Tiger ako domáci miláčik za 5 000 eur? Súkromný chov veľkých šeliem chcú na Slovensku zakázať

  • Na svete momentálne žije viac tigrov v zajatí, ako vo voľnej prírode
  • Namiesto ochrany ich prirodzeného prostredia z nich aj v našej krajine robíme domácich miláčikov na hranie
Instagram/Zuzana Plačková, printscreen, Pixabay/Gerhard Gellinger
  • Na svete momentálne žije viac tigrov v zajatí, ako vo voľnej prírode
  • Namiesto ochrany ich prirodzeného prostredia z nich aj v našej krajine robíme domácich miláčikov na hranie

Mnoho ľudí si to neuvedomuje, no aj v dnešnej dobe žijú v súkromných chovoch a zlých podmienkach mačkovité šelmy, medvede, ale aj  primáty. Tento trend sa podľa odborníkov iba zhoršuje

Na Slovensku máme v súkromnom vlastníctve odhadom až 119 tigrov. Pre porovnanie, v oveľa väčšom Nemecku je to 164 tigrov. Upozorňuje na to Martin Hojsík, europoslanec z Progresívneho Slovenska. Podľa Hojsíka je problémom napríklad aj Ranč pri Žiline, ktorý môže naďalej profitovať z utrpenia šeliem.

Je to definitívne! Za týranie zvierat do väzenia na 5 rokov, stopku môžu na Slovensku dostať aj reťaze

Upozorňuje tiež, že ide o ranč, o ktorom Investigatívne centrum Jána Kuciaka zverejnilo informácie o tom, že majiteľ ranču ponúkal fiktívnym záujemcom na predaj tigrie mláďatá za 5 000 eur za kus. 

„Vlani jeden z návštevníkov natočil incident, pri ktorom žena strkala ruku za mreže klietky, aby pohladila tigra. Ten ju však bez milosti pohrýzol. Incident vyšetruje polícia,“ hovorí Martin Hojsík.

„Maslo na hlave“ má mať aj slovenská influencerka „Queen Plačková“, ktorá zverejnila fotografiu, ako uprostred bratislavského sídliska Petržalka venčí tigra na vôdzke. Ďalšie fotografie, kde Plačková kŕmi mláďatá tigrov, majú hashtag #rancpriziline. 

Gepostet von Ranč pri Žiline am Samstag, 27. Juni 2020

„Dostali sme echo, že mláďa tigra na fotografii pochádza z konkrétneho zooparku s podozrením na zlé zaobchádzanie so zvieratami. Vec postúpime ďalej príslušnej veterinárnej správe,“ vyjadrila sa pre Startitup Kristína Devínska zo Slobody zvierat. 

Kristína tiež dodala, že chov tigra, napríklad v byte, je naozaj neakceptovateľný. „Chovať tigra v byte nemôžete, jedná sa o prirodzene divožijúce zviera-šelmu, ktorá musí mať vytvorené vhodné podmienky na zachovanie svojich fyziologických funkcií a biologických potrieb. Ak zvieraťu neposkytnete vhodné prostredie pre život, spôsobujete mu fyzické či psychické utrpenie s trvalými následkami na zdraví, jednáte protizákonne,“ upozorňuje.

Plačkovej fotka s malým tigrom pobúrila Slovensko. Šelma nie je hladkací panák, odkazujú jej

Je taktiež dôležité si uvedomiť, že chov šeliem a obchodovanie s nimi prispieva k lovu tigrov vo voľnej prírode. „Nemôžeme sa tváriť, že súkromný chov zachraňuje nejaký živočíšny druh tým, že ho drží v zajatí a profituje na jeho utrpení. Klietka nie je záchrana,“  hovorí europoslanec.

Hojsík aj preto vyzýva ľudí na podpis petície za zákaz súkromného chovu šeliem, medveďov a primátov. 

Cena tigra sa v EÚ pohybuje od 4 000 do 22 000 eur, pričom cena kilogramu tigrích kostí na čiernom trhu predstavuje až 1 700 eur. V rokoch 1999 až 2016 bolo z krajín EÚ vyvezených 1 412 tigrov chovaných v zajatí. V rovnakom období bolo zaistených 8 278 nelegálnych výrobkov z tigrov (vrátane bujónu tigrej polievky, tigrích zubov či pazúrov).

Zdroje: martinhojsik.sk, PETA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá