TikTokom sa šíri nový trend. Znie blahodárne, no môžeš si poriadne uškodiť

  • TikTokom sa šíri nový trend
  • Ide o spôsob úniku od reality, ktorý však nemusí byť vždy prospešný pre organizmus
  • Treba si dať pozor na viacero faktorov
žena v posteli
Bed rotting neznamená len prespať celý deň, Unsplash/Toa Heftiba
  • TikTokom sa šíri nový trend
  • Ide o spôsob úniku od reality, ktorý však nemusí byť vždy prospešný pre organizmus
  • Treba si dať pozor na viacero faktorov

Určite si už počul o fenoméne „bed rotting“, čo by sa do slovenčiny dalo voľne preložiť ako „kapriť v posteli“. Doslova to znamená, že budeš v posteli hniť. Ide o trend, ktorý sa teší obľube medzi mladými ľuďmi, predovšetkým v generácii Z.

V dnešnej hektickej dobe a s narastajúcim tlakom na výkon a produktivitu je tento trend, populárny najmä na TikToku, pre niektorých mladých ľudí formou úniku a samoliečenia. Zjednodušene to znamená dobrovoľne stráviť dlhší časový úsek, a niekedy dokonca celý deň, zakuklený v posteli.

Niektorí ľudia to môžu považovať za obyčajnú lenivosť, ale zástancovia „kaprenia v posteli“ tvrdia, že to človeku dokáže pomôcť načerpať energiu a postarať sa o svoje duševné a fyzické zdravie. Treba však rozlišovať medzi jednoduchým oddychom a používaním bed rottingu ako spôsobu, ktorým sa mladí snažia vyhnúť stresu, úzkosti alebo zmiešaným emóciám.

Čo je to bed rotting

Kaprenie v posteli však neznamená iba bezcieľne ležať v posteli. Je to vedomé rozhodnutie človeka utiahnuť sa do postele s cieľom postarať sa o seba samého. Počas tohto času si môžeš oddýchnuť pod prikrývkami, sledovať Netflix alebo zdieľať videá na TikToku s označením #bedrot.

Občasné dni oddychu sú v poriadku, ale nadmerné „hnitie“ v posteli môže narušiť tvoj každodenný rozvrh a obmedziť tvoju produktivitu.

Vplyv preležaného dňa v posteli na duševné zdravie

Odborníci varujú, že príliš dlhé kaprenie v posteli môže mať negatívny vplyv na duševné zdravie. Môže to byť prejavom depresie alebo porúch nálady, pretože nadmerný čas strávený v posteli a zvýšený počet „šlofíkov“ idú s týmito stavmi častokrát ruka v ruke.

Okrem toho, používanie bed rottingu ako úniku pred reálnym svetom môže posilňovať negatívne emócie a príznaky, čo môže zhoršiť problémy s duševným zdravím. Človek si musí byť vedomý potenciálnych negatívnych vplyvov, ktoré môže mať nadmerné hnitie v posteli na našu psychickú pohodu, a rovnako musí hľadať zdravšie spôsoby, ako sa s týmito emóciami vyrovnať a zlepšiť svoje duševné zdravie.

Ako bed rotting pôsobí na fyzické zdravie

Celý deň v posteli môže mať vplyv aj na fyzické zdravie. Dlhé obdobia nečinnosti vedú totiž k oslabeniu svalov, nepohodliu kĺbov a zníženiu kondície srdca. Nedostatok pohybu bráni správnemu obehu krvi v organizme, tráveniu a taktiež spánkovým cyklom.

Sedavý životný štýl nekorešponduje našej evolučnej potrebe pohybu, a ovplyvňuje tak celkové fyzické a duševné zdravie. Je preto nevyhnutné nájsť rovnováhu medzi odpočinkom a aktívnym životným štýlom.

Cesta k vyváženému nastaveniu tela i mysle

Hoci ti bed rotting môže priniesť dočasnú úľavu, nemal by sa z neho stať obľúbený zlozvyk. Namiesto toho by sme mali objavovať iné spôsoby relaxácie a obnovy. Cvičenie, rôzne kreatívne záľuby, čas strávený vonku, čítanie kníh a mnoho iného – to všetko sú zdravšie možnosti, ktoré ti umožnia relaxovať a zároveň ti poskytnú pocit radosti a úspechu.

Tým, že si budeš vyberať zdravšie možnosti, ako sa pozitívne naladiť alebo v prípade potreby vyhľadáš podporu u svojich blízkych, môžeš si zabezpečiť celkové blaho a viesť zdravší a plnohodnotnejší život.

Pamätaj, že každý z nás potrebuje určitý čas na oddych a obnovenie energie, ale treba nájsť vyvážený prístup. Nenechaj sa uniesť trendom bez toho, aby si si dôkladne premyslel, ako to ovplyvní tvoje zdravie a život.

Zdroje: CNN health, Forbes, Sleepopolis

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá