je nutné, aby potraty nefungovali tak, že budú viditeľné straty na zdraví alebo životoch. Tvrdí, že ak sa niekto pre podobný krok rozhodol, musel mať na to vážny dôvod. V tom prípade ho vraj nikto nezastaví.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech