„Toto je celé na smiech,“ vyhlásil Sulík. V parlamente ho grilujú kvôli Expo Dubaj, on vracia úder

  • Poslanci chcú požiadať Sulíka, aby nahradil vzniknutú škodu
  • Ministerstvo hospodárstva podľa NKÚ pri organizácii Expo Dubaj viackrát zlyhalo
Richard Sulík a Erik Kaliňák v parlamente, NRSR
TASR/Jaroslav Novák
  • Poslanci chcú požiadať Sulíka, aby nahradil vzniknutú škodu
  • Ministerstvo hospodárstva podľa NKÚ pri organizácii Expo Dubaj viackrát zlyhalo

V utorok poslanci otvorili mimoriadnu schôdzu parlamentu v súvislosti s pochybeniami okolo výstavy Expo Dubaj 2020. Poslanci chcú na schôdzi požiadať lídra opozičnej SaS a exministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nahradil vzniknutú škodu. 

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR pri príprave a organizácii Svetovej výstavy Expo Dubaj 2020 podľa kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR viackrát zlyhalo. Podľa NKÚ bolo 634-tisíc eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne, pričom vyše 400-tisíc eur súvisiacich s reštauráciou Take Away v dubajskom Slovenskom pavilóne je predmetom súdnych sporov, píše TASR.

Erik Kaliňák: Zišli sme sa tu, aby sme dali posledné politické zbohom politickej kariére Sulíka

Richard Sulík obvinenia odmieta, podľa neho nepochybil on ako minister hospodárstva. „K pochybeniam došlo v oblasti účtovníctva a výkazníctva, ale to neznamená, že sa ‚prešustrovali‘ peniaze. Naopak, my sme ušetrili milión eur z rozpočtu, ktorý bol riadne schválený,“ uviedol nedávno Sulík.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) minulú stredu (29.11.) uviedol, že poslanci Smeru-SD doručili do NR SR návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze. Sulík má podľa Fica zaplatiť vzniknutú škodu, pretože v Dubaji sa nespravovali financie zodpovedne.

Startitup sledoval situáciu LIVE. Poslanci v utorok o 10.00 otvorili mimoriadnu schôdzu parlamentu. „Dnes sme sa tu zišli, aby sme dali posledné politické zbohom politickej kariére Sulíka,“ vyhlásil v úvode schôdze Erik Kaliňák (Smer-SD). 

Koaliční poslanci v návrhu na schôdzu žiadajú lídra SaS Sulíka, aby „zaplatil 634-tisíc zo svojho a chcú, aby zaplatil aj 164-tisíc eur, ktoré NKÚ identifikovalo ako ‚umožnenie bezdôvodného obohatenia‘“.

Zmätok v evidencii

Počas mimoriadnej schôdze vystúpil aj samotný exminister Sulík, ktorý sa za rečníckym pultom rozohnil. Líder SaS tvrdí, že „Expo Dubaj bolo veľkým úspechom.“

„V evidencii bol zjavne zmätok, snáď nečakáte, že minister hospodárstva bude niekomu kontrolovať kľúče, toto celé je na smiech,“ uviedol Sulík.

Opozičné Progresívne Slovensko aj KDH sa mimoriadnej schôdze nezúčastnia, považujú ju za divadlo, píše TASR. „Dnešná mimoriadna schôdza je už na prvý pohľad iba jasným zastieracím manévrom Roberta Fica (Smer-SD). Chce ním prekryť to, ako vládna koalícia postupne unáša a demontuje právny štát a nemá žiaden plán na to, ako posunúť Slovensko vpred,“ vysvetlilo PS.

Zbytočná štúdia

V súvislosti s prenájmom ôsmich apartmánov sa Sulík obhajoval tým, že dohliadal na primerané ceny, aby tam neboli žiadne predražené nájmy.

„To neznamená, že peniaze boli nehospodárne minuté. Výsledkom môjho konania je, že som vždy dbal na to, aby sme veci kúpili čo najhospodárnejšie,“ doplnil.

Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde na základe návrhu SaS.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na otázku, prečo išlo 500 000 eur z tržieb reštaurácie prevádzkovateľovi z účtu rezortu hospodárstva, odpovedal, že registračnú kasu mohlo mať iba Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. „Áno, on nejaké peniaze nevyplatil, ale ani MH SR mu nevyplatilo vyše 130 000 eur, musí tu dôjsť k urovnaniu sporu,“ uviedol Sulík.

„Keď som sa stal ministrom hospodárstva, tak sme na rezorte nenašli nič, okrem architektonickej štúdie za 115 000 eur. V tom čase malo EXPO Dubaj začínať o šesť mesiacov neskôr. Spojili sme sa s ľuďmi z EXPO a dozvedeli sme sa, že rezort nekomunikoval v poslednej fáze, a že sme o pozemok slovenského pavilónu prišli. Táto štúdia bola úplne zbytočná,“ priblížil Sulík.

Na mimoriadnej schôdzi upozornil aj na kontroly NKÚ, ktoré sa na rezorte uskutočnili v posledných rokoch. „Prekvapuje ma, že strana Smer-SD dala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, lebo som dokopy našiel päť kontrol na rezorte hospodárstva a ani raz ste s ňou neprišli,“ uzavrel.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá