Tím vedcov objavil prostredníctvom umelej inteligencie jedno z najúčinejších antibiotík

  • Liek halicin funguje na inom princípe než doterajšie antibiotiká
  • Má pozoruhodný záber proti celej rade patogénov rezistentných na antibiotiká
BeFunky-collage-13
Unsplash
  • Liek halicin funguje na inom princípe než doterajšie antibiotiká
  • Má pozoruhodný záber proti celej rade patogénov rezistentných na antibiotiká

Tím vedcov z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) objavil za pomoci umelej inteligencie antibiotikum, ktoré nielenže zaberá proti rade veľmi rezistentných baktérií, ale robí tak aj novým spôsobom. Informoval o tom denník The Guardian.

Liek halicin funguje na inom princípe než doterajšie antibiotiká, primárne totiž ničí schopnosť baktérií uchovávať si energiu. Je tiež prvý, ktorý bol objavený pomocou umelej inteligencie, ktorá dokázala prehľadať rozsiahlé databázy liečív.

„Myslím, že je to jedno z najúčinnejších antibiotík, ktoré bolo doteraz objavené,“ povedal člen vedeckého tímu MIT James Collins. „Má pozoruhodný záber proti celej rade patogénov rezistentných na antibiotiká.“

Úplne nové antibakteriálne lieky

K nálezu nového antibiotika vedci najprv vyvinuli algoritmus strojového učenia, ktorý dokázal určiť druhy molekúl zabíjajúcich baktérie. Do databázy vložili informácie s vlastnosťami takmer 2 500 liečiv a prírodných zlúčenín a ku každej takisto priradili poznatok, ako účinne látka dokázala brániť rastu baktérie escherichia coli.

Keď sa algoritmus „naučil“, aké molekulárne vlastnosti robia dobré antibiotikum, vedci ho aplikovali na databázu ďalších 6 000 látok, ktoré prichádzali do úvahy pre liečenie ľudských chorôb.

Jonathan Stokes, autor vedeckej štúdie, na túto tému uviedol, že algoritmu trvalo prejdenie databázy a nájdenie potenciálnych vhodných antibiotík len pár hodín. Jedným z nich bol práve halicin, ktorý bol pôvodne vyvinutý pre liečbu cukrovky, ale nakoniec sa nedočkal uvedenia na trh. Metóda sa ukázala ako úspešná aj potom, čo algoritmus našiel 23 potenciálnych antibiotík v ešte oveľa rozsiahlejšej databáze 107 miliónov zlúčenín.

Čítaj viac TU>>Vedci zistili, ako docieliť, aby sme si vybrali radšej zdravú stravu, než sladkosti

„Tým, že tieto pokusy vykonáva počítač, sa dramaticky znižuje čas a náklady na vyhľadávanie týchto zlúčenín,“ dodal Stokes.

Vedkyňa a odborníčka na strojové učenie Regina Barzilayová uviedla, že jej tím sa teraz chce zamerať na algoritmické vyhľadávanie takých látok, ktoré sa obmedzia na ničenie iba vybraných baktérií a budú tým šetrnejšie pre zdravie pacientov. V dlhodobejšom výhľade chcú vedci z MIT pomocou algoritmu objaviť úplne nové antibakteriálne lieky.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech