„To je všetko? Pecka,“ reaguje Cosby. Obeti sexuálneho násilia musí vyplatiť astronomickú čiastku

  • Súd označil Billa Cosbyho za vinného zo sexuálneho obťažovania
  • Obeti musí vyplatiť astronomickú čiastku
  • Proti hercovi vystúpili desiatky žien
cosby show drogy
Twitter/dante2funny, CosbyIs
  • Súd označil Billa Cosbyho za vinného zo sexuálneho obťažovania
  • Obeti musí vyplatiť astronomickú čiastku
  • Proti hercovi vystúpili desiatky žien

Bill Cosby, hviezda rovnomenného seriálu Show Billa Cosbyho, bol v súdnom pojednávaní týkajúceho sa prípadu znásilnenia uznaný vinným. Americký súd o tom rozhodol v poobedňajších hodinách 22. júna. Skutok sa mal odohrať ešte v roku 1975.

Vila hriechu

Scénou pre znásilnenie mala byť podľa žalobkyne Judy Huthová povestne známa Playboy Vila, ktorá bola svojho času domovom zakladateľa magazínu Playboy. Judy mala mať v čase odohrania prípadu len 16 rokov, o čom bol údajne oboznámený aj samotný Cosby, informuje NBC News.

Žalobkyňa pre súd poskytla aj detailný opis celej situácie. Bill Cosby sa mal s tínedžerkou zavrieť do takzvanej „modrej miestnosti“, po čom jej mal údajne „strčiť ruku do jej tesných nohavíc“ a následne „odhaliť“ aj samého seba.

Huthová, ktorá má už dnes 64 rokov, sa mala slovne brániť a Cosbymu oznámiť, že má „15 alebo 16 rokov“, čo však komika neodradilo. Ďalej tvrdí, že Billovi dokonca oznámila, že práve menštruuje, no ani to ho neodradilo. Obeť detailmi nešetrila. Cosbyho „výkon“ mal údajne trvať približne 5 minút. „Všetko to bolo veľmi rýchle,“ vyjadrila sa pred súdom.

Sudca nakoniec uznal herca vinným, píše ďalej NBC. Cosbymu udelil trest vo výške 500 000 amerických dolárov, čo je v prepočte približne 473 000 eur, ktoré Huthovej vyplatí ako odškodné. Tvrdí však, že peniaze pre ňu nemajú takú váhu ako samotný verdikt. „Bola som nadšená,“ vyjadrila sa. „Vážne, bolo to toľko rokov, toľko sĺz.

Nebola jediná

Tento súdny proces bol len jedným z posledných vyriešených prípadov obžalovania svetoznámeho herca. Obdobných činov sa mal dopustiť hneď niekoľko.

Proti Cosbymu celkovo vystúpilo 50 žien v rámci hnutia #MeToo, ktoré dopomáha obetiam sexuálneho násilia rozpovedať svoj príbeh, informuje agentúra Reuters.

V minulosti bol herec taktiež uznaný vinným zo znásilnenia a zdrogovania Andrey Costand, ktorá bola zamestnankyňou univerzity, na ktorej študoval. Skutok sa mal dokonca odohrať v priestoroch jeho vlastného domu.

sukne ženy
zdroj: Unsplash/Elen Aivali

Súdny proces bol však veľmi zložitý a jeho vyriešenie skomplikoval aj fakt, že štátny prokurátor uzavrel s Cosbyho legálnym tímom diskrétnu dohodu o vyplatení škôd ešte v roku 2005. V tom čase sa mal Bill zároveň k svojim činom priznať. Tvrdil, že so ženami síce mal sexuálny pomer, ktorý často zahŕňal aj požitie drog, no všetko sa udialo so súhlasom daných žien.

Cosby sa však trestu, vyplývajúceho zo spomínaných obvinení, úplne nevyhol. Časť z neho si odpykal vo väzení. Konkrétne išlo o obdobie medzi rokmi 2015 až 2018. Z väzenia bol však predčasne prepustený na základe nových poznatkov o vyššie spomenutej dohode, píše AP News

Neférový proces

Každopádne, Cosbyho legálny tím voči rozsudku už stihol vyjadriť aj kritiku. „Viete si vôbec predstaviť, aké je ťažké obhájiť niekoho, kto už má na sebe od začiatku nálepku sexuálneho predátora?“ sťažovala sa hercova právnička Jennifer Bonjeanová.

Zároveň tvrdí, že proces nebol férový, pretože príliš nahliadal do minulosti a nepracoval len s dôkazmi, ktoré mal predložené „na stole“ píše NBC. 

bill cosby
zdroj: Twitter/The Hollywood Reporter

Bonjeanová vidí chyby aj v prezentácii príbehu Judy Huthovej. Žalobkyňu dokonca nazvala „klamárkou“, pričom sa odvolala na jej nekonštantnú výpoveď.

Judy sa údajne napríklad „sekla“ v uvádzaných rokoch. V začiatkoch súdneho procesu tvrdila, že Cosby ju sexuálne napadol v roku 1973 alebo 1974. Následná investigácia však dokázala, že skutok sa musel stať v roku 1975.

Kritizuje aj samotnú podstatu obžaloby, ktorú právnický tím opísal ako „50 rokov starý príbeh“ založený na argumentoch typu „on a ona povedala“, ktorý v „žiadnom prípade neobhájila dostatočne na uznesenie rozsudku“. 

Hovorca Billa Cosbyho Andrew Wyatt napriek tomu pre TMZ uviedol, že keď komika informoval o rozhodnutí súdu, dočkal sa od neho reakcie v podobe: „Čože? To je všetko? Pecka!“ 

Judy však vidí rozsudok ako víťazstvo nielen pre ňu, ale aj pre všetky obete sexuálneho násilia. Jej výhru vníma ako symbol pre všetky obete, ktorý im má dokázať, že sa oplatí bojovať za svoju pravdu.

Príbeh hviezdy

Bill Cosby je jeden z najznámejších svetových komikov. Narodil sa v Pensylvánii v roku 1937. Počas strednej školy vstúpil do amerického námorníctva a svoje štúdium dokončil na diaľku.

Počas vysokej školy si privyrábal prácou v bare. So zákazníkmi vtipkoval a postupom času ho ľudia prehovorili, aby si vyskúšal rolu „stand-up komika“. Tak ho objavil legendárny herec a filmár Carl Reiner.

Postupne sa cez mnohé známe programy vypracoval na pozíciu legendy, ako ho verejnosť pred obvineniami zo znásilnení poznala. Založil svoju vlastnú The Cosby Show, ktorá v americkej televízii začala lámať rekordy. Jeho odkaz v roku 1989 zatienil známy sitkom Simpsonovci. Cosbyho šou bežala v televízii v rokoch 1984 až 1992.

V roku 1997 komikovou rodinou otriasla vražda jeho syna Ennisa. Postupom času a rokov tak komik zaujal sociálne uvedomelý tón, často spájaný s rodinnými hodnotami, uvádza IMDb.

Zdroje: NBC News, Reuters, AP News, TMZ, IMDb

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá