Títo Slováci v Brne pražia vlastnú kvalitnú kávu a založili obľúbenú kaviareň v minimalistickom škandinávskom štýle

  • René Kralovič a Peter Kollár v Brne prerazili kvalitnou kávou s unikátnym štýlom.
  • René Kralovič a Peter Kollár v Brne prerazili kvalitnou kávou s unikátnym štýlom.

Peter Kollár a René Kralovič (na fotografii čupiaci na pravej a ľavej strane) počas štúdia pracovali ako stewardi. V tom čase neplánovali pri tomto povolaní zostať dlhodobo, no neplánovali ani založenie vlastnej pražiarne a jednej z najzaujímavejších kaviarní v Brne.

„Nie sme úplne letuškovské typy. Robili sme to od roku 2010, bol to spôsob, ako si privyrobiť popri škole. Vtedy to bolo ešte celkom dobre finančne ohodnotené, no ani jeden z nás to nechcel robiť dlhodobo,“ povedal pre Forbes.cz René Kralovič.

Peter sa počas svojho štúdia na Masarykovej univerzite dostal na pobyt do Šanghaja. Tam si začal všímať inovácie v gastre a kaviarenskej kultúre. Po návrate do Brna si naplno uvedomil, že na miestnom trhu je v tejto oblasti medzera. Spojil sa teda s Reném, ktorý mal na tejto scéne už nejaké skúsenosti, a koncom roka 2014 založili netradičný koncept menom SKØG Urban Hub.

„Nemyslím si, že sme vybrali niečo extrémne. Nešlo o to, či urobíme kaviareň v škandinávskom štýle. Skôr sme chceli spraviť niečo, čo tu chýba. Ale zhodli sme sa v tom, že máme radi minimalizmus. Sme strašní puritáni. Menej je viac,“ povedal pre Forbes.cz Peter Kollár.


foto: SKØG Urban Hub

SKØG („les“ po švédsky) sa rýchlo po otvorení stal obľúbeným miestom brnenských kávičkárov. Vďačí za to do veľkej miery svojmu relatívne netradičnému interiéru od španielsko-slovenského štúdia B L A U, ktorý v sebe vkusne kĺbi priemyselné prvky a drevo. No nie je to iba o výzore. SKØG naozaj ponúka kvalitu.

Nájdeš tu nielen kvalitnú kávu všetkých druhov, ale aj zaujímavé kokteily, či limonády. Tento rok sa sústredili aj na rozšírenie ponuky jedál. Môžeš si tu teda dať aj rôzne šaláty, polievky, hummus a iné dobroty. Je teda vidieť, že aj keď káva je tu bezpochyby to hlavné, SKØG chce byť viac ako „iba” kaviarňou.

foto: SKØG Urban Hub

Nakoniec, majú to aj v názve. „Urban Hub“ naznačuje, že ide o miesto, kde sa toho deje viac. Organizujú sa tu rôzne koncerty, prednášky, ochutnávky a podobné eventy.

Dnes sa tu na poschodí nachádza aj pražiareň Rusty Nails Coffee Roasters, ktorú spolu René a Peter tiež založili. Momentálne ale rekonštruujú nové priestory, do ktorých chcú pražiareň do konca leta presunúť.

Ak teda žiješ/študuješ/náhodne prechádzaš Brnom, SKØG je miesto, ktoré by si rozhodne nemal obísť. Kde inde si predsa môžeš dať kávu na sedačke vyrobenej zo starej vane ;)

foto: SKØG Urban Hub

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK