Toto je firma, ktorá chce presvedčiť Slovákov, aby zahodili papierový pohár a kúpili si vlastný

  • Vychutnaj si kávu alebo čaj a správaj sa pri tom lepšie k našej planéte
  • Riešení, ako si vychutnať take-away kávu bez toho, aby si si z prevádzky zobral papierový či plastový pohár, je niekoľko
  • Každý rok vyprodukujeme približne 2,12 miliardy ton odpadu
  • Jedným zo spôsobov, ako znížiť ekologickú stopu, je dať si pripraviť svoj nápoj do opakovane použiteľných pohárov
Startitup/Unsplash
  • Vychutnaj si kávu alebo čaj a správaj sa pri tom lepšie k našej planéte
  • Riešení, ako si vychutnať take-away kávu bez toho, aby si si z prevádzky zobral papierový či plastový pohár, je niekoľko
  • Každý rok vyprodukujeme približne 2,12 miliardy ton odpadu
  • Jedným zo spôsobov, ako znížiť ekologickú stopu, je dať si pripraviť svoj nápoj do opakovane použiteľných pohárov

V dnešnej dobe je často diskutovanou témou životné prostredie. Ľudia sa snažia byť oveľa viac uvedomelejšími a nesprávať sa k našej Zemi ľahostajne, ako tomu bolo donedávna a bohužiaľ, v niektorých prípadoch ešte stále je. Medzi najčastejšie veci, ktoré ľudia vymenili za plast alebo dokonca za jednorázový plast, sú vlastné tašky, vrecká na zeleninu, ovocie a pečivo, vlastné fľaše a poháre na kávu alebo čaj so sebou.

Odpad predstavuje závažný environmentálny problém

V súčasnosti je nás na planéte viac ako 7 miliárd a toto číslo neustále rastie. Každý rok vyprodukujeme približne 2,12 miliardy ton odpadu a do roku 2025 môžeme podľa odhadov očakávať zdvojnásobnenie globálnej produkcie odpadu. Odpad tak predstavuje závažný globálny environmentálny problém, ktorého množstvo je momentálne produkované rýchlejšie ako akékoľvek iné látky, znečisťujúce životné prostredie.

zdroj: Startitup

Veľký krok k ekologickejšiemu správaniu a k zodpovednému biznisu sa rozhodli spraviť aj známe čerpacie stanice OMV, kde si môžeš odteraz vziať svoju kávu alebo čaj do opakovane použiteľných pohárov, ktoré sú vyrobené z porcelánu. Motiváciou spraviť niečo pre našu planétu už dnes, môže byť aj to, že tvoj prvý nápoj do týchto pohárov dostaneš zadarmo.

zdroj: Startitup

„Snažíme sa neustále vylepšovať naše služby a palivá či už pre automobily, alebo pre vodičov. Dôležitým krokom je aj znižovanie našej ekologickej stopy. Nové poháre možno opakovane použiť a znížiť tak záťaž na životné prostredie,“ hovorí Michaela Kuzmínová z OMV.

zdroj: Startitup

Tieto poháre sú vyrobené v dvoch veľkostiach, môžeš si zvoliť buď 0,3 alebo 0,4 litra nápoja, pričom cena hrnčeka je pri obidvoch veľkostiach 7,49 eur. K pohárom sú vyrobené krytky a silikónové držiaky proti popáleniu. Preto si môžeš tvoj nápoj vychutnať či už na pumpe alebo v pohodlí auta počas cesty na výlet alebo do práce. Aj keď to nie sú termo poháre, aj tak ti udržia nápoj teplý.

zdroj: Startitup

Prečo by sme mali povedať „nie“ papierovým pohárom a kúpiť si vlastný

Veľa spotrebiteľov sa cíti zodpovednejšie a myslí si, že keď si kúpi svoju kávu alebo čaj so sebou a dostane ju v papierovom pohári, ublíži našej planéte oveľa menej. Recyklácia tohto druhu odpadu však predstavuje problém. Tento druh pohárov už nie je vyrobený z toho, z čoho boli kedysi vyrábané socialistické voskové papierové poháre.

Dnes tieto poháre dostali plastový vrchnák, ktorý má zabezpečiť to, že sa nápoj pri chôdzi alebo ceste automobilom nevyleje. Ak sa má tento odpad recyklovať, musí sa separovať zvlášť plast a zvlášť papier. Prebieha to v špeciálnych zariadeniach, ktorých je ale nedostatok. Výsledkom je, že väčšina kávových pohárov skončí v nesprávnom odpade spolu s inými druhmi odpadu určeného na  recykláciu. Kontaminuje sa tým zvyšok recyklovateľného odpadu.

zdroj: Startitup

Nie je to iba o ekologickejšom správaní, ale aj o lepšej chuti kávy

A čo oceníš na porcelánovom pohári najviac? Chuť svojho nápoja. Porcelán je narozdiel od papiera pevný a neutrálny materiál, neabsorbuje ani neberie chuť, necháva kávu chutiť presne tak, ako by chutiť mala. Káva z papierového pohára často stráca svoju výraznú chuť a človek má pocit, že cití viac papier, ako kávu. Preto je porcelán určite lepšou voľbou, ak si chceš svoju kávu vychutnať a potešiť tvoje chuťové poháriky.

zdroj: unsplash.com

Z Fair Trade plantáží priamo k zákazníkovi 

Tieto nové porcelánové poháre však nie sú jediným atribútom, ako OMV myslí na to, aby sa naše správanie k planéte zlepšilo. Samotná káva, ktorú tu ponúkajú, pochádza z Fair Trade plantáží. Na čerpacích staniciach si ju môžeš vychutnať vo viacerých variantoch, buď ako espresso, capuccino alebo latté macchiato.

zdroj: Startitup

Zdroj: OMV, Mightynest.com,TheDrum.com, TheWorldCounts.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK