Toto je 11 spôsobov, ako zo dňa na deň zredukovať obrovskú kopu plastu na minimum

  • Otázka nadbytočného používania plastu sužuje nielen expertov, ale aj laikov
  • Paradoxne, zbaviť sa plastov doma či v práci je jednoduchšie, než sa zdá
  • Inšpiruj sa našimi 11 radami, ako zredukovať plastové výrobky a pomôcť tak našej planéte
starbucks
Starbucks, TASR/AP/Sebastian Gollnow
  • Otázka nadbytočného používania plastu sužuje nielen expertov, ale aj laikov
  • Paradoxne, zbaviť sa plastov doma či v práci je jednoduchšie, než sa zdá
  • Inšpiruj sa našimi 11 radami, ako zredukovať plastové výrobky a pomôcť tak našej planéte

Nadobro sa vzdať plastu môže byť pomerne ťažké. V obchodoch sú plastové vrecúška, do ktorých mnohí balia pečivo, pri pokladni si zoberú plastovú igelitku a cestou z obchodu sa zastavia po svoj obľúbený nápoj, ktorý vypijú cez plastovú slamku.

Recyklácia je síce skvelý spôsob, ako pomôcť prírode, no ideálne by bolo úplne sa rozlúčiť s používaním plastu.

Recyklácia plastového odpadu si okrem iného vyžaduje veľa energie a vody, čo sa v prípade jednorazových igelitiek či vreciek skutočne neoplatí. Vymeniť plast za ekologickejšiu alternatívu môže byť spočiatku komplikované a náročné, no nie je to nemožné. Existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako sa do toho pustiť už dnes.

Prines si vlastnú nákupnú tašku

Užitočnosť tenkých a ľahkoroztrhnuteľných plastových igelitiek je skutočne diskutabilná. Aj keď niektoré obchody ponúkajú takéto tašky zadarmo, spôsobujú vysoké environmentálne náklady a sú jednou z najbežnejších foriem plastového odpadu.

Nosiť si do obchodu vlastnú, ideálne plátenú tašku, je preto najlepšou alternatívou, ako znížiť vlastnú spotrebu plastu.

Prestaň kupovať balenú vodu

Kúpiť v obchode balenú vodu môže byť síce pohodlné, no je to skutočne neekologické. Obzvlášť v prípade, keď kupuješ balenú neperlivú minerálku.

Pokiaľ máš obavy z kontaminácie vody tečúcej z vodovodného kohútika, sleduj webovú stránku Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá o potenciálnej kontaminácií niektorých zdrojov vody informuje.

káva
zdroj: Unsplash/Kevin Oetiker

Do kaviarni si nos vlastnú termosku

Priniesť si do kaviarne vlastnú termosku či keepcup je super spôsob, ako zredukovať množstvo plastového odpadu. Jednorazové kávové poháre síce môžu vyzerať ako papier, ale zvyčajne sú potiahnuté polyetylénom, teda typom plastovej živice.

Teoreticky sa takýto materiál dá recyklovať, no iba v máloktorých svetových mestách je takáto možnosť dostupná.

Daj prednosť kartónu

Vo všeobecnosti je recyklácia kartónu jednoduchšia než recyklácia plastu. Papierové výrobky sa okrem toho lepšie rozkladajú. Ak si nabudúce budeš brať jedlo z reštaurácie domov, popros o škatuľku z papiera alebo kartónu.

Nie vždy však túto možnosť reštaurácie či bary ponúkajú, preto je vhodnou alternatívou tiež nosenie vlastných nádob na jedlo.

Nepoužívaj slamky

Či už na domáce použitie alebo na pitie nápoja v reštaurácii či bare, snaž sa vyhýbať plastovým slamkám. Ide o jednorazový tovar, ktorý skutočne nie je až taký potrebný.

Na internete sa už dlhšiu dobu šíria rôzne petície, ktoré apelujú na veľké spoločnosti, aby s používaním plastových slamiek prestali.

slamky
zdroj: Unsplash/corina Rainer

Zbav sa plastov v kozmetike

Môže to znieť ako otravný trend, no skutočne sa oplatí čítať etikety nielen na potravinách, ale aj na kozmetických a hygienických výrobkoch. Práve v sortimente širokej drogérie sa objavujú mikroplasty, ktoré kontaminujú moria a oceány, informuje BBC.

Voľným okom sú často neviditeľné, napriek tomu sú všade okolo teba. Môžu byť napríklad v zubnej paste alebo mydlách. Ak teda nabudúce uvidíš, že výrobok obsahuje polypropylén alebo polyetylén, polož ho naspäť do regálu a skús ekologickejšiu alternatívu.

Povedz nie jednorazovým žiletkám

Jednorazové žiletky sú v mnohých prípadoch pohodlnou záležitosťou, no pravdou je, že sú neekologické. Zváž preto kúpu holiaceho strojčeka alebo žiletky, kde sa dá vymieňať iba holiaca čepeľ. Nehovoriac o tom, že ušetríš peniaze.

Vymeň jednorazové plienky za látkové plienky

Látkové plienky sú ekologickejšie a rovnako aj ekonomickejšie. Ak máš v domácnosti dieťa, dobre vieš, koľko plienok denne spotrebuješ.

Látkové plienky môžeš použiť nespočetnekrát. Po ich znečistení ich síce treba vyprať a vysušiť, čo môže zabrať viac času, no výsledok určite stojí za to.

zubná pasta
zdroj: iStock/milanmarkovic78

Nekupuj vložky či tampóny, kúp si menštruačný kalíšok

Niekedy vie byť celkom otravné sledovať, koľko dní ti ešte zostáva do „tvojich dní“, aby si stihla zájsť do obchodu a nakúpiť zásoby. Menštruačný kalíšok dokáže vyriešiť tento problém.

Na rozdiel od hygienických vložiek či tampónov nie je jednorazový a dá sa použiť viackrát. Na trh sa dostali aj menštruačné nohavičky, ktoré rovnako stoja za zváženie.  

Premysli skladovanie potravín

Oplatí sa prehodnotiť plastové vrecúška, plastové igelitky či plastové obaly, v ktorých skladuješ potraviny. Keď si nabudúce budeš robiť desiatu do práce, neobaľuj ju vrstvami plastovej fólie. Buď ekologický a použi radšej papierové vrecúška.

V súčasnosti sa do veľkej miery rozmáha trend „šatôčkovania“, kedy ľudia balia jedlo do bavlnených kusov látky. Túto alternatívu podporuje známa slovenská herečka Kristína Tormová na svojom Instagrame.

Prines si vlastné nádoby

Či už do potravín alebo do drogérie, urobíš dobre, ak si prenesieš svoje vlastné nádoby. Do supermarketu je ideálne debnička, do ktorej nahádžeš ovocie či zeleninu a vyhneš sa tak plastovým igelitkám.

Pokiaľ je to možné, nakupuj v obchodoch, ktoré ponúkajú takzvané „dočapovanie“. Týka sa to najmä drogérie a čistiacich prostriedkov.

Zdroje: Treehugger, April Magazin, BBC, National Geographic

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá