Tieto vozidlá ti budú slúžiť najvernejšie: Značky, ktoré najazdia najviac kilometrov (PREHĽAD)

  • Tento rebríček ti pomôže aj pri kúpe jazdenky
  • Zistíš, kedy dať od vozidla ruky preč
autobazár
Ilustračný obrázok, TASR/Lukáš Grinaj
  • Tento rebríček ti pomôže aj pri kúpe jazdenky
  • Zistíš, kedy dať od vozidla ruky preč

Spoločnosť carVertical, zaoberajúca sa spracovaním automobilových dát, na Slovensku robila prieskum. Jeho cieľom bolo zistiť priemerný počet najazdených kilometrov vozidiel konkrétnych značiek v danej krajine.

Výsledkom prieskumu sú údaje, vďaka ktorým môžu motoristi jednoducho porovnať výsledky so stavom tachometra vozidla, ktoré majú doma alebo s tým, ktorého kúpu plánujú. O prieskume informuje portál Autobild.

V prípade vozidiel zo Slovenska bol v roku 2008 najvyšší priemerný nájazd zaznamenaný pri značkách Audi (212 622 km), BMW (208 464 km) a Mercedes-Benz (204 327 km). Ak išlo o vozidlá vyrobené v roku 2013, najvyšší počet najazdených kilometrov bol preukázaný opäť pri značke Audi (186 122 km), po ktorej ide Škoda (185 407 km) a BMW (173 463 km).

K zmene došlo v roku 2018, keď prvenstvo získala značka Škoda (129 342 km). Druhé miesto patrilo Volkswagen (121 390 km) a potom Audi (106 491 km).

Tento rebríček naznačuje, že autá s vyššou triedou sú pravidelne na popredných pozíciách. Ide o vozidlá, ktoré sú populárne pre svoj komfort, kvalitu a moderné technológie. V dôsledku toho sú jasnou voľbou pre vodičov, ktorí dochádzajú na dlhšie vzdialenosti, kedy tieto prednosti naplno využijú.

Pri kúpe jazdenky sa môžeš aj „obabrať“

Ku kúpe ojazdeného vozidla sa ľudia prichýlia z rôznych dôvodov. Väčšinou ide o tie finančné, no tiež je možné, že kupujúci auto potrebuje, no zároveň ho nepotrebuje tak často. Ojazdené vozidlo si mnohí kupujú s vidinou ušetrenia nejakých peňazí, čo nemusí byť vždy úspešné.

V minulosti sme sa spojili s Monikou Brečkovou zo spoločnosti Iris Ident, ktorá nám prezradila, prečo sa oplatí overiť si vozidlo pred jeho kúpou.

Prvým krokom by malo byť zoznámenie sa s RPZV, čo je skratka pre Register prevádzkových záznamov vozidiel, ktorý spravuje Ministerstvo dopravy SR s cieľom vytvoriť transparentnú históriu vozidiel. V súčasnosti obsahuje viac než 98 miliónov záznamov.

Údaje v RPZV pochádzajú z rôznych zdrojov, vrátane poisťovní, polície, ministerstva dopravy, autoservisov, autobazárov a požičovní vozidiel, vrátane informácií od výrobcov. Od 20. mája 2018 majú štátne a súkromné subjekty povinnosť poskytovať RPZV informácie o hodnote odometra vozidla v rôznych životných situáciách až po jeho vyraďovanie.

Vďaka údajom v registri máte možnosť overiť vozidlo, ktoré zvažujete kúpiť. Nezabudnite rovnako overiť svoje vozidlo pri dovoze zahraničia. Brečková však v úvode vysvetľuje, že overenie vozidla možno rozdeliť do niekoľkých častí.

Brečkovej sme sa na záver opýtali na konkrétnych 5 výhod overovania:

  1. Identifikuješ reálny stav vozidla a existujúce či minulé (niekedy aj zatajené) problémy.
  2. Zistíš, koľko má vozidlo reálne najazdené, a teda či jeho technický stav a opotrebenie zodpovedá hodnote stavu odometra.
  3. Neohrozíš svoju bezpečnosť a bezpečnosť cestnej premávky.
  4. Vyjednáš adekvátnu cenu a nezaplatíš viac, ako je skutočná cena vozidla.
  5. Chrániš sa pri ďalšom predaji vozidla – ako predávajúci predložením ODO-Passu deklaruješ transparentnú históriu nájazdu kilometrov, čím zvyšuješ svoje šance pri ďalšom predaji vozidla.

Ďalšou výhodou je to, že zabrániš podvodným praktikám predávajúcich, ktorých prevencia demotivuje a odrádza od podvodnej činnosti. Na záver Brečková poukazuje na ochranu záujmov seba ako spotrebiteľa – ODO-Pass je referenčným dokladom pre prípad súdneho konania.

Zdroj: Autobild

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá