Tieto krajiny sa stali dovolenkovým hitom pre Slovákov. Letecky sa tam dostaneš za minimálnu sumu

  • Európania mieria na leto do Španielska, slovenskí turisti sa ohliadajú po Grécku
  • Čo sa týka počtu rezervácií, v európskom rebríčku vedie Španielsko, tesne za ním nasledujú Taliansko a Grécko
  • Podľa odborníkov je teraz ideálny čas na kúpu lacných leteniek
dovolenka, more
Instagram/@zoe_cristofoli, TASR/AP/Martin Meissner
  • Európania mieria na leto do Španielska, slovenskí turisti sa ohliadajú po Grécku
  • Čo sa týka počtu rezervácií, v európskom rebríčku vedie Španielsko, tesne za ním nasledujú Taliansko a Grécko
  • Podľa odborníkov je teraz ideálny čas na kúpu lacných leteniek

Európski cestovatelia sa tento rok v lete rozhodli vziať španielske destinácie útokom. Vyplýva to z dát spoločnosti Kiwi.com, ktorá v apríli a máji zaznamenala viac než 40 miliónov vyhľadávaní ciest do Španielska, a to na obdobie od tohtoročného júna do septembra.

Slováci v rovnakom období najčastejšie vyhľadávali cesty do Grécka, nasledovalo Španielsko a Taliansko. Španielsko dominuje v počte rezervácií naprieč Európou, na druhej priečke sa umiestnilo Taliansko, ďalej Grécko, Francúzsko a Portugalsko. 

pláž, žena, dovolenka
zdroj: Pixabay/Schus

V porovnaní so Španielskom sú počty vyhľadávaní ostatných stredomorských krajín v rovnakom období podstatne nižšie. Taliansko a Grécko zaznamenali zhodne po 23 miliónoch vyhľadávaní, Francúzsko celkovo 20 miliónov, Portugalsko 14 miliónov a Turecko celkovo 12 miliónov vyhľadávaní. 

Dáta cestovateľského startupu naznačujú, že medzi európske národy, ktoré aktuálne najčastejšie vyrážajú do Španielska patria Francúzi, Česi, Taliani, Nemci a Angličania, ktorí v priemere minú za cestu uskutočnenú v rozmedzí dvoch týždňov zhruba 308 eur.

Experti na letenky ukázali nový spôsob, ako nájsť tie najlacnejšie ponuky, ktoré by ti inak ušli

„Cestovateľské obmedzenia, ktoré priniesla pandémia, dlhodobo vplývajú na záujem o dovolenku na Slovensku. Avšak so stabilizáciou situácie v Európe a blížiacimi sa prázdninami sme zaznamenali rastúci záujem o typické letné destinácie ako sú Grécko, Španielsko, Taliansko alebo dokonca aj Francúzsko a Portugalsko,“ hovorí Eliška Řezníček Dočkalová, riaditeľka Customer Experience v Kiwi.com.  

Slovenskí cestovatelia majú možnosť vycestovať do Stredomoria za veľmi výhodné ceny. Letenky môžu vyhľadávať pomocou nedávno predstavenej novinky „Ponuky“ od Kiwi.com. Napríklad spiatočná letenka z Bratislavy do Grécka je aktuálne k dispozícii od 43 eur, do Talianska za 40 eur alebo do Španielska za 47 eur. Podobne lacno sa lieta tiež do Portugalska, ChorvátskaFrancúzska, kam môžu Slováci vyraziť tiež z Viedne. Tieto ceny sú platné k 5. júnu.

Kedy kupovať letenky?

Celkovo sa ceny leteniek držia stále nízko. „Očakávame, že trend výhodných letov potrvá ešte niekoľko týždňov. Postupné zvyšovanie cien nastavane pravdepodobne počas letných prázdnin, keďže s uvoľnením obmedzení porastie dopyt po letenkách. Pokiaľ zvažujete kúpu leteniek na letnú dovolenku, ideálny čas je práve teraz,“ dodáva  Eliška Řezníček Dočkalová.

Vyberať je z čoho, bratislavské letisko už zahájilo letnú sezónu. Postupne pribúdajú pravidelné a charterové linky nielen do dovolenkových destinácií. Najviac pravidelných liniek spustil od 1. júna letecký dopravca Ryanair, a to spolu 15. V júni môžu využiť cestujúci z Bratislavy 28 pravidelných liniek a spustia sa aj charterové lety cestovných kancelárií.

dovolenka
zdroj: Unsplash/Joey Nicotra

Kým v máji zabezpečoval Ryanair z Bratislavy len pravidelnú linku do Kyjeva-Boryspiľu, od júna pridáva aj pravidelné lety do viacerých dovolenkových letovísk – na grécky ostrov Korfu, na Malorku a do Malagy v Španielsku, na Pafos na Cypre, do Alghera na talianskej Sardínii či do Burgasu v Bulharsku a z nich.

Zároveň dopravca po prestávke obnovil od júna aj svoje pravidelné linky do Birminghamu, Manchesteru, Edinburghu, Londýna-Stanstedu, Leedsu-Bradford, do írskeho Dublinu a Milána. Od začiatku júla začne lietať aj do Bruselu-Charleroi a od októbra aj do Paríža-Beauvais.

Chystáš sa toto leto na dovolenku letecky?

Dopravca Air Cairo od 8. júna spustil dvakrát týždenne pravidelné lety do Hurghady v Egypte a dopravca AirExplore pokračuje vo svojich letoch do Štokholmu s frekvenciou dvakrát do mesiaca.

Dopravca Wizz Air, ktorý prevádzkuje z bratislavského letiska lety do Kyjeva-Žuljany, k nim pridá lety do Londýna-Lutonu. Od júla plánuje lietať aj do ukrajinských miest Odesa a Ľvov, do Sofie v Bulharsku či do Skopje v Severnom Macedónsku a spiatočne.

Od druhej polovice júna budú môcť cestujúci využiť aj pravidelné lety dopravcu Smartwings, ktoré si objednávajú aj cestovné kancelárie pre svojich klientov. „Letieť priamo z Bratislavy tak bude možné na grécke ostrovy Kréta, Korfu, Rodos, Zakyntos, do Larnaky na Cypre, do tureckej Antalye, bulharského Burgasu, talianskej Katánie a na Malorku,“ priblížila hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

Novinkou v ponuke cestovných kancelárií budú od 26. júna priame lety z Bratislavy na Kanárske ostrovy raz týždenne a od druhej polovice júna aj lety na chorvátsky ostrov Brač. V pláne sú v ponuke charterových letov najmä lety do letovísk v Grécku, Španielsku, Taliansku, Turecku, Tunisku, Spojených arabských emirátoch či na Kapverdské ostrovy.

Zdroje: bts.aero, kiwi.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK