TOP 5 slovenských projektov, ktoré šíria dobro

  • Nie vždy je to iba o ziskoch. Aj na Slovensku existujú ľudia, ktorí nemyslia iba na seba, preto sa aktívne snažia meniť svet k lepšiemu a prostredníctvom svojich projektov s krásnou myšlienkou chcú zmobilizovať aj nás. Pretože nič nie je lepšie, ako pomôcť tým, ktorí to potrebujú a mať zo seba dobrý pocit.
kolaz
  • Nie vždy je to iba o ziskoch. Aj na Slovensku existujú ľudia, ktorí nemyslia iba na seba, preto sa aktívne snažia meniť svet k lepšiemu a prostredníctvom svojich projektov s krásnou myšlienkou chcú zmobilizovať aj nás. Pretože nič nie je lepšie, ako pomôcť tým, ktorí to potrebujú a mať zo seba dobrý pocit.

FunnySOX

collagezdroj: koláž c1.iggcdn.com/expres.sk

Napriek tomu, že udržiavajú naše nohy v teple, sú ponožky veľakrát podceňovaným kusom odevu. Najmä, ak ide o ich dizajn. Prečo by však ponožky mali byť iba nudné? Presne toto si povedali vo FunnySOX, a rozhodli sa vyrábať kvalitné a zároveň kreatívne ponožky, ktoré neplnia iba svoj účel, ale sú aj skvelým módnym doplnkom, ktorý poteší nielen ich nositeľa, ale vyčarí úsmev aj ostatným naokolo.

Myšlienka vytvoriť farebné a neprehliadnuteľné ponožky vznikla v hlave zakladateľa FunnySOX, Tomáša Králika, ktorý sa počas svojej dovolenky v Etiópii stretol s malým chlapcom z chudobnej rodiny, ktorému sa jeho pestrofarebné ponožky, ktoré mal zrovna obuté, zapáčili natoľko, že sa rozhodol mu ich darovať. Ponožky FunnySOX sa síce vyrábajú na Slovensku, no každý jedenásty pár putuje do rozvojových krajín ľuďom, ktorí si ich inak nemôžu dovoliť. Tento milý projekt už stihlo podporiť aj veľa slovenských celebrít a športovcov, medzi nimi aj Sajfa, Filip Šebo či Zdeno Chára. Ak chceš pomôcť dobrej veci, a zároveň chceš originálne ponožky, ktoré ti pomôžu vyčnievať z davu, staň sa aj ty „soxákom“. Konieckoncov, život sa predsa skladá z detailov.

NOSENE

ooozdroj: koláž interez.sk/nosene.sk

Ak miluješ módu, premýšľaš ekologicky a zároveň chceš pomôcť dobrej veci, určite by si nemal prehliadnuť NOSENE, jedinečný second-hand s nádychom luxusného butiku, v ktorom sú všetky veci čisté, voňavé a vkusné. Ľudia z NOSENE sa rozhodli vdychovať nový život oblečeniu, ktoré už nikto nechcel a veci, ktoré by už inak nenašli svoje využitie, premieňajú na štýlové a zaujímavé kúsky. Ľahko sa tak môže stať, že zo starej košele vznikne napríklad úplne originálny a jedinečný ruksak. NOSENE tak rúca fámy o secondhandoch v takej podobe, ako si zvyknutý, a dokazuje ti, že za nakupovanie v „sekáči“ sa rozhodne hanbiť nemusíš. Veď napokon, medzi ich klientelu patrí napríklad aj Kristína Farkašová, Lucia Nicholsonová či Babsy Heribanová.

Po návšteve tohto second-handu neodídeš iba s novým prírastkom do šatníka, ale aj s dobrým pocitom, pretože nákupom v NOSENE zároveň prispievaš na dobrú vec. NOSENE pomáha týraným ženám, a preto každý mesiac putuje až 15% z celkovej sumy predaných vecí na prevádzku zariadenia núdzového bývania pre ženy, ktoré sa stali obeťami domáceho násilia.

Vystrihaj sa Slovensko

vystrihajsaslovenskozdroj: slovenka.zenskyweb.sk

Vlasy sú korunou krásy, a pre každú ženu sú nesmierne dôležité. Pacientky, ktoré absolvovali chemoterapeutickú liečbu, však nielenže bojujú proti zákernej chorobe, ale zároveň sa musia vyrovnať aj so stratou vlasov, kvôli čomu sa často cítia sociálne izolované, nepríťažlivé a nesebavedomé. Nie všetky z nich však majú peniaze na to, aby si kúpili drahú, prirodzene vyzerajúcu parochňu z ľudských vlasov.

Pomáhať takýmto ženám sa rozhodli dve ženy s veľkým srdcom, Mirka a Zdenka, v spolupráci s Ligou proti rakovine, ktorá celý projekt zastrešuje. Všetky ženy a dievčatá, ktoré majú dlhé a zdravé a nefarbené vlasy, a chcú pomôcť, sa môžu ostrihať a svoje vlasy darovať na tento dobrý účel. Z darovaných vláskov sa následne vyrobí parochňa, ktorá poputuje práve ženám s rakovinou, ktoré by si ju inak nemohli dovoliť.

Pes v núdzi

adoptujesmilujes

zdroj: adoptujesmilujes.pesvnudzi.sk

Naši štvornohí kamaráti sú naozaj čisté duše, a jediné, čo potrebujú, je naša láska a starostlivosť. Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka. Havkáči sú nám vernými a nerozluční priateľmi – v dobrom aj zlom. Napriek tomu však mnohí z nich končia na ulici. Opustení a bez domova.

Presne toto trápilo aj dve mladé ženy – Romanu Klimekovú a Dominiku Homolovú, ktoré v roku 2008 založili občianske združenie Pes v núdzi, ktoré pomáha práve opusteným a nechceným psíkom. Ich posolstvom je znižovanie počtu nechcených zvierat, preto aj rôznymi spôsobmi vyzývajú verejnosť, aby si psíkov nekupovali, ale adoptovali. Združenie Pes v núdzi sa zároveň snaží domôcť zmeny v legislatíve, ktorá našich chlpáčov stále nedostatočne chráni.

V prípade, že hľadáš nového štvornohého člena rodiny, skús dať šancu niektorému útulkáčovi. Ak si však psíka nemôžeš adoptovať, no aj tak chceš pomôcť, môžeš psíkov podporiť či už finančne, alebo materiálne. Granule, konzervy či deky s vrtením chvostíka vždy radi uvítajú. Združenie Pes v núdzi, ktoré patrí medzi najúspešnejšie svojho druhu na Slovensku, podporujú aj viaceré  známe osobnosti – Dara Rolins, Sajfa, Soňa Skoncová či Barbora Franeková. Tak nekupuj, adoptuj!

EcoHeart

ecoheartzdroj: ecoheart.sk

Počul si už o kefke, ktorá sa snaží zmeniť svet k lepšiemu? Ak nie, tak ti predstavujem EcoHeart – jedinečnú, recyklovateľnú kefku, ktorá je vyrábaná ručne zo 100% bambusu. Jej kúpou nielenže prispeješ k ochrane životného prostredia, ale zároveň podporíš dobrú vec, pretože až 10 % zo zisku smeruje lokálnym projektom, ktoré sa snažia zveľaďovať naše okolie. Za týmito kefkami s pridanou hodnotou stojí Roman Kovacs, ktorý sa rozhodol práve takýmto spôsobom šíriť do sveta dobro. Po používaní tejto kefky ti teda ostanú nielen čisté zuby, ale aj dobrý pocit.

zdroj titulnej fotografie: koláž lotoscom.sk/c1.iggcdn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech