„Toto je posledná kvapka, spúšťame petíciu,“ rozhorčuje sa Ďuriš Nicholsonová. Zomrel 4-násobný medailista

  • Počas tréningu zahynul nádejný 24-ročný cyklista Adrián Babič
  • Lucia Ďuriš Nicholsonová chce podobným tragédiám predchádzať
  • Rozhodla sa, že spustí petíciu
Ilustračný obrázok
facebook/Deaflympijský výbor Slovenska, facebook/Polícia SR - Prešovský kraj
  • Počas tréningu zahynul nádejný 24-ročný cyklista Adrián Babič
  • Lucia Ďuriš Nicholsonová chce podobným tragédiám predchádzať
  • Rozhodla sa, že spustí petíciu

Deaflympijský výbor Slovenska na svojej sociálnej sieti informoval, že včera vo večerných hodinách pri kolízii s motorovým vozidlom zahynul vynikajúci a nádejný deaflympionik. Ide o 24-ročného cyklistu Adriána Babiča.

Posledná kvapka

„Niekoľkonásobný deaflympijský a 4-násobný medailista z posledných Majstrovstiev Európy v cyklistike nepočujúcich, sa už na štart 24. Letnej Deaflympiády nepostaví,“ napísal na sociálnej sieti Deaflympijský výbor Slovenska.

Ku smutnej správe sa vyjadrila aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá uviedla, že podobná tragédia je pre ňu poslednou kvapkou. „24-ročný vynikajúci cyklista, Adrián Babič, bol včera na mieste mŕtvy. Počas tréningu ho zrazil ďalší bezohľadný vodič, jeden z mnohých, ktorí nedokážu tolerovať cyklistu ako plnohodnotného účastníka cestnej premávky,“ napísala na svojom Facebooku europoslankyňa.

Padali absurdné argumenty

Dodala, že spolu s priateľmi a cyklistami spúšťa petíciu za okamžitú zmenu cestného zákona tak, aby sa na slovenských cestách mohli cyklisti cítiť bezpečnejšie. Podľa slov Lucie Ďuriš Nicholsonovej sme totiž jednou z posledných krajín Európskej únie, ktorá nemá v zákone definované bezpečné obiehanie cyklistov.

„Pamätám si, že v roku 2017 sme s Jurajom Drobom chceli predložiť zmenu cestného zákona, ktorá stanovila 1,5 metrový odstup od cyklistu pri predbiehaní. Vlastný poslanecký klub nás prinútil novelu stiahnuť. Padali argumenty: kvôli dvom mŕtvym cyklistom si predsa nebudeme proti sebe štvať 2 milióny vodičov,“ objasňuje Ďuriš Nicholsonová.

Značka známych cyklistov sa šije na Slovensku a obľúbili si ju ľudia od New Yorku po Amsterdam

Podľa nej nie sú slovenské cesty pre cyklistov nebezpečné len v dôsledku ich šírky. Vysvetľuje, že všetci, ktorí mylne zastávajú tento názor by sa mali prísť pozrieť na to, aké úzke sú cesty v Belgicku. Aj napriek tomu sa na nich cyklisti cítia bezpečne. Vodiči ich jazdu tolerujú, pretože ich chráni zákon.

Lucia Ďuriš Nicholsonová
zdroj: TASR/ Martin Baumann

„Adrián Babič bol nesmierne talentovaný cyklista. Bol deaflympionikom. Mal pred sebou obrovskú športovú budúcnosť. Okrem toho bol synom a priateľom. Pozostalým vyjadrujem úprimnú sústrasť. Je mi z toho smutno,“ uzavrela europoslankyňa.

Zdroje: facebook/Deaflympijský výbor Slovenska, facebook/Lucia Ď. Nicholsonová

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech