Tisícky Slovákov dostanú múku, olej či šošovicu. Štát pripravil potravinové balíčky

  • Hodnota poskytnutej pomoci je až 5,3 milióna eur
  • Ľudia, ktorým sú balíčky určené, nemusia o túto pomoc žiadať
Pomoc rodinám v hmotnej núdzi
Materiálna pomoc rodinám v hmotnej núdzi, REPROFOTO: Facebook/Milan Krajniak TASR/AP/Jacquelyn Martin REPROFOTO: Facebook/Milan Krajniak
  • Hodnota poskytnutej pomoci je až 5,3 milióna eur
  • Ľudia, ktorým sú balíčky určené, nemusia o túto pomoc žiadať

Dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti informoval, že poberateľom hmotnej núdze pomáhajú aj materiálne. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny s ďalšími partnerskými organizáciami rozdávajú potravinové a hygienické balíčky.

Ako Krajniak informoval, rozdávajú ich sociálne najzraniteľnejším osobám a rodinám s nezaopatrenými deťmi, ktorým je poskytnutá pomoc v hmotnej núdzi.

Balíček dostanú tí, ktorým bola v januári tohto roka vyplatená dávka v hmotnej núdzi. Jednotlivec, ktorý spĺňa podmienky, má nárok na jeden potravinový balíček. Rodiny, ktoré majú jedno či dve deti, dostanú dva potravinové balíčky, rodiny s tromi a viac nezaopatrenými deťmi dostanú až tri potravinové balíčky.

Potravinový balíček obsahuje: múku, cukor, olej, šošovicu, ryžu, cestoviny, ale aj konzervovanú zeleninu, ovocie a mäso.

Hygienický balíček obsahuje: prípravky na pranie, umývanie a udržiavanie osobnej hygieny (kefky).

V prípade hygienických balíkov je rozdelenie určené nasledovne: „Rodina s jedným nezaopatreným dieťaťom má nárok na dva hygienické balíčky, rodina s dvomi deťmi má nárok na tri hygienické balíčky a rodina s tromi a viac deťmi má nárok na štyri hygienické balíčky,“ uvádza sa na webe Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny na svojom webe informuje, že potravinové a hygienické balíčky sa do rúk občanov dostanú v priebehu marca a apríla. Hodnota poskytnutej pomoci je až 5,3 milióna eur.

„Za uplynulých šesť rokov sme aj vďaka prostriedkom z Európskej únie rozdali viac ako jeden a pol milióna takýchto balíčkov. Tak ako teraz, aj predtým boli určené predovšetkým jednotlivcom a rodinám s deťmi, ktoré čelia najzložitejším sociálnym a ekonomickým podmienkam. Naším cieľom je pomáhať takouto formou niekoľkokrát za rok. Sme schopní podať pomocnú ruku tisíckam rodín,“ uviedol Milan Krajniak.

Ľudia, ktorým sú balíčky určené, nemusia o túto pomoc žiadať. Spolu s partnermi im ich dodáme tak, aby to bolo čo najbližšie k miestu ich bydliska a s ohľadom na ich súkromie,“ povedal generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer.

Doplnil, že už v stredu (22. 3.) odovzdali prvé potravinové balíčky v meste Zvolen. Vo štvrtok (23. 3.) odovzdali viacero balíčkov do obcí v okrese Rimavská Sobota.

„Do konca tohto mesiaca dostanú ľudia balíčky v ďalších desiatkach obcí po celom Slovensku. Verím, že tento rok sa nám podarí uskutočniť ešte dve podobné distribúcie potravinovej a materiálnej pomoci,“ doplnil Zimmer.

V počte vedie Rimavská Sobota

Ako sa uvádza na webe ministerstva, najviac balíkov pocestuje práve do okresu Rimavská Sobota, a to 5 440 potravinových balíkov. Až 4 462 balíčkov pôjde okresu Trebišov. Tretím okresom je okres Košice – okolie, kde pôjde 4 246 potravinových balíkov. Okres Kežmarok dostane 3 940 balíkov a ostatným „najväčším“ okresom v počte putujúcich balíkov je okres Spišská Nová ves, konkrétne 3 824 potravinových balíkov. 

Rovnako dostane Rimavská Sobota aj najviac hygienických balíčkov, konkrétne 4 119. Kežmarok dostane 3 671 kusov balíčkov, pre okres Spišská Nová Ves je určených 3 562, domácnosti v okrese Košice – okolie dostanú 3 375 a 3 217 balíčkov poputuje do okresu Trebišov.

Zdroje: Facebook/Milan Krajniak, MPSVR SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá