Toto je muž, ktorý vytvoril najhoršiu videohru v histórii

  • Za najhoršiu hru v histórii sa považuje ET, ktorá vznikla na podnety filmu režiséra Stevena Spielberga. Táto hra sa označuje ako spúšťač kolapsu spoločnosti Atari. Howard Scott Warshaw, nadaný programátor, ktorý hru vytváral vysvetľuje, ako bola hra bleskovo vypustená a ako ju vníma v súčasnosti.
0- Dave Staugas
  • Za najhoršiu hru v histórii sa považuje ET, ktorá vznikla na podnety filmu režiséra Stevena Spielberga. Táto hra sa označuje ako spúšťač kolapsu spoločnosti Atari. Howard Scott Warshaw, nadaný programátor, ktorý hru vytváral vysvetľuje, ako bola hra bleskovo vypustená a ako ju vníma v súčasnosti.

Spočiatku hra nezaujala ani samotného Spielberga, dokonca sa spýtal, či by radšej nechceli urobiť niečo ako Pac-mana. To bolo v júni v roku 1982, keď  firma Atari, vtedy jedna z najuznávanejších tech spoločností zaplatila 21 miliónov za práva na hru podľa filmu ET.

Howard Scott Warhsaw bol poverený robiť hre dizajn. Spomína si na to, že bol ako omámený, keď si uvedomil, že jeho idol Spielberg naznačil, že hra stojí za nič.

1

foto: bc.com

 

Warshawova cena bola v Atari hodnotená vysoko. Keď mal 24 rokov dokončil videohru na námet Dobyvateľov stratenej archy. Spielberg ho považoval za génia a aj z tohto dôvodu si ho vybral na ďalšiu spoluprácu. Warshaw na deň, keď ho vybrali na programovanie hry ET spomína neslávne. Potom, ako mu zavolal riaditeľ Atari a spýtal sa, či by chcel spolupracovať na ďalšom projekte súhlasil bez zaváhania.

Hry pre konzolu Atari 2600 boli distribuované na kazetách, ktorých výroba trvala aj niekoľko týždňov. Hra sa mala začať predávať na Vianoce, čiže ukončená musela byť už na začiatku septembra. To znamenalo, že Warshaw mal 5 týždňov. Zvyčajne na vytvorenie hry potreboval 6 až 8 mesiacov. Riaditeľ Atari mu povedal, že potom, ako nadizajnuje hru bude letieť priamo za Spielbergom, aby sa s ním o hre porozprával a predviedol mu ju.

konz

Herná konzola Atari 2600, foto: wikimedia.org

 

Potom, ako Warshaw doletel za Spielbergom, vyrozprával mu svoju ideu. Hráč mal pomáhať ETimu zbierať rôzne súčiastky na vyrobene medziplanetárneho telefónu. Popritom by sa v hre stretával s rôznymi agentmi a vedcami, aby mohol dokončiť svoju misiu.

2 - Dave Staugas

foto: Dave Staugas

 

Nápad s Pac-manom absolútne odmietol s vysvetlením, že ET je prelomový film, preto aj videohra musí byť prelomová. Kľúčové však bolo, že musel vymyslieť hru, ktorú by dokázal vytvoriť za 5 týždňov.

3

foto: bbc.com

 

Atari tlačilo na hru, aby sa stala hitom. Napriek tomu, že v roku 1982 dosiahla obrat dvoch miliárd dolárov, pomaly však strácala na thru postavenie, pretože do domácností sa dostávali počítače ako Commodore 64, ktoré vedeli robiť ešte aj iné úkony, ako slúžiť na hranie hier.

Warshaw na toto obdobie spomína ako na najťažšie vo svojom živote. Pracoval v kancelárii, ale uvedomil si, že musí chodiť aj domov spať a občas sa najesť. Z tohto dôvodu sa rozhodli, že systém na vytváranie hier mu nainštalujú aj domov. Na Warshawa dohliadal aj manažér, ktorý mal za úlohu sledovať, či dostatočne a pravidelne je, aby mal energiu pracovať. Pri konci celého tohto procesu bol Warshaw neuveriteľne nadšený a hrdý na to, že to dokázal.

4

foto: bbc.com

 

Atari nechalo vyrobiť 4 milióny kópií hry a zainvestovalo 5 miliónov do najväčšej reklamnej kampane na videohru tých čias.

Reklama v magazínoch hovorila, že ET potrebuje pomoc od svojich ľudských kamarátov, ktorým si práve ty. Reklama v televízii išla niekoľko týždňov. Vedenie Atari bolo presvedčené, že čokoľvek spojené s filmom ET bude zarábať milióny.

5

Howard na premiére ETiho. foto: bbc.com

 

Hra bola síce dokončená, ale obsahovala veľa bugov. Často sa hráč dostal z ničoho nič niekam inam a to bolo dôvodom, prečo ju mnohí odmietli.

7

Jeden z bugov, ktorý mali hráči problém prejsť. foto: bbc.com

 

V Atari si čoskoro uvedomili, že ET domov nepôjde. V decembri roku 1982 predaj hry označili za sklamanie. Po Vianociach sa síce predalo okolo milión a pól kópií, avšak pri očakávanom predaji štyroch miliónov to nebolo uspokojivé. O pár mesiacov neskôr vyhlásila materská spoločnosť Atari stratu 310 miliónov dolárov.

 

Zlyhanie spôsobilo viacero faktorov, jedným z nich bolo aj to, že zákazníci stále čoraz viac využívali domáce počítače na hranie hier a trh bol presýtený rôznymi inými hrami. To spôsobilo znižovanie cien a dospelo k úplnému zlyhaniu. Warshaw hovorí, že mu trvalo dlhšiu dobu, než sa z tohto sklamania dostal. Začal pracovať v realitách a nenávidel to. Po niekoľkých rokoch sa k hrám vrátil ako režisér, ale to už stratilo svoje čaro.

Aby sa venoval aspoň niečomu kreatívnemu, dal sa na písanie a TV produkciu. Nič z toho ho však nenapĺňalo a prepadol depresiám. Začal s jeho psychickým zdravím bojovať po svojom a v roku 2008 sa stal terapeutom. Pôvodne si chcel kompenzovať všetku traumu a depresiu, ktorú si spôsobil pri vytváraní hry ET, ale neskôr si uvedomil že stať sa terapeutom bolo niečo, čo ho vždy zaujímalo.

8

Howardove iné hry. foto: bbc.com

 

Sám o sebe tvrdí, že lieči pacientov zo Sillicon Valley v dvoch jazykoch, angličtina a nerdovčina. Na otázku, či pri postupoch s klientmi čerpá zo svojho vlastného neúspechu odpovedal, že občas áno. Každý terapeut využíva svoje vlastné skúsenosti, na základe ktorých s pacientmi pracuje, čiže je to pre neho veľmi prirodzeným javom. Či už programátori aleboi sú všetci systémoví analytici a Warshaw tvrdí, že sa iba presunul k analýze sofistikovanejších systémov.

V apríli 2014 dostal príležitosť uzavrieť ET fiasko. Jedna filmová spoločnosť sa rozhodla natočiť dokument o legendárnom jave, ktorý prežil 30 rokov. V 1983 Atari pochovalo kazety nepredanej ET hry v púšti v Novom Mexiku.

9

Vykopávanie hry v Novom Mexiku. foto: bbc.com

 

Warshaw tomu nechcel uveriť a pokladal to za absurdné.

Mesto Alamogordo udelilo povolenie na verejnú vykopávku a Warshaw bol pozvaný, aby sa zúčastnil. Na podujatie prišlo veľa fanúšikov z celej krajiny. Warshaw povedal, že bolo veľmi zvláštne vidieť, ako je jeho minulosť vykopávaná a kamery zachytili jeho tvár v momente, keď boli zo zeme vytiahnuté kópie jeho hry.

sdgh

foto: foxnews.com

 

Bola ET najhoršia počítačová hra? Pravdepodobne vznikli aj horšie, ale úpadok herného priemyslu potreboval tvár a tou sa stal práve ET volajúci domov.

Warshaw je napriek tomu rád, ak je jeho hra označená za najhoršiu v histórii. Vytvoril aj hru Yars revenge, o ktorej sa často hovorí ako o najlepšej hre, takže pri porovnaní týchto dvoch má na konte najrozdielnejšiu dizajnérsku/ vývojársku škálu, akú môže kedy kto dosiahnuť.

 

Zdroj: bbc.com, zdroj titulnej fotografie: Dave Staugas

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech