Tkáč je znovu akcionárom EPH, majoritu však stále drží Křetínský

  • Patrik Tkáč z finančnej skupiny J&T sa opäť stáva akcionárom Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ktorý má najvýznamnejšie postavenie v slovenskej energetike
  • Stáva sa 44 % vlastníkom EPH, pričom Daniel Křetinský disponuje podielom 56 %
  • Patrik Tkáč z finančnej skupiny J&T sa opäť stáva akcionárom Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ktorý má najvýznamnejšie postavenie v slovenskej energetike
  • Stáva sa 44 % vlastníkom EPH, pričom Daniel Křetinský disponuje podielom 56 %

Podľa Burzovnisvet.cz, vlastnili do roku 2017, Patrik Tkáč, spolu s Danielom Křetinským, rovnomerne po 37 % akcií. Zostávajúcim podielom disponovali rôzni investori spojení s J&T.

Od roku 2017 Křetínský ovládal až 94 % podiel. Na jeho popud sa však Patrik Tkáč vracia do „biznisu“ a stáva sa 44 % vlastníkom EPH. Křetinský teda disponuje podielom 56 %.

Tento pomer chcú postupne aplikovať na všetky spoločné investície s výnimkou mediálnej skupiny Czech Media Investment (CMI).  Tkáč sa v rámci EP holdingu stáva znovu spoluvlastníkom Slovenských elektrárni, Eustreamu, SPP-distribúcie, Nafty a Stredoslovenskej energetiky. To tvorí približne polovicu prvej desiatky najväčších energetických firiem.

Luxusný život Slováka, ktorý vlastní dom s najlepším výhľadom v Bratislave. Spravoval majetok v stovkách miliárd dolárov

EPH investuje aj v Spojenom kráľovstve, Nemecku, Taliansku, Česku a Maďarsku

Tkáč s Křetinským sa snažia dlhodobo investovať do maloobchodu a veľkoobchodu. Prostredníctvom spoločnosti EP Global Commerce držia približne 30 % akcií reťazca Metro a približne 40 % podiel v spoločnosti Mall Group. Momentálne zvýšili svoj podiel na približne 7 % vo francúzskej maloobchodnej spoločnosti Casino, uvádza tak HNonline.sk

Čo sa týka vyššie spomenutých slovenských spoločností, Tkáč svojím podielom 44 % v EPH, po prenásobení 66 %, ktoré vlastní EPH v Slovenských elektrárňach, disponuje až 29 % nepriamym podielom.

Slovenské elektrárne sú síce dominantným výrobcom elektriny a zároveň najväčším investorom a zamestnávateľom v odvetví, avšak už nie sú najziskovejším podnikom. Dôvodom je, že už istú dobu všetky svoje zisky smerujú do výstavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce.

Křetinský a Tkáč spolu opäť investujú

Do prvenstva sa tak dostáva spoločnosť Eustream, ktorú vďaka EPH nevlastní nikto iný, ako Tkáč. Podľa Finstat.sk, je Eustream prepravca plynu s tržbami niečo cez 800 miliónov a čistým ziskom blížiacim sa k úrovni 400 miliónov. 

Podiel EPH v tejto spoločnosti tvorí približne 34 %, čo s Tkáčovým 44 % podielom predstavuje nepriamy podiel približne 15 %. Veľmi podobným podielom disponuje aj v SPP-distribúcia a v Stredoslovenskej energetike.

kretinsky akcie biznis
zdroj: Facebook/Daniel Kretinsky

Tkáč a ďalší investori v roku 2017 oznámili, že z EPH odchádzajú a chcú sa nechať vyplatiť. S vtedajším 37 % podielom mal postupne podľa odhadov dostať 1,75-2,75 miliardy eur. Tkáč sa teda namiesto akcionára stal veriteľom, ktorého mal Křetinský vyplatiť. Avšak namiesto vyplatenia, ako už bolo vyššie spomenuté, sa rozhodli investovať opäť spolu. A tak sa Tkáč, podľa Denníku N, dostal k podielu 44 %. 

Názory a hodnoty sa líšia

Čo sa týka majetku, rôzne portály pripisujú Tkáčovi prvé miesto. Denník N tiež uvádza, že podľa konzervatívnejších rebríčkov má necelé 2 miliardy. Tie optimistickejšie mu pripisujú až okolo 3 miliárd. 

Nikto však s istotou nevie vyčísliť celkový majetok, ktorý prechádza obrovským množstvom holdingov, spoločností a fondov. Znovu sa potvrdilo, že pri týchto spoločnostiach je ťažké určiť, čo a kde vlastnia. 

Zdroje: Finstat.sk, Finweb.hnonline.sk, Burzovnisvet.cz, Forbes.sk, Dennikn.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK