Tisíce ľudí vyzývajú Kollára na odstúpenie z postu predsedu národnej rady. Vyjadrila sa aj prezidentka

  • Členovia Komunity Zastavme korupciu a študenti a absolventi vysokých škôl sa rozhodli spísať verejnú petíciu
  • Petíciu už stihlo podpísať takmer 5 500 ľudí
kollar
TASR/Michal Svítok
  • Členovia Komunity Zastavme korupciu a študenti a absolventi vysokých škôl sa rozhodli spísať verejnú petíciu
  • Petíciu už stihlo podpísať takmer 5 500 ľudí

Dôvodom vzniku petície je kauza predsedu parlamentu, týkajúca sa plagiátorstva diplomovej práce.

Ako študenti/ky a absolventi/ky vysokých škôl, ktorí sa k svojmu štúdiu stavajú zodpovedne a čestne, nesúhlasíme, aby post predsedu Národnej rady Slovenskej republiky zastával človek, ktorý svoj titul získal vďaka plagiátu, objasňujú tvorcovia petície.

Podľa ich názoru by mal druhý najvyšší ústavný činiteľ spĺňať predovšetkým prísne morálne predpoklady. Diplomová práca Borisa Kollára je však podľa analýzy zverejnenej v médiách plagiátom. Viac ako polovica práce je od slova do slova odpísaná z rôznych zdrojov.

KOLLÁROVA BAKALÁRKA JE ROVNAKO PODVOD. ODSTÚPTE!Predseda parlamentu Boris Kollár obhajoval svoj podvod s diplomovou…

Gepostet von Juraj Hipš am Donnerstag, 25. Juni 2020

Pokiaľ človek, ktorý svoj titul získal vďaka krádeži, zastáva v štáte taký vysoký post, pôsobí to demotivačne a demoralizujúco na všetkých študentov. Ako obhajoba neobstojí ani odvolávanie sa na nedokonalý antiplagiátorský systém, ktorý práce neporovnáva napríklad s textami na internete. Predseda NR SR navyše za rovnaký problém kritizoval svojho predchodcu,objasňujú.

Študentov sa obzvlášť dotklo vyjadrenie Borisa Kollára: Každý študent si to nejakým spôsobom zľahčuje. Predseda NR SR robí podľa nich týmto vyjadrením z plagiátorstva a nečestného štúdia normu, voči čomu sa rázne ohradzujú.

Rovnako sa k plagiátu Andreja Danka v minulosti postavil aj súčasný premiér Igor Matovič: Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vyzýva predsedu parlamentu Andreja Danka, aby ešte dnes vyvrátil obvinenia Denníka N z falšovania rigoróznej práce, alebo vrátil titul JUDr. a vzdal sa funkcie predsedu NR SR. V normálnych krajinách podľa OĽaNO pre plagiátorstvo politici podávajú demisie, uviedol v novembri 2018 pre agentúru SITA hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Boris Kollár: Nebudem sa ospravedlňovať, nemám za čo. Titul podľa jeho slov získal v súlade so zákonom

Vzhľadom na uvedené skutočnosti, vyzývame Borisa Kollára, aby sa vzdal postu predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a ospravedlnil sa všetkým poctivým študentom, ktorí si to nezľahčujú. Ak nebude schopný vyvodiť zodpovednosť sám, očakávame, že ho k tomu vyzve predseda vlády Igor Matovič, píše sa v petícii.

Boris Kollár dnes na tlačovej konferencii povedal, že nebude v politike používať titul magistra.

Vyhlásenie predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára k jeho medializovanej diplomovej práci

Gepostet von Sme rodina am Donnerstag, 25. Juni 2020

„Všetci ma dobre poznáte a každý vie, kto som, čo robím, aký život som viedol a čo všetko som urobil. Pomáham ľuďom 30 rokov a už len kvôli tomu som uveriteľný. Všetky voľby sú o emóciách, nie o tom, koľko titulov máte pred menom či za menom, priblížil Kollár.

Zopakoval, že jeho diplomová práca je v poriadku, čo v stanovisku potvrdila aj Stredoeurópska vysoká škola v Skalici, na ktorej svoj titul získal.

„Na každej strane mojej diplomovej práce som citoval správne, rovnako správne som uvádzal aj zdroje, ozrejmil predseda parlamentu.

Reagovala už aj prezidentka Zuzana Čaputová. „S nástupom novej vlády boli oprávnene spojené veľké očakávania verejnosti. Získala silný protikorupčný mandát, aj silný mandát na zmenu výkonu politickej moci.“

„Pre budovanie dôvery verejnosti v spravodlivosť a inštitúcie je ale potrebné, aby vládni politici dôsledne dodržiavali také isté princípy, aké z opozície žiadali od svojich oponentov,“ napísala na sociálnej sieti.

Zdroje: peticie.com, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech